Μετάβαση στο περιεχόμενο

Raster σε διανομή αγροκτήματος για υλοποίηση ορίων


Recommended Posts

κατ' αρχήν να πω ότι δεν είναι το θέμα μου να τελειώνω τη δουλειά με μία επίσκεψη στο πεδίο. το μοναδικό θέμα είναι να γίνεται σωστή δουλειά και να αξίζω τα λεφτά που παίρνω όσα και αν είναι αυτά.

ψηφιοποιώντας και γεωαναφέροντας τον κάνναβο της διανομής που περιέχει το αγροτεμάχιο του πελάτη μου βγάζω 150 τ.μ. λιγότερο, το θεωρώ απαράδεκτο. σε άλλες διανομές αγροκτημάτων που έχω δουλέψει και τις πλευρές των τεμαχίων έχει και ορόσημα. σ' αυτό που αναφέρομαι απλά δεν έχει τίποτα.μόνο τις συντεταγμένες του καννάβου.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις 150 τ.μ. λιγότερο γιατί το εμβαδόν του υπολογίστηκε με εμβαδόμετρο και είναι λάθος από τότε. Τι μπορείς να κάνεις;

Ένας τρόπος είναι να ζητήσεις αλλαγή στον εμβαδομετρικό με απόφαση Νομάρχη.

Ο πιο εύκολος και πιο γρήγορος είναι να αποτυπώσεις την περιοχή και να δείς από που μπορείς να "του δώσεις" εμβαδό ώστε να κλείνει.

Αλλά και πάλι εξαρτάται για τη δουλειά που το θες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ikarnaris η μέθοδος της επίθεσης (επί-θέτω) είναι ένας τρόπος εύρεσης των θεωρητικών ορίων ενός γεωτεμαχίου (ιδιαίτερα στις παλιές διανομές του Υπ. Γεωργίας) , επιθέτωντας την αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης πάνω στην διανομή (ή σε οποιοδήποτε τελοσπάντων ισχύον Κτηματογραφικό διάγραμμα) όταν δεν υπάρχουν στοιχεία συσχετισμού επί εδάφους του συστήματος αναφοράς της διανομής (ορόσημα,τριγωνομετρικα κλπ).

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι δεν το' χω ξανακούσει..και σίγουρα δεν μου' χει ξανατύχει, καθώς είμαι φρέσκος στο κυνήγι του χαμένου χωραφιού..thanks

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.