Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υδροηλεκτρικά


fournaros

Recommended Posts

1ον:Εχω συνεχη ροη νερου σε σωληνα 8 ιντζων και πιεση στην εξοδο 80 ατμοσφαιρες. Με βαση τα ως ανω δεδωμενα τι στροβιλο και τι γεννητρια μπορω να χρησιμοποιησω, και τι αποδοση θα εχω;;

2ον: με τα παραπανω δεδομενα μπορω να βαλω 2 ή περισσοτερους στροβιλους ή γεννητριες και να μου δωσουν περισσοτερη ενεργεια και αν ναι σε τι διαταξη πρεπει να τις χρησιμοποιησω;

3ον:Εαν με τα δεδομενα που εχω στην πρωτη ερωτηση δηλαδη 8ιντζες σωληνα και 80 ατμοσφαιρες πιεση νερου, εαν την σωληνα την μικρινω κατα 1 ιντζα θα μπορεσω να πετυχω μεγαλυτερη παραγωγη ενεργειας αυξανοντας την ταχυτητα;;;

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά τα δεδομένα πηγαίνεις σε ένα μηχανολόγο με εμπειρία σε μελέτες υδροηλεκτρικών, για να εκπονήσει την μελέτη που απαιτείται...

Link to comment
Share on other sites

1α. Το "συνεχή ροή" δεν λέει πολλά. Πόσα m3/h έχεις;

1β. Πίεση 80 bar είναι μεγάλο νούμερο και αντιστοιχεί σε ύψος στήλης νερού 800 μέτρων περίπου.

2. Η επιλογή ενός ή δύο (ή και τριών) στροβίλων έχει μία επίπτωση στην συνολική ενέργεια που μπορεί να αξιοποιηθεί, αλλά κυρίως στην διαθεσιμότητα και την λειτουργικότητα. Το μέγεθος αυτής της επίπτωσης πρέπει να υπολογιστεί κατά τον σχεδιασμό της εγκατάστασης

3. Οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.