Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προυπολογισμός αποτύπωσης


Recommended Posts

Και να ξεχασεις τον ΑΤΟΕ, δεν εχει καμια σχεση με αυτο που θελεις να κανεις...

 

Οταν σου ειπε η γκομενα στο ΤΕΕ για αναλυτικο προυπολογισμο, εννοουσε να αναφερεις ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ τι εργασιες εκανες (για καθε εργασια την ποσοτητα και την τιμη μοναδος) και οχι συμβατικα δηλαδη με τον ελαχιστο προυπολογισμο που σου δινει το προγραμμα αμοιβων του ΤΕΕ αναλογα με τον τυπο κατασκευης.

 

ΝΕΟΣ, δεν γινομαι επιθετικος απλα θελω να σε κανω να καταλαβεις οτι ή σου ελεγε μπουρδες η γκομενα στο ΤΕΕ ή εσυ δεν καταλαβες αυτα που σου ελεγε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό που λες το έχω καταλάβει erling... Άλλο πράγμα ρωτάω τόση ώρα... Ζητάω από κάποιον να μου αναφέρει μία προς μία τις εργασίες - ποσότητες που πρέπει να περιλάβω...

1. .....

2. .....

 

(θα έχω και μαρμαρικά μέσα ? και χρωματισμούς ? και ερμάρια ? θα έχω και υδραυλικά? θα έχω και ηλεκτρολογικά, και ότι όλα τα παραπάνω συνεπάγονται και .... και ....

 

Δεν έχεις καταλάβει Topap τι σου λέω. Ο erling το καταλάβε. Η γκόμενα θέλει 5 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ προυπολογισμούς: 1. Αποτύπωσης 2.Οικοδομικών Εργασιών 3. Αποχέτευσης 4. Υδρευσης 5. Ηλεκτρολογικών.

Link to comment
Share on other sites

Σου το έχω ξαναγράψει.

Από το σχέδιο της αποτύπωσης που έκανες, θα υπολογίσεις όλες τις εργασίες (ποσότητες όπως θέλεις πέστο) που έχεις αποτυπώσει.

Οτι έχεις αποτυπώσει. Απλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες το έχω καταλάβει erling... Άλλο πράγμα ρωτάω τόση ώρα... Ζητάω από κάποιον να μου αναφέρει μία προς μία τις εργασίες - ποσότητες που πρέπει να περιλάβω...

1. .....

2. .....

 

(θα έχω και μαρμαρικά μέσα ? και χρωματισμούς ? και ερμάρια ? θα έχω και υδραυλικά? θα έχω και ηλεκτρολογικά, και ότι όλα τα παραπάνω συνεπάγονται και .... και ....

 

Θα εχεις ακριβως οτι εργασιες εκανες, τιπορα παραπανω τιποτα λιγοτερο.

Ειχες μαρμαρικά?

Ειχες χρωματισμούς?

Ειχες ερμάρια?

Ειχες υδραυλικά?

Εμεις θα σου πουμε τι εργασιες εκανες? Δες το αρχειακι που ανεβασα στο προηγουμενο μου post και σβησε οτι εργασια δεν εχεις κανει (πχ εκσαφες, μπετα, κλπ).

 

Σου ξαναλεω: οταν σου ειπε η γκομενα στο ΤΕΕ για αναλυτικο προυπολογισμο, εννοουσε να αναφερεις ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ τι εργασιες εκανες (για καθε εργασια την ποσοτητα και την τιμη μοναδος) και οχι συμβατικα δηλαδη με τον ελαχιστο προυπολογισμο που σου δινει το προγραμμα αμοιβων του ΤΕΕ αναλογα με τον τυπο κατασκευης. Στο προγραμμα αμοιβων με βαση τον ελαχιστο προυπολογισμο (αναλογα με τον τυπο κατασκευης) οι αμοιβες βγαινουν σαν ποσοστα. Πχ στατικα: 30%. Ετσι βγαινουν οι αμοιβες και με τον αναλυτικο προυπολογισμο οποιος δεν μπορει να ειναι λιγοτερο απο τον ελαχιστο που δινει το ΤΕΕ στις αμοιβες. Καταλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμμένος erling. Για να σε βοηθήσω, η αποτύπωση που έκανα εγώ ήταν να πάρω πέντε διαστάσεις από το κάθε δωμάτιο για να τσεκάρω αν και σε πιο βαθμό ίσχυε η κάτοψη που μου είχαν δώσει.

 

Μήπως εννοείς ότι το γεγονός ότι παρατήρησα και αποτύπωσα φωτογραφικά που έχει δάπεδα και τι δάπεδα, που είναι σοβατισμένο, που βαμμένο, που είναι οι κολώνες και τα δοκάρια που έχει μαρμαροποδιές, που έχει φώτα, που.... , που.... θα πρέπει να τα βάλω στον προυπολογισμό???

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟΣ, τότε δεν έκανες αποτύπωση. Γιατί πρέπει να υπολογισθεί η αμοιβή της?

Μην την ζητάς καθόλου.

Σου λέει κανένας ότι πρέπει να υπολογισθεί αμοιβή αποτύπωσης??

Link to comment
Share on other sites

μου λες δηλαδή να περιλάβω όλες τις εργασίες που είχε πιθανόν συμπεριλάβει ένας προηγούμενος μηχανικός που ασ' πούμε είχε αναλάβει να φτιάξει το διαμέρισμα ? ? ?

 

Προφανώς και το ζητήσαν. Άλλωστε τι σημαίνει δεν έκανα αποτύπωση. Είπε κανείς ότι δεν είχα αποκλίσεις από τα αρχικά σχέδια και ότι δεν χρειάστηκε να φτιάξω εκ νέου κατόψεις και τομές?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ΝΕΟΣ,

Εδω και 41 posts μιλαμε για κατι το οποιο ουτε εμεις εχουμε καταλαβει, ουτε εσυ ξερεις τι λες.

 

Μιλαμε για αποτυπωση, μας λες για προυπολογισμους και ΑΤΟΕ.

Μιλαμε για προυπολογισμςους και ΑΤΟΕ, μας λες για ΑΤΗΕ.

Μιλαμε για ΑΤΗΕ μας λες για αποτυπωση.

 

Βαλτα σε μια ταξη στο μυαλο σου, μετα γραψτα σε post και το ξανασυζηταμε.

 

Over and out.

Link to comment
Share on other sites

Βρε erling εννοείς ότι επειδή πχ έχω σχεδιάσει τη λεκάνη στο μπάνιο θα πρέπει να υπολογίσω λεκάνη, καζανάκι, και καπάκι στον προυπολογισμό?

ή πχ επειδή έχω σχεδιάσει τοίχο θα πρέπει να υπολογίσω και τούβλο και σοβά και χρώμα?

κλπ κλπ ... Αυτό ρωτάω από την αρχή να μου ξεκαθαρίσει κάποιος.

 

 

 

 

NEOΣ Σε παρακαλω μη διαχωριζεις τις απαντησεις σου.

terry

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.