Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός στήριξης βιομηχανικού φίλτρου


 

Recommended Posts

Γνωριζετε που θα βρω βιβλιογραφια στο διαδικτυο,σχετική με το θεμα?Θελω να σχεδιασω μονωροφο διστυλο πλαισιο (και στις 2 διευθυνσεις προφανως) που να επαρκει για την ασφαλη λειτουργια του φιλτρου.Οι ελεγχοι θα αφορουν ανεμο,χιονι,σεισμο,φορτια υλικου απο κατακαθιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει ιδιαίτερη βιβλιογραφία. Αρκεί να γνωρίζεις επακριβώς τα φορτία του φίλτρου και να υπολογίσεις την κατασκευή κανονικά σαν μεταλλικό (ή μπετό είναι; )

Link to comment
Share on other sites

Μεταλλικη κατασκευη ειναι και θελω να μαθω κατι παραπανω για το συγκεκριμενο ,ωστε να μην ξεχασω καμμια ειδικη περιπτωση φορτισης στον υπολογισμο της.

Link to comment
Share on other sites

Την μάζα του αντικειμένου θα την λάβεις υπόψη στο σεισμό και σαν φορτίο, γνώμη μου είναι να ληφθεί ως μόνιμο (σε ότι αφορά τους συνδυασμούς τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το πλαίσιο φαίνεται στην παρακάτω εικόνα.Καταρχην θέλω να κάνω ανάλυση-έλεγχο της κατασκευής σύμφωνα με EC1 kai EC3 και μετά να το σχεδιάσω με βάση τις βέλτιστες διατομές σιδηροδοκών.Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

 

α)Αν κάνω την ανάλυση ''με το χέρι'',με βάση τους τύπους για επίπεδα πλάισια θα βγάλω συντηρητικά αποτελέσματα και απο την πλευρά της ασφάλειας?

β)Η δεύτερη μου επιλογή είναι με SAP2000 και ανάλυση χωρικού πλαισίου.Υποστηρίζει το πρόγραμμα σχεδιασμό κατα EC1 kai EC3 και τον κατάλληλο συνδυασμό φορτίσεων?Δεν έχω μεγάλη εμπειρία απο SAP έχω πελαγώσει λιγο με τις φορτίσεις και πως θα εφαρμοστούν.

γ)Ο έλεγχος των συνδέσεων ασφαλώς θα γίνει αναλυτικά

post-573-131887213689_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΝΝΗΣ Γ

α)Αν ο φορέας σου είναι συμμετρικός και το λύσεις με το χέρι θα έχεις μικρό σφάλμα και μεγάλο όφελος υπολογιστικό.

β) Εννοείται ότι θα λύσεις τελικά με χρήση Η/Υ. Η επίλυση με το SAP θα γίνει όπως θα έλυνες ένα απλό μεταλλικό. Τροποποίησε ανάλογα τους συνδυασμούς φόρτισε σωστά τα μέλη και οκ. Αν έχεις γενικώς εμπειρία από μεταλλικά και το πρόβλημα σου είναι το SAP, μπορούν να σε βοηθήσουν αρκετοί από εδώ που το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Άρη ευχαριστώ για τις οδηγίες

 

Η έκδοση του SAP2000 που δουλεύω ειναι η v.11.0.4.Οι πρώτες απορίες μου είναι οι εξης:

 

α) Εχει το πρόγραμμα ετοιμο υλικό κατασκευής στην κατηγορία steel που να ικανοποιεί τον EC3,δηλαδή με τιμές παραμέτρων Ε=210.000 N/mm2,v=0.3,a=12x10E-16,ρ=7850kg/m3 ή πρέπει να φτιάξω εγω ένα νέο?

 

β)Το Automatic Frame Mesh συνδέει μονολιθικά τα μέλη μεταξύ τους για να μην συμπεριφέρονται ανεξάρτητα?Είναι κάτι σαν το ''προσαρμογή δοκών '' στο Fespa?Έχει νόημα αυτό στις συνδέσεις των μεταλλικών κατασκευών με κοχλιώσεις (για τις ενώσεις με συγκολλήσεις το κατανοώ).Και τους κατακόρυφους σύνδεσμους δυσκαμψίας τους συνδέετε κατ αυτόν τον τρόπο?

 

γ)Υπάρχει κάποια επιλογή να αναλυθεί η κατασκευή κατα EC3 ή απλά εισάγω εγώ κατάλληλα φορτία και συνδυασμούς αυτών?

 

δ)Αφου γίνει η ανάλυση και προκύψουν τα εντατικά μεγέθη του τρισδιάστατου φορέα,γίνονται οι απαραίτητοι έλεγχοι κατα EC3 απο το πρόγραμμα ή θα πρέπει να τους κάνω εγώ?Σε ενα παράδειγμα που εφάρμοσα,μου επέλεξε τις καταλληλες-βέλτιστες διατομές αφου ολοκληρώθηκε η ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο manual του Sap steel design,αναφέρει οτο οι συνδυασμοί φορτίσεων γίνονται κατα EC3.Η φόρτιση του ανέμου που εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους που δεν τις δηλώνει ο χρήστης(π.χ. υψόμετρο,περιοχή) πώς υπολογίζεται απο το πρόγραμμα?Μήπως παίρνει κάποια μέση τιμή?

Link to comment
Share on other sites

α) Έχει μόνο από ASTM και κινέζικο (και γώ τώρα το διαπίστωσα...) , φτιάξε μόνος σου το υλικό.

 

β)Το Automatic Frame Mesh χωρίζει τα frames σε κοινούς κόμβους με areas ή τομές με άλλα frames ή με δικής σου επιλογής κόμβους, κατά την διάρκεια της ανάλυσης.Δεν είναι όπως η επιλογή προσαρμογή δοκών στο fespa εκεί μεταφέρονται τα φορτία των πλακών υπολογιστικά μόνο στις δοκούς και υπολογίζεται αυτόματα το συνεργαζόμενο πλάτος.

 

γ)Options>Preferences>Steel frame design>Design code> επιλέγεις EC3

 

δ)Γίνονται όλοι οι έλεγχοι εκτός απο διατομές κατηγορίας 4. Πρέπει να ελέγξεις τα μήκη λυγισμού που λαμβάνονται υπόψιν. (Οverride design)

Στο Define>Combinations αν πατήσεις ADD DEFAULT COMBINATONS εισαγονται αυτόματα οι συνυδυασμοί που θέλεις από τον επιλεγμένο κανονισμό και τις φορτίσεις που έχεις ήδη βάλει.

Τα ανεμοφορτία πρέπει να τα υπολογίσεις με το χέρι και να βάλεις εσύ τελικές τιμές στα FEM.

Link to comment
Share on other sites

Iovo χίλια ευχαριστώ.Δηλαδή για τις συνδέσεις των μεταλλικών στοιχείων(εν προκειμένω δοκούς με στύλους και αντιανέμια με στύλους και δοκούς) ώστε να παραλαμβάνουν και ροπή,θα πρέπει να ορίσω μόνο joint restraints?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.