Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Καμινάδα Barbecue


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος μη-μηχανικός και θα ήθελα την άποψή σας για την κατασκευή ενώς barbecue σε μπαλκόνι και ειδικότερα για την καμινάδα του.

 

Επειδή το μπαλκόνι είναι σκεπασμένο με πλάκα την οποία δεν θέλω να τρυπήσω σκέφτηκα αν γίνετε να φτιάξω το barbecue στον εξωτερικό τοιχο πίσω από τον οποίο βρίσκετε το τζάκι του σαλονιού και τρυπόντας τον τοίχο στο πάνω μέρος να "ρίξω" την καμινάδα του barbecue στην καμινάδα του τζακιου.

 

Επίσης υπάρχει περίπτωση το μπαλκόνι να μην αντέχει το βαρος του barbecue? (νεόκτιστη οικοδομή)

 

Έχει καμιά λογική ή σκέψη μου ή λέω κουταμάρες???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς μπορείτε να συζητήσετε την (καθ' όλα έξυπνη) λύση που σκεφτήκατε με το μηχανικό σας αν μπορεί να γίνει νόμιμη, όμορφη, λειτουργική και οικονομικά προσιτή.

Link to comment
Share on other sites

Σε κοινή καμινάδα να μην καταλήξει την απόληξή του. Σε συγκεκριμένες συνθήκες είναι πολύ εύκολο η ροή να καταλήξει στο εσωτερικό του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο μεγαλύτερος φόβος μου άλλα όλες οι γνώμες που έχω πάρει μέχρι τώρα είναι επιπέδου "ο κυρ-Νικος ο τζακάς...".

 

Ακόμα και αν το "βοηθήσω" με κάποια περιστρεφόμενη φούσκα στο τέλος (δεν ξερω αν το λέω σωστά..) εξακολουθώ να κινδυνεύω από κάτι τέτοιο?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.