Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση κλιμακοστασίου


Recommended Posts

Η άδεια αφορά εξωτερική σκάλα όπως φαίνεται στη φωτο.

Έχω περάσει τα Αρχιτεκτονικά κ μου είπαν στην Πολεοδομία ότι τώρα ακολουθούν Θερμομόνωση , Πυροπροστασία , Στατικά, Φορολογικα.

Η απορία μου είναι τι ακριβώς πρέπει να κάνω για κάθε μια απ'αυτες τις μελέτες ?

Για τη Στατικά πρέπει να κάνω έλεγχο επάρκειας ολόληρου του κτιρίου και πως γινεται αυτός?

Για τη Θερμομόνωση-επειδή η σκάλα είναι εξωτερικά κ δεν μονώνεται - θα κάνω τη θερμομόνωση του υπόλοιπου κτιρίου όπως έχει η αρχική μελέτη?

Την Πυροπροστασία την επηρεάζει καθόλου ή είναι ιδια με την αρχική μελέτη?

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

post-2593-131887199148_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τα αρχιτεκτονικά καταρχήν: Τοπογραφικό (όπου δείχνεις την θέση), διάγραμμα κάλυψης (έλεγχο όρων δόμησης) , Κατόψεις, τομές, όψεις (κατά τα γνωστά)

 

Για τα στατικά: Αν είναι ανεξάρτητη η σκάλα (καλό θα ήταν) τότε κάνεις μόνο τα στατικά της σκάλας...

Αν δεν είναι ανεξάρτητη θα πρέπει κατά την γνώμη μου να κάνεις τα στατικά όλου του κτιρίου ( και να αποδείξεις ότι δεν επηρεάζει δυσμενέστερα το υπάρχον κτίριο)

 

Για την θερμομόνωση : Μπορείς να την παραλείψεις (μη θερμομονωμένος χώρος)

 

Παθητική: Θα υπολογίσεις την όδευση του πάνω διαμερίσματος διαμέσου της σκάλας .. αλλά προφανώς υπάρχει και 2η σκάλα οπότε προσοχή στις παραμέτρους

 

Φορολογικά αντιμετωπίζεται ως προσθήκη ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.