Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προυπολογισμός αποτύπωσης


Recommended Posts

Εγώ να δεις πως έχω μπερδευτεί. Μάλλον και η κοπελιά στο ΤΕΕ δεν τα ξέρει πολύ καλά...

 

Πρόσεξε Topap, αν το πήγαινες για υπολογισμό αμοιβών για πολεοδομία, δεν θα είχες ένα συμβατικό προυπολογισμό για την αποτύπωση και έναν αναλυτικό για τις διαρρυθμίσεις? Εεε αυτόν τον συμβατικό δεν τον δέχονται, θέλουν αναλυτικό κι εκεί... Η διαφορά είναι ότι παντού οι τιμές πρέπει να είναι βάση ΑΤΟΕ.

 

Μηπως η κοπελα σου λεει οτι να'ναι ή μηπως εσυ καταλαβες λάθος?

 

Ακομα δεν καταλαβαινω τι δουλεια εχουν τα Αναλυτικα Τιμολογια Οικοδομικων Εργασιων (που ειναι για δημοσια εργα). Μηπως σου ειπε να κανεις αναλυτικο προυπολογισμο? Κανε αυτο που σου ειπα, δες στο downloads εχει επιμετρησεις για δανεια σε τραπεζες και εχει αναλυτικους προυπολογισμους εκει.

Ο συμβατικός προυπολογισμος μπορει να ήταν ευρω ανα τετραγωνικο μετρο και να θελει να δει αναλυτικα τον προυπολογιμσο

 

Τι ακριβως πράγμα στράβωσε με το που ολοκληρώσατε τη μελέτη και την παρουσιάσατε? (στον πελάτη?)

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ.zip

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ο εισαγγελέας που θα αναλάβει την υπόθεση πρέπει λέει να έχει προυπολογισμό που είναι βασισμένος σε τιμές ΑΤΟΕ/ΑΤΗΕ. Είναι οι μόνες αποδεκτές και μόνο βάση αυτών μπορεί να συνταχθεί προυπολογισμός που να έχει νομική ισχύ.

 

Όσο για τον πελάτη, στράβωσε με την αμοιβή που ζητήσαμε, η οποία όχι απλά δεν ήταν υψηλή αλλά μάλλον εξευτελιστική. Εκείνος βέβαια περίμενε ότι θα ήταν της τάξης των 100 -200 

Link to comment
Share on other sites

Ξενικα λοιπον με το excel-ακι που σου εστειλα. Διπλα σε καθε εργασια που εφαρμοζει στην περιπτωση σου (πχ δεν ειχες εκσαφες...) βαλε τον κωδικο του αρθρου του ΑΤΟΕ και την τιμη μοναδος, με βαση τις ποσοτητες θα βγαλεις τον αναλυτικο λογαριασμο.

 

Κοιτα να βρεις τιμες μοναδος για τον τριμηνο εκεινο που συνταξες τον αρχικο προυπολογισμο (πχ 3ο τριμηνο 2007 ή 2ο τριμηνο του 2008, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

για τα οικοδομικά το έχω ήδη κάνει με ένα άλλο excel-ακι που κατέβασα από εδώ με ΑΤΟΕ.

με τα ηλεκτρομηχανογικά δεν έχω ασχοληθεί ακόμη και πολύ. (Αλλά με τον ΗΛΜ μάλλον είναι πιο απλά τα πράγματα)

για την αποτύπωση τώρα θα επικοινωνήσω ξανά αύριο μήπως βγάλω καμιά άκρη.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

για την αποτύπωση τώρα θα επικοινωνήσω ξανά αύριο μήπως βγάλω καμιά άκρη

 

Θα τρελαθω, θα πηδηχτω απο το παραθυρο!!!

 

Πες μου βρε καλο μου παιδι: οταν λες "αποτυπωση" εννοεις αυτο που πας με ταινια και να μετρας το χωρο και να κανεις την αποτυπωση σε χαρτι και μετα ισως και σε AutoCAD?

 

Στα ΑΤΟΕ παντως δεν υπάρχει αρθρο "Αποτυπωση υπαρχοντος κτιριου"

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ρε παιδιά τί τσακώνεστε άδικα; Υπάρχει ειδική προσαύξηση στις κατά ΤΕΕ αμοιβές για αποτύπωση των αρχιτεκτονικών/στατικών υπάρχοντος κτηρίου. Πιθανώς αυτό να εννοεί το ΤΕΕ. Κατά τα άλλα καμία σαφώς και το ΑΤΟΕ δεν έχει αμοιβές αποτύπωσης.

Link to comment
Share on other sites

Πριν πηδηχτείς από το παράθυρο

1. Αν είχα καταλάβει τι ακριβώς θέλει το ΤΕΕ δεν θα ρώταγα

2. Οταν πας να υπολογίσεις αμοιβή αποτύπωσης δεν την βγάζεις βάση συμβατικού προυπολογισμού από τα τετραγωνικά του χώρου ? ? ? ΕΕΕ το ΤΕΕ για την περίπτωση αυτή δεν θέλει να τη βγάλω με βάση συμβατικό αλλά με βάση αναλυτικό. Στον αναλυτικό αυτό οι τιμές θα είναι από τον ΑΤΟΕ... Το ερώτημα το δικό μου είναι τι οικοδομικές εργασίες θα πρέπει να βάλλω σ' αυτό τον προυπολογισμό. Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νέα...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Ο υπολογισμός της αμοιβής γίνεται βάσει κάποιου προϋπολογισμού - είτε συμβατικού είτε αναλυτικού. Στην δική σου περίπτωση λοιπόν το ΤΕΕ απεφάνθει ότι δεν δικαιολογείται η χρήση συμβατικού προϋπολογισμού ως βάση για τον υπολογισμό των αμοιβών αλλά ο αναλυτικός. Οπότε το για ποιες εργασίες θα πληρωθείς δεν έχει σχέση με το ποιόν προϋπολογισμό θα υποβάλλεις. Αν θες στο κάνω και αλγόριθμο:

Αναλυτικός προϋπολογισμός -> αρχικός υπολογισμός αμοιβών -> πρόσθεση προσαύξησης λόγω αποτύπωσης υπάρχοντος -> τελικές αμοιβές

Link to comment
Share on other sites

αρα τι εργασίες να βάλω στον αναλυτικό αυτό? Μόνο τοιχοποιίες κουφώματα και δάπεδα? ή τα πάντα που υπάρχουν στο σπίτι σαν να το έφτιαχνα τώρα???

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μην τον μπερδεύεται παραπάνω.

Λοιπόν ΝΕΟΣ (τι nickname και αυτό, θυμίζει στρατό).

Από το σχέδιο της αποτύπωσης που έκανες, θα υπολογίσεις όλες τις εργασίες (ποσότητες όπως θέλεις πέστο) που έχεις αποτυπώσει.

Αυτές θα τις βάλεις στο excel και θα πάρεις έναν Π/Υ.

Αυτόν τον Π/Υ θα δώσεις στο ΤΕΕ για να σου υπολογίσει την αμοιβή αποτύπωσης.

 

Μετά θα κάνεις έναν αντίστοιχο ΠΥ με τις νέες εργασίες (ποσότητες όπως θέλεις πέστο) που έκανες.

Με αυτόν τον ΠΥ θα υπολογίσει το ΤΕΕ τις αμοιβές για την διαρρύθμιση.

 

Νομίζω να έχεις ξεμπερδευτεί πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.