Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γήπεδο εντός ζώνης οικισμού


Recommended Posts

Καλημέρα.

Γήπεδο εμβαδού 3300 τ.μ. βρίσκεται εντός ζώνης 500 μ. από τα όρια του ρυμοτομικού σχεδίου. Ποιές προδιαγραφές οφείλει να πληρεί ο οικισμός ( προκειται για την κοινότητα Ροδόπολης Αττικής ) για να υπόκεται στις διατάξεις περί κατά παρέκκλισης αρτιότητας (2.000 τ.μ.) το συγκεκριμένο γήπεδο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

"Τα γήπεδα που βρίσκονται εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών και οικισμών και είχαν την 24-4-77, ημέρα δημοσίευσης του ΠΔ/5-4-77 (ΦΕΚ-133/Δ/77), ελάχιστο εμβαδό δύο χιλιάδες (2000) τμ."

 

Αυτό αφορά "γηπέδα που βρίσκονται εκτός των ρυμοτομικών σχεδίων πόλεων ή εκτός των ορίων των νόμιμα υφιστάμενων πριν από το έτος 1923 οικισμών που στερούνται ρυμοτομικού σχεδίου ή εκτός των ορίων των οικισμών μέχρι 2000 κατοίκων".

 

Αν ο οικισμός είναι οριοθετημένος θα πρέπει να δείς αν το γήπεδο είναι τουλάχιστον 2 στρ. μέσα στη ζώνη από το συνεκτικό τμήμα του οικισμού(αν υπάρχει συνεκτικό).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Απλώς θα ήθελα μια διευκρίνηση,

"γηπέδα που βρίσκονται εκτός των ρυμοτομικών σχεδίων πόλεων ή εκτός των ορίων των νόμιμα υφιστάμενων πριν από το έτος 1923 οικισμών που στερούνται ρυμοτομικού σχεδίου ή εκτός των ορίων των οικισμών μέχρι 2000 κατοίκων"

δηλαδή η ζώνη των 500 μ. υπάρχει και σε περιπτώσεις ρυμοτομικών σχεδίων από πράξεις εφαρμογής π.χ.? ή μόνο γύρω από οικισμούς προυφιστάμενους του 1923?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από αυτά που έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι ισχύει και περιπτώσεις ρυμοτομικών σχεδίων αλλά επειδή μπορεί να υπάρχει οικισμός προ του '23 που εντάχθηκε στο σχέδιο μπορεί η ζώνη να ισχύει από το όριο του παλιού οικισμού.

Παρόλα αυτά καλό θα ήταν να ρωτήσεις στην αρμόδια πολεοδομία γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η ζώνη των 500μ ισχύσει για σχέδια που εγκρίθηκαν σύμφωνα με το ΝΔ1923 δηλαδή παλαιά σχέδια. Όχι για σχέδια που εγκρίθηκαν με το Ν1337/1983 όπου υπάρχει και πράξη εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

To ΦΕΚ ένταξης της περιοχής που με ενδιαφέρει (197Α/2002) αναφέρει :

" Η οριστική διανομή κληροτεμαχίων στη θέση "Μπάλα" του κτήματος "Σταμάτα" που εγκρίθηκε με την με αρ. 127357/15-11-1934 απόφαση Υπουργού Γεωργίας στο τμήμα αυτής που βρίσκεται ο οικισμός Ροδόπολη της κοινότητας Ροδόπολης Αττικής, θεωρείται εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο αγροτικού οικισμού."

Ισχύει η ζώνη των 500 μ. εδώ μια που το αγροτεμάχιο που με ενδιαφέρει προυπάρχει του 1977?

Link to comment
Share on other sites

Η ζώνη των 500 μέτρων μετράται από:

1) Εγκεκριμένο Ρυμοτομικό σχέδιο του Υπουργείου Γεωργίας κυρωμένο πριν το 1983 και

2) Όριο προϋφιστάμενου οικισμού και αν δεν υπάρχει αυτό από

3) Το τελευταίο κτίσμα στον προϋφιστάμενο οικισμό.

Και για να είσαι πιο ακριβής στην απόσταση οριοθέτησε τα ορόσημα (αν υπάρχουν) από το Εγκεκριμένο Ρυμοτομικό και δες πόσο μακρυά είσαι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Μαρία.

Το θέμα μου είναι οτί δεν μπορώ να καταλάβω με ποίες διατάξεις έγινε ι έγκριση του ρυμοτομικού . Στο ΦΕΚ αναφέρει αυτο που παράθεσα παραπάνω και μόνον αυτό. Δηλ. η έγκριση του ρυμοτομικού έγινε το 2002 σε μια οριστική διανομή του 1934. Το οτι έγινε το 2002 σημαίνει οτι έγινε με τις διατάξεις του 1337 ωστε δεν ισχύει ζώνη? Δεν αναφέρει όμως πουθενά οτι "σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 1337/83 κλπ..".

Σε κάθε περίπτωση έκανα ερώτηση στην Πολ/μια (αρμόδια του Καπανδριτίου ΔΥΣΤΥΧΩΣ!) και δηλώσαν οτι δεν γνωρίζουν!

Επίσης απευθύνθηκα στην Κοινότητα Ροδόπολης όπου με ενημέρωσαν οτι ισχύει η ζώνη των 500 μ. και έχουν εκδοθεί και άδειες πατώντας εκεί,αλλά δεν μπορούσαν να το στηρίξουν κι αυτοί .

( τους το ζήτησα και γραπτά και μου το δώσαν για κάποια κάλυψη).

Εγώ εν πάσει περιπτώσει θεώρησα οτι ισχύει αφου μου το είπαν, το εγραψα στο τοπογραφικό και βλέπουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Απλώς θα ήθελα μια διευκρίνηση,

"γηπέδα που βρίσκονται εκτός των ρυμοτομικών σχεδίων πόλεων ή εκτός των ορίων των νόμιμα υφιστάμενων πριν από το έτος 1923 οικισμών που στερούνται ρυμοτομικού σχεδίου ή εκτός των ορίων των οικισμών μέχρι 2000 κατοίκων"

δηλαδή η ζώνη των 500 μ. υπάρχει και σε περιπτώσεις ρυμοτομικών σχεδίων από πράξεις εφαρμογής π.χ.? ή μόνο γύρω από οικισμούς προυφιστάμενους του 1923?

 

Νομίζω ότι αν ο οικισμός δεν προυπάρχει του 1923 και έχει όριο οικισμού η ζώνη αρχίζει απο το όριο και επεκτείνεται για 500μ.

Αν ο οικισμός υπάρχει προ του 1923 η ζώνη είναι επίσης 500μ αλλά τη μετράμε από το τέλος του συνεκτικού τμήματος του οικισμού, όχι απο το όριο δηλαδή αλλά από το τελευταίο παλαιό κτήριο το οποίο βρίσκεται κοντά σε άλλα παλαιά κτήρια.

 

Παρακαλώ αν έχω λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.