Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προυπολογισμός αποτύπωσης


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να περιλαμβάνει ένας προϋπολογισμός αποτύπωσης του εσωτερικού ενός διαμερίσματος, βάση ΑΤΟΕ ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κι όμως από το ΤΕΕ μου είπαν να κάνω ξεχωριστό προυπολογισμό για την αποτύπωση βάση ΑΤΟΕ πάντα. Πρόκειται για διαδικασία διεκδίκισης αμοιβής...

Link to comment
Share on other sites

Οχι με βάση τα τετραγωνικά του χώρου. Έτσι τους το είχα φτιάξει και μου είπαν να το βγάλω σύμφωνα με τον ΑΤΟΕ... μόνο έτσι λέει γίνεται αποδεκτός ο προυπολογισμός για να υπολογιστεί η αμοιβή απ' ευθείας από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι με βάση τα τετραγωνικά του χώρου. Έτσι τους το είχα φτιάξει και μου είπαν να το βγάλω σύμφωνα με τον ΑΤΟΕ... μόνο έτσι λέει γίνεται αποδεκτός ο προυπολογισμός για να υπολογιστεί η αμοιβή απ' ευθείας από το ΤΕΕ.

 

1. Οταν λέμε αποτύπωση, στο επαγγελμα μας, εννοουμε την καταγραφη του χωρου (αποτυπωση σε σχεδιο).

 

2. Τα ΑΤΟΕ ειναι για δημόσια εργα, πολυ παραξενο οτι το ΤΕΕ σου ειπε αυτο το πραγμα

 

3. Τι δουλεια εχει το ΤΕΕ, μηπως επρεπε να πας στην Πολεοδομία?

 

4. Υπαρχει στο downloads κατι σαν αυτό που ψαχνεις, χρησιμοποιειται κυριως για δανεια απο τραπεζες

Link to comment
Share on other sites

Topap, πρόκειται για περίπτωση διεκδίκησης αμοιβής. Έχω καταθέσει τον πλήρη φάκελο της μελέτης στο ΤΕΕ και με ειδοποιήσαν προχθές ότι οι αναλυτικοί προυπολογισμοί βάση των οποίων βγαίνουν οι αμοιβές από το ΤΕΕ δεν γίνονται αποδεκτοί από τη δικαιοσύνη. Θα πρέπει όλα να βασίζονται σε τιμές ΑΤΟΕ & ΑΤΗΕ. Μου ζήτησαν δε και ξεχωριστό προυπολογισμό για την αποτύπωση βασισμένο κι αυτόν στους πίνακες ΑΤΟΕ... Μάλιστα στην απορία μου τι θα περιέχει μου απάντησε ότι δεν με καταλαβαίνει... "ότι έχει το διαμέρισμα, μπετά, τούβλα..."

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να καταλάβω τι λέει το ΤΕΕ.

Για άδεια πρόκειται? Τι είδους άδεια?

 

Τώρα κατάλαβα....

Αρα πρέπει να περιλαμβάνει αναλυτικό προϋπολογισμό όλου του έργου με τιμε ΑΤΟΕ και ΑΤΗΕ.

θα βγεί τέτοια αμοιβή που θα τρομάξει ο αντίδικος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για ένα διαμέρισμα που θα του κάναμε αλλαγή χρήσης σε γραφειακό χώρο, με ταυτόχρονες διαρρυθμίσεις του εσωτερικού του. Δεν προλάβαμε να φτάσουμε στην Πολεοδομία, γιατί το πράγμα στράβωσε με το που ολοκληρώσαμε τη μελέτη και του την παρουσιάσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Επιμενεις να χρησιμοποιεις τον όρο "αποτυπωση" και μπερδευομαι...

 

Κοινως, θελεις να μαθεις τι πρεπει να περιλαμβανει η λιστα εργασιων για ενα διαμερισμα (πχ, πορτες, βαψιματα, επιχρισματα, τουαλετες, κλπ, κλπ).

 

Οπως ειπα: Υπαρχει στο downloads κατι σαν αυτό που ψαχνεις, χρησιμοποιειται κυριως για δανεια απο τραπεζες. Μετα πηγαινε στο: http://www.ggde.gr/index.php?option=...=96&Itemid=212 κατεβασε το ΑΤΟΕ 03-2009 και βαλε τις τιμες του ΑΤΟΕ στα αρθρα που εχει στη λιστα για δανεια.

 

Ο ΑΤΗΕ δεν υπαρχει, επαναλαμβανω, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, επισημα. Μονο ο ΗΛΜ που εχει μονο 110 αρθρα που ζητημα να βγαλεις ακρη για τα Η/Μ ενος διαμερισματος...

 

Καλη τυχη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.