Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση με ΔΕΗ (παραλαβή χωρίς αυτοψία)


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

Θέλω να κάνω παραλαβή σε ισόγεια κατοικία, χωρίς αυτοψία και ξέρω ότι χρειάζονται

Αίτηση (προφανώς)

Άδεια οικοδομής

Υπευθυνη δήλωση μηχανικού

Δήλωση ιδιοκτήτη

Τεχνική έκθεση μηχανικού

Επειδή όμως η αρμόδια πολεοδομία βρίσκεται 250 χλμ μακρυα και για να μην κάνω τζάμπα χιλιόμετρα, υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν και κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Οι επιβλέψεις είναι πληρωμένες; Καλού κακού έχε τις αποδείξεις μαζί σου γιατί αν δεν το γράφει πάνω στην άδεια, ίσως παιδευτείς...

Πήρες τηλέφωνο να δεις αν είναι ο αρμόδιος εκεί την ημέρα που θα πας;; ;) Το πιο βασικό νομίζω!!!

Link to comment
Share on other sites

250 xλμ ?????

 

πες τους τηλ να εχεις και φαχ με απαιτησεις μην πας και σου ζητησουνε και αλλα!!

Ρε παιδιά, δημόσιο λέμε... Τηλεφωνω και ρωτάω ευγενικότατα, ''Κύριε Παραλαβίδη θα είστε εκεί αύριο; '' και απαντάει ''Δεν ξέρω... ''

Ρωτάω τί χρειάζεται;

''Ότι προβλέπει η νομοθεσία ''

Κατα 99% είμαι εντάξει, αλλά λέω μπας και ο τοπικός νομάρχης έχει εκδόσει καμιά μυστήρια εγκύκλιο και παιδεύομαι...

Link to comment
Share on other sites

Αίτηση ιδιοκτήτη.

Συνημμένα:

1. Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 του επιβλέποντος μηχανικού

2. Τεχνική Έκθεση Μηχανικού

3. Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86(του ιδιοκτήτη της οικοδομής)(θεωρημένη για το

γνήσιο της υπογραφής)

4. Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 του Μηχανολόγου Μηχανικού

5. Υπεύθυνη δήλωση υδραυλικού σύμφωνα με το Π.Δ. 38/91 άρθρο 4 παρ. 4.2.3

6. Βεβαίωση της ΕΠΑ σύμφωνα με την εγκ. 27/4-3-04

7. Αποδείξεις πληρωμής αμοιβής επίβλεψης, ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ με λ και ΕΤΑ σημερινά ή του χρόνου κατάθεσης της αμοιβής στην τράπεζα.

 

Κάνεις την αίτηση, την ελέγχει ο αρμόδιος υπάλληλος και την παραλαμβάνεις αφού αυτός θεωρήσει την άδεια.

Αυθημερόν μάλλον δεν θα την θεωρήσει.

Η υποβολή μπορεί να γίνει και ταχυδρομικά, αν δεν θέλεις να κάνεις 2 φορές τα χιλιόμετρα, αλλά προτείνω curier για να πάρει τον αριθμό πρωτοκόλλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, θα ήθελα να ρωτήσω το εξης

είμαι σε τελικό στάδιο οικοδομής και θέλω να κάνω σύνδεση (τελική, οχι εργοταξιακή )με τη ΔΕΗ.

Εχω συγκεντρώσει τις βεβαιώσεις που χρειάζονται και μένει να γίνει η πληρωμή της επίβλεψης. Θα πρέπει να πληρωθούν όλες οι αμοιβές (απο αρχιτεκτονικά, περιβάλλοντα χώρο, μέχρι ηλεκτρολογικα κλπ) για να μου σφραγίσουν την άδεια? Και επίσης επειδή έχω βγάλει την άδεια προ αμοιβών ΤΕΕ, θα πρεπει να βάλω τα στοιχεία της οικοδομής στο συστημα του ΤΕΕ με τις νεες τιμές γιατί τις παλαιές δεν τις δέχεται, καθοτι βεβαια είναι πολύ λιγότερες.. Τέλος, ξέρετε αν έρχονται για αυτοψία ? Η αδεια είναι του 2006 στη Γλυφάδα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσεις τις νέες αμοιβές.

Για αυτοψία έρχονται αν το ζητήσεις (παραλαβή με αυτοψία) ή αν κάνεις αιτηση για ''προσωρινή σύνδεση'' δεν έρχονατι (παραλαβή χωρίς αυτοψία)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αίτηση ιδιοκτήτη.

Συνημμένα:

1. Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 του επιβλέποντος μηχανικού

2. Τεχνική Έκθεση Μηχανικού

3. Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86(του ιδιοκτήτη της οικοδομής)(θεωρημένη για το

γνήσιο της υπογραφής)

 

Επειδή πρώτη φορά θα κάνω 'κλείσιμο' οικοδομής από αναθεώρηση αδείας για αλλαγή επιβλέποντοε μηχανικού :

1. η υπέυθυνη δήλωση του μηχανικού απλά θα λεέι ότι το κτίριο με Ο.Α. ΤΆΔΕ αποπερατώθηκε σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας και παραδόθηκε στον ιδιοκτήτη της ή υπάρχει κάποιο πιο στάνταρ κείμενο?

 

2. Τί ζητάνε ακριβώς, δηλαδή τι λεπτομέρειες πρέπει να αναφέρω?

 

3. Επειδή και αυτή εγώ θα την γράψω, αναφέρω ότι παρέλαβε απο τον μηχανικό κτίριο οικοδομημένο βάσει των σχεδίων της Ψ Ο.Α. και οποιαδήποτε παρρέκλιση από τα εγκεκριμένα σχέδια βαραίνει τον ιδιοκτήτη?

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια...

 

Στην εφορία πάω με την άδεια, τιμολόγια και ΕΚΚΟ?

Link to comment
Share on other sites

001ppb.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

002dh.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Στην ΥΔ του μηχανικού γράφεις ακόμη ότι δεν έχει γίνει διακοπή οικοδομικών εργασιών

Εννοείται ότι αναφέρεσαι στην τάδε άδεια με τάδε τίτλο στην δείνα διεύθυνση του τάδε ιδιοκτήτη...

 

Ps. Όλοι οι μηχανικοί που εμπλέκονται κάνουν ΥΔ.

Όταν υπάρχει μελέτη καυσίμου αερίου κάνουμε πρώτα

αίτηση για αυτοψία και αφού έχουμε το ΟΚ προχωράμε στα

υπόλοιπα...

Κατά τα λοιπά ως erling...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.