Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγορία ΦΠΑ και είδος μπλοκ ΑΠΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θα ηθελα να μου λυσετε δυο αποριες για την εναρξη επαγγελματος. Στο εντυπο Μ2 που πρεπει να συμπληρωσεις σου ζηταει σε ποια κατηγορια ΦΠΑ υπαγωμαστε οι μηχανικοι ,νομιζω οτι υπαγομαστε στο κανονικο ΦΠΑ?Σωστα ή κανω λαθος?Επισης αν γνωριζει κανεις το μπλοκ αποδειξεων παροχης υπηρεσιων πρεπει να ειναι διπλοτυπο ή τριπλοτυπο?

Link to comment
Share on other sites

Διπλότυπο ΑΠΥ και κανονικά ΦΠΑ (21% και από Ιούλιο 23%). Υποβάλλουμε κάθε τρίμηνο το έντυπο Φ2 και κάθε χρόνο το Φ1. Τα βιβλία μας είναι β τάξεως.

Link to comment
Share on other sites

ΦΠΑ κανονικο..

Απ'οσο γνωριζω δεν απαιτειται τριπλοτυπο, αλλα ειναι καλο να εχεις τριπλοτυπο για να εχεις και "αρχειο" περαν του ενος που αν οχι τωρα, μελλοντικα να δεινεις στο λογιστη σου..

Link to comment
Share on other sites

Τριπλότυπο μπλοκ ΑΠΥ θα βγάλεις (για τον λόγο που ειπώθηκε) και μάλιστα το μεγάλο για να χωράει άνετα μια ενδεχομένως μεγάλη αιτιολογία που θα θέλεις να βάλεις. Στο πρώτο μου μπλοκ έκανα μεγάλο λάθος να θεωρήσω μικρό και διπλότυπο.

Link to comment
Share on other sites

Για το μεγαλο θα συμφωνησω κι εγω..

1. Δεν τρυπωνει στο συρταρι και το ψαχνεις με την καρδια σου να πηγαινει με χιλια..

2. Οι τρυπες της εφοριας στα μικρα οπου και να μπουνε ενοχλουνε!!!

3. Σε μεγαλες δουλειες ή δουλειες που θελουν αναλυση αιτιολογιας υπαρχει ζορι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.