Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Ενδοδαπέδια, αντλία θερμότητας κ αφύγρανση.


vmanths

Recommended Posts

11 ώρες πριν, antloukidis said:

'Οταν λέμε ότι η ποιότητα θέρμανσης με τα FCU δεν είναι τόσο καλή εννοούμε ότι υπάρχει ο θόρυβος του ανεμιστήρα και κίνηση - ρεύμα αέρα και δεν υπάρχει η ποιότητα της θαλπωρής, που δημιουργείται από την θέρμανση με ακτινοβολία από το ενδοδαπέδιο, τα θερμ. σώματα και τον ήλιο.

Ο χώρος μπορεί να θερμανθεί πολύ καλά, όπως ακριβώς και με τα κλιματιστικά, αρκεί να έχει γίνει σωστός υπολογισμός απωλειών και επιλογή του κατάλληλου FCU ή κλιματιστικού (που σχεδόν ποτέ δεν γίνεται στα κλιματιστικά)

Δεν συμφωνώ με το "παράτα το ενδοδαπέδιο" και θα σου πω σε καινούργιο σπίτι δικό σου, κάντο οπωσδήποτε.

Αν από το κόστος του ενδοδαπέδιου αφαιρέσεις το κόστος του "γεμίσματος" που γίνεται πάντα πάνω στην πλάκα, θα δεις ότι το τελικό κόστος δεν είναι και τόσο μεγάλο.... και σίγουρα, εκτός της απόλαυσης... θα το αποσβέσεις γρήγορα και οικονομικά.

Σε περιοχή που η θερμοκρασία δεν πέφτει πολύ κάτω από το μηδέν, η σωστά διαστασιολογημένη ΑΘ μπορεί να τα καταφέρει μόνη της, χωρίς αντιστάσεις κλπ 

Άρα συνοψίζοντας τα πλεονεκτήνατα του ενδοδαπέδιου είναι η θαλπωρή και το κόστος του ηλεκτρισμού χωρίς τα μειονεκτήματα του θορύβου και του αέρα των fcus.

Το άλλο κρατούμενο είναι ότι το κόστος του ενδοσαπέδιου αποσβένεται από την οικονομία στο ρεύμα της αντλίας.

Αν ας πούμε όμως εγω σα χρήστης κλιματιστικών έχω συνηθίσει τον ελαφρύ θόρυβο και τα ρεύματα αέρα,κι όσον αφορά την κατανάλωση του ρεύματος σκοπεύω να επενδύσω έτσι κι αλλιώς σε φωτοβολταϊκά,τι διαφορά θα μου δημιουργήσει η επένδυση στην ενδοδαπέδια;

Θα γλυτώσω ας πούμε εγκατεστημένη ισχύ φωτοβολταϊκών από τη μείωση στην κατανάλωση του ρεύματος για την αντλία εφ όσομ θα έχω να κάνω net metering λιγότερες κιλοβατώρες τη σεζόν;

Πάντως το κόστος δε το βρίσκω χαμηλό ,αν αποφασίσεις να επενδύσεις σε ενδοδαπέδια θα πρέπει να επενδύσεις έτσι κι αλλιώς σε fcu δικτυο για να έχεις ψύξη κι αφύφρανση (ειδικά στα νησιά που έχω στο νού μου για τη δική κου περίπτωση η αφύγρανση του κλιματιστικού χρειάζεται και τη χρησιμοποιώ τακτικά το Φθηνόπωρο) το οποίο από μόνο του χωρίς την αντλία θα σου πάει ήδη σχεδόν όσο αυτόνομες κλιματιστικές μοναδες,αν βάλεις και την ενδοδαπέδια το συνολικό κόστος εκτοξεύεται τρελά και μόνο για το σύστημα θέρμανσης/ψύξης,αν βαλεις και τα φωτοβολταϊκά θες ένα αυτοκίνητο σε λεφτά για αρχική επένδυση κεφαλαίου νόνο για τα ενεργειακά του καινούργιου σπιτιού ,θα έχει απόσβεση όλο αυτό ή από ένα σημείο και μετά κάτι πρέπει να κόψεις αν έχεις περιορισμένους πόρους;

Πχ αν κόψω την ενδοδαπέδια ή και την αντλία με τα funcoil συνολικά και πάω σε αυτόνομα κλιματιστικά ( εννοείται πιστοποιημένα όπως με συμβούλεψες και σωστά διαστασιολογημένα ώστε να δίνουν την επιθυμητή ισχύ ακόμα και σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος) και φ/β μήπως τελικά πάρω την ίδια απόσβεση που θα έπαιρνα αν είχα την αντλία,τα fcu ,την ενδοδαπέδια καί τα φβ μαζί;

Υπάρχει κάποια σχετική βιβλιογραφία με η/μ μελέτες σε διαφορετικά σενάρια συστημάτων θέρμανσης για κτήρια αναφοράς να διαβάσω;

 

Edited by Τάσος Κυριακόπουλος
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, Τάσος Κυριακόπουλος said:

Άρα συνοψίζοντας τα πλεονεκτήνατα του ενδοδαπέδιου είναι η θαλπωρή και το κόστος του ηλεκτρισμού χωρίς τα μειονεκτήματα του θορύβου και του αέρα των fcus.

Το άλλο κρατούμενο είναι ότι το κόστος του ενδοσαπέδιου αποσβένεται από την οικονομία στο ρεύμα της αντλίας.

Αν ας πούμε όμως εγω σα χρήστης κλιματιστικών έχω συνηθίσει τον ελαφρύ θόρυβο και τα ρεύματα αέρα,κι όσον αφορά την κατανάλωση του ρεύματος σκοπεύω να επενδύσω έτσι κι αλλιώς σε φωτοβολταϊκά,τι διαφορά θα μου δημιουργήσει η επένδυση στην ενδοδαπέδια;

Θα γλυτώσω ας πούμε εγκατεστημένη ισχύ φωτοβολταϊκών από τη μείωση στην κατανάλωση του ρεύματος για την αντλία εφ όσομ θα έχω να κάνω net metering λιγότερες κιλοβατώρες τη σεζόν;

Πάντως το κόστος δε το βρίσκω χαμηλό ,αν αποφασίσεις να επενδύσεις σε ενδοδαπέδια θα πρέπει να επενδύσεις έτσι κι αλλιώς σε fcu δικτυο για να έχεις ψύξη κι αφύφρανση (ειδικά στα νησιά που έχω στο νού μου για τη δική κου περίπτωση η αφύγρανση του κλιματιστικού χρειάζεται και τη χρησιμοποιώ τακτικά το Φθηνόπωρο) το οποίο από μόνο του χωρίς την αντλία θα σου πάει ήδη σχεδόν όσο αυτόνομες κλιματιστικές μοναδες,αν βάλεις και την ενδοδαπέδια το συνολικό κόστος εκτοξεύεται τρελά και μόνο για το σύστημα θέρμανσης/ψύξης,αν βαλεις και τα φωτοβολταϊκά θες ένα αυτοκίνητο σε λεφτά για αρχική επένδυση κεφαλαίου νόνο για τα ενεργειακά του καινούργιου σπιτιού ,θα έχει απόσβεση όλο αυτό ή από ένα σημείο και μετά κάτι πρέπει να κόψεις αν έχεις περιορισμένους πόρους;

Πχ αν κόψω την ενδοδαπέδια ή και την αντλία με τα funcoil συνολικά και πάω σε αυτόνομα κλιματιστικά ( εννοείται πιστοποιημένα όπως με συμβούλεψες και σωστά διαστασιολογημένα ώστε να δίνουν την επιθυμητή ισχύ ακόμα και σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος) και φ/β μήπως τελικά πάρω την ίδια απόσβεση που θα έπαιρνα αν είχα την αντλία,τα fcu ,την ενδοδαπέδια καί τα φβ μαζί;

Υπάρχει κάποια σχετική βιβλιογραφία με η/μ μελέτες σε διαφορετικά σενάρια συστημάτων θέρμανσης για κτήρια αναφοράς να διαβάσω;

 

Φίλε μου είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση και έχω το ίδιο δίλημμα. 

Προσανατολίζομαι στην εγκατάσταση fcu με όσο το δυνατόν καλύτερη επιλογή των μονάδων (συνδυασμός δαπέδου και κρυφών), περσίδων κλπ,  μελέτη του χώρου και των θέσεων εισόδου - εξόδου αέρα για την ελαχιστοποίηση των αρνητικών που αναφέρθηκαν. 

Βέβαια έτσι μειώνεται και η ψαλίδα σε σχέση με την ενδοδαπέδια...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tzomatzi said:

Φίλε μου είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση και έχω το ίδιο δίλημμα. 

Προσανατολίζομαι στην εγκατάσταση fcu με όσο το δυνατόν καλύτερη επιλογή των μονάδων (συνδυασμός δαπέδου και κρυφών), περσίδων κλπ,  μελέτη του χώρου και των θέσεων εισόδου - εξόδου αέρα για την ελαχιστοποίηση των αρνητικών που αναφέρθηκαν. 

Βέβαια έτσι μειώνεται και η ψαλίδα σε σχέση με την ενδοδαπέδια...

Χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον για συζήτηση για ένα θέμα που με ενδιαφέρει κι εμένα.

Κράτα με ενήμερο σε παρακαλώ αν προχωρήσεις τελικά σε οποιαδήποτε υλοποίηση,θα ήθελα δεδομένα για τη δική σου περίπτωση και εντυπώσεις.

Εγώ πάντως θα ενδιαφερόμουν μόνο για επιτοίχια ή ενδοορόφια fcu,ενδοορόφιο ιδανικά για το μπάνιο κι επιτοίχια για όλους τους άλλους χώρους.Τα επιδαπέδια μου φαίνονται "κοροϊδία" με την έννοια ότι καί χώρο πιάνουν και πολύ σύντομα θα καλυφθουν με έπιπλα (το έχω δει σε φιλικό σπίτι κι απορώ πως ζεσταίνονται) και κλάφτα Χαράλαμπε η απόδοση (υποθέτω) ,ενώ το επιτοίχιο όπως και το κλιματιστικό κανείς δε το καλύπτει.

Edited by Τάσος Κυριακόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.