Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονοπρόσωπη ΕΠΕ


manos_ir

Recommended Posts

Για σας !

Είμαι σχετικά νέος στο φόρουμ , διαβάζω συνέχεια και πιστεύω ότι έχω βοηθηθεί αρκετά .

 

Ετοιμάζω ένα πλάνο επιχειρηματικό για το τι θα κάνω και έχω αρκετές απορίες πάνω σε αυτό.

 

Σκέφτομαι να ιδρύσω μια μονοπροσωπη ΕΠΕ στο ονομα μου (γνωρίζοντας οτι θα χάσω το αφορολόγητο) με σκοπο να επεκτείνω τις δραστηρίοτητες μου πέρα από τα αρχιτεκτονικά(μιας και στην αγορά δεν κινείτε τπτ τώρα).

 

δηλαδή θέλω να προσλάβω κάποια άτομα τα οποία θα πραγματοποιούν και μελέτες πρασίνου.

 

τώρα θα κάνω έναρξη επαγγέλματος (Ιουνιο)

 

και έρχονται τα προβλήματα και οι ερωτήσεις, όποιος γνωρίζει κατι ας απαντήσει παρακαλώ, :

 

1) να συστήσω πρώτα την εταιρία και να κάνω μετά έναρξη (δεν ξέρω αν επηρεάζει κάτι αυτό π.χ. έδρα κλπ...)

 

2)η εταιρία με συμφέρει να ιδρυθεί και αύριο αλλά δεν θέλω να χάσω την επιδότηση των νέων επιστημόνων, όταν με το καλο βγει. τι πρέπει να προσέξω στην σύσταση ώστε να μην χάσω αυτό το σημαντικό βοήθημα ?

και αν την ιδρύσω πριν βγει το πρόγραμμα θα χάσω τα χρήματα ?

 

3) τι εργασιακή σχέση πρέπει να έχω με τους εργαζόμενους στον τομέα των μελετών πρασίνου ώστε ΕΓΩ να υπογράφω για αυτές κάνοντας χρήση τα μελετητικά πτυχία τους ?

 

4) θα έχω πρόβλημα εάν κάποιο από τα στελέχη μου δεν έχουν φορολογική ενημερότητα και εγώ υπογράφω μελέτες τους κάνοντας χρήση τα πτυχία τους ?

 

5) Γνωρίζω ότι με την σύσταση της ΕΠΕ πρέπει να γραφτώ αμέσως και στο εμπορικό επιμελητήριο. Εγώ σε ποιο επιμελητήριο να αναζητήσω πληροφορίες για την μορφή της εταιρίας και για τα δικαιώματα υπογραφής ?

 

 

θα προκύψουν και άλλες απορίες γιατί είμαι στο ψάξιμο, έχω μιλήσει ήδη με λογιστή και έχω καταλήξει στην μορφή της ΕΠΕ, όποιος έχει κάποια σχετική εμπειρία ας βοηθήσει !

 

σας ευχαριστώ !

------------------------------------------------------------------------------------------------

κάποια βοήθεια ρε παιδες ?

3ημερο βεβαια....αλλα εχω αγωνια !

Link to comment
Share on other sites

 

3) τι εργασιακή σχέση πρέπει να έχω με τους εργαζόμενους στον τομέα των μελετών πρασίνου ώστε ΕΓΩ να υπογράφω για αυτές κάνοντας χρήση τα μελετητικά πτυχία τους ?

 

4) θα έχω πρόβλημα εάν κάποιο από τα στελέχη μου δεν έχουν φορολογική ενημερότητα και εγώ υπογράφω μελέτες τους κάνοντας χρήση τα πτυχία τους ?

 

5) Γνωρίζω ότι με την σύσταση της ΕΠΕ πρέπει να γραφτώ αμέσως και στο εμπορικό επιμελητήριο. Εγώ σε ποιο επιμελητήριο να αναζητήσω πληροφορίες για την μορφή της εταιρίας και για τα δικαιώματα υπογραφής ?

 

Λοιπόν, θα σου απαντήσω στα θέματα που αφορούν τα μελετητικά πτυχία...

 

Κατ'αρχήν δεν υπάρχει κατηγορία "Μελέτες Πρασίνου". Μάλλον έχεις μπερδευτεί με τα εργοληπτικά πτυχία όπου υπάρχει κατηγορία "Εργα Πρασίνου".

Στα μελετητικά υπάρχει η κατηγορία 27 Περιβαλλοντικές Μελέτες και 7 Ειδικές Αρχιτεκτονικές Μελέτες όπου υπάγονται και οι μελέτες τοπίου. Οι μελέτες περιβάλλοντα χώρου αποτελούν μέρος της Αρχιτεκτονικής μελέτης της κατογορίας 6.

 

Δευτερον, δεν γίνεται να υπογράφεις εσύ για μελέτες που εκπονούν μέλη της εταιρίας κάνοντας χρήση του μελετητικού τους πτυχίου. Την μελέτη την υπογράφει πάντα φυσικό πρόσωπο. Η ευθύνη απένταντι στην διευθύνουσα υπηρεσία είναι της εταιρίας στην οποία έχει δεσμευτεί το πτυχίο.

 

Η εργασιακή σχέση αν επιλέξεις να κάνεις μονοπρόσωπη ΕΠΕ θα είναι αναγκαστηκά αυτή του μισθωτού με ασφάλιση σε ΙΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ.

 

Για την φορολογική ενημερώτητα δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί η ευθύνη όπως σου είπα είναι της εταιρίας απέναντι σε τρίτους.

 

Στο ΕΒΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

 

Κατ'αρχήν δεν υπάρχει κατηγορία "Μελέτες Πρασίνου". Μάλλον έχεις μπερδευτεί με τα εργοληπτικά πτυχία όπου υπάρχει κατηγορία "Εργα Πρασίνου".

 

Για κατηγορίες 23 25 κ 27 ... απλά το είπα πιο γενικά !

 

 

όταν λέω θα υπογράφω εγώ.....εννοώ σαν εταιρία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.