Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προυπολογισμός αποτύπωσης


Recommended Posts

Αρα πρέπει να περιλαμβάνει αναλυτικό προϋπολογισμό όλου του έργου με τιμε ΑΤΟΕ και ΑΤΗΕ.

θα βγεί τέτοια αμοιβή που θα τρομάξει ο αντίδικος!!!!

 

Λες αυτό να εχει υποψην το ΤΕΕ? :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλλον όχι, αφού δεν είναι αποτύπωση αλλά αλλαγή χρήσης με αλλαγή διαρρύθμισης και σωστά ζητάει το ΤΕΕ, ο προϋπολογισμός να υπολογιστεί με αναλυτικό.

Απλά μέχρι τώρα ο αναλυτικός γίνονταν με τις τιμές του '80 και όχι με τις τιμές ΑΤΟΕ, χωρίς βέβαια κανείς να μας απαγόρευε να χρησιμοποιήσουμε ΑΤΟΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχει υπόψιν του το ΤΕΕ, πάντως Τopap πάντως πέρα από τον προυπολογισμό των εργασιών που θα γίνουν, επειδή για προφανείς λόγους έχει γίνει και αποτύπωση του υπάρχοντος χώρου, προκειμένου να υπολογιστεί η αμοιβή που αντιστοιχεί σ' αυτήν όπως ξαναείπα ζητούν και ξεχωριστό προϋπολογισμό... Όσο για τον ΗΛΜ δεν τον δέχονται λέει θέλουν ΑΤΗΕ.

 

Αρα erling τι πιστεύεις ότι θα πρέπει να περιλάβω? Σκυροδέματα, τοιχοποιίες, επιχρίσματα, χρωματισμούς, δάπεδα, επενδύσεις, κουφώματα, ξυλουργικά,.... (Βασικά δεν έκανα τέτοια αποτύπωση και φοβάμαι ότι θα βγει ενας προυπολογισμός εξωπραγματικός και συνεπώς μια αμοιβή υπέρογκη που δεν τη δικαιούμαι μεταξύ μας)

Link to comment
Share on other sites

...πέρα από τον προυπολογισμό των εργασιών που θα γίνουν, επειδή για προφανείς λόγους έχει γίνει και αποτύπωση του υπάρχοντος χώρου, προκειμένου να υπολογιστεί η αμοιβή που αντιστοιχεί σ' αυτήν όπως ξαναείπα ζητούν και ξεχωριστό προϋπολογισμό... Όσο για τον ΗΛΜ δεν τον δέχονται λέει θέλουν ΑΤΗΕ.

 

Βρε παιδακι μου, δεν καταλαβαινω. Πρεπει να πας με ταινια και να μετρησεις το χωρο και να κανεις την αποτυπωση σε χαρτι και μετα ισως και σε AutoCAD? Γιατι επιμενεις να χρησιμοποιεις την εκφραση "αποτύπωση του υπάρχοντος χώρου" και με μπερδευεις? Ε?

 

Δευτερον, αν το ΤΕΕ σου ειπε οτι ο ΑΤΗΕ ειναι επισημα εγκεκριμενος, τοτε να σου δωσω το τηλεφωνο του προέδρου της ΠΕΔΜΗΕΔΕ (Πανελληνια Ενωση Διπλωματουχων Μηχανολογων Ηλεκτρολογων Εργοληπτων Δημοσιων Εργων) για να στα πει και ο ιδιος. Μονο ο ΗΛΜ ειναι εγκεκριμενος με ΦΕΚ του 1981. Τελος!

 

 

Αρα erling τι πιστεύεις ότι θα πρέπει να περιλάβω? Σκυροδέματα, τοιχοποιίες, επιχρίσματα, χρωματισμούς, δάπεδα, επενδύσεις, κουφώματα, ξυλουργικά,.... (Βασικά δεν έκανα τέτοια αποτύπωση και φοβάμαι ότι θα βγει ενας προυπολογισμός εξωπραγματικός και συνεπώς μια αμοιβή υπέρογκη που δεν τη δικαιούμαι μεταξύ μας)

 

Φυσικά και θα βγει εξωπραγματικός, αυτα τα τιμολόγια εργασιων έγιναν με περιθώριο κέρδους σε εκπτώσεις ως και 22% εάν δεν απατώμαι.

Link to comment
Share on other sites

κάτσε γιατί τώρα με μπέρδεψες. Οτι έχει το σχέδιο αποτύπωσης , ότι έχει το διαμέρισμα, ή οτι πραγματικά αποτύπωσα ???

 

 

Εσυ πες μου. Στα ΑΤΟΕ παντως δεν υπάρχει αρθρο "Αποτυπωση υπαρχοντος κτιριου"

 

 

ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ, ΝΕΟΣ!

 

Erling,

Βοηθησε με να καταλαβω τι εννοει ο Νεος. Σε παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

μήπως κατα λάθος έχεις και ΠΔ για τη νομιμότητα του ΗΛΜ, γιατί μάλλον η κοπελιά στο ΤΕΕ δεν το γνωρίζει. Με βολεύει αυτό που μου είπες με τον ΑΤΗΕ, γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

 

Εγώ να δεις πως έχω μπερδευτεί. Μάλλον και η κοπελιά στο ΤΕΕ δεν τα ξέρει πολύ καλά...

 

Πρόσεξε Topap, αν το πήγαινες για υπολογισμό αμοιβών για πολεοδομία, δεν θα είχες ένα συμβατικό προυπολογισμό για την αποτύπωση και έναν αναλυτικό για τις διαρρυθμίσεις? Εεε αυτόν τον συμβατικό δεν τον δέχονται, θέλουν αναλυτικό κι εκεί... Η διαφορά είναι ότι παντού οι τιμές πρέπει να είναι βάση ΑΤΟΕ.

Link to comment
Share on other sites

μήπως κατα λάθος έχεις και ΠΔ για τη νομιμότητα του ΗΛΜ, γιατί μάλλον η κοπελιά στο ΤΕΕ δεν το γνωρίζει. Με βολεύει αυτό που μου είπες με τον ΑΤΗΕ, γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

 

Αφησαμε τωρα την αποτυπωση και παμε στον ΑΤΗΕ... :-x

 

Εδω ειναι http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=641 (αγνόησε τον τιτλο που λεει επισημος ΑΤΗΕ...)

Ειναι το ΕΗ1/5235/4-12-79 ΦΕΚ 1083 Β': Περι εγκρίσεως αναλυσεως τιμων ηλεκτρομηχανολογικων εργασιων

 

Τα ΑΤΗΕ (δυο τευχη) μπορεις να τα βρεις εδω: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=4571&page=3 τα ειχα ανεβασει πριν κανενα μηνα. Αυτα δεν εχουν εγκριθει επισημα (αλλο τωρα που καθε τριμηνο βγαινουν συντελεστες αναθεωρησης...) αλλα ειναι συνηθες τακτικη οι μελετητες Δημοσίων Εργων να φτιαχνουν μονοι τους αρθρα βασισμενοι σε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.