Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοίχος με διάκενο, ή με θερμομόνωση;


dal_kos

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που έτυχε σε γνωστό μου. Πήρε να κάνει κάποια μερεμέτια στο σπίτι του και διαπίστωσε πως στους εξωτερικούς τοίχους, όταν κατασκευάστηκε το σπίτι, αφήσανε διάκενο 5 εκατοστών περίπου. Βλέποντας το Cellfill, σκέφτηκε μήπως το γεμίσει, με μονωτικό. Αλλά ψάχνοντας στο ίντερνετ, για από περιέργεια, διαπίστωσα πως για τον αέρα το λ είναι περίπου λ=0,026 ενώ για το cellfill λ=0,035. Άρα ο αέρας είναι καλύτερο μονωτικό από τη μόνωση?

Κι αν ναι, για ποιο λόγο βάζουμε εξηλασμένη πολυστερίνη στις νέες οικοδομές, και δεν αφήνουμε απλά ένα διάκενο αέρα?

Κάθε άποψη δεκτή.

Φιλικά,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ο αέρας είναι μονωτικό υλικό μονο όταν βρίσκεται εγκλωβισμένος και σε ηρεμία π.χ. ανάμεσα στα τζαμια η τα μόρια του μέσα σε κάποιο "πορομπετον" ,ytong, "ελαφρομπετο" κ.λπ. Στον τοίχο δεν έχουμε ούτε εγκλωβισμό ούτε ηρεμία άρα απώλειες ..... Βάλε μόνωση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τώρα πλέον είναι ξεκάθαρο. Το λ του αέρα έψαξα αρκετά και τελικά το βρήκα έμμεσα από ένα αμφίβολο παράδειγμα σύγκρισης θερμομονωμένου τοίχου και μη. Αν υπάρχει κάποια ιστοσελίδα με τις τιμές του λ για τον αέρα, το νερό κλπ, και μπορείτε να μου τη παραθέσετε, θα ήμουν ευγνώμων, καθώς έχω βρει μόνο κάποιους πίνακες για οικοδομικά υλικά.

Όπως και να χει, ευχαριστώ πολύ.

 

Edit: εδώ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/ATT00206.pdf αναφέρει πως

7. Αέρια

7.1. Ξηρός αέρας (στους 20°C) 0,025

Παρακάτω αναφέρει τη θερμική αντίσταση για τον αέρα ως 0,18 για πάχη διακένου από 25 έως 300 mm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που έτυχε σε γνωστό μου. Πήρε να κάνει κάποια μερεμέτια στο σπίτι του και διαπίστωσε πως στους εξωτερικούς τοίχους, όταν κατασκευάστηκε το σπίτι, αφήσανε διάκενο 5 εκατοστών περίπου. Βλέποντας το Cellfill, σκέφτηκε μήπως το γεμίσει, με μονωτικό. Αλλά ψάχνοντας στο ίντερνετ, για από περιέργεια, διαπίστωσα πως για τον αέρα το λ είναι περίπου λ=0,026 ενώ για το cellfill λ=0,035. Άρα ο αέρας είναι καλύτερο μονωτικό από τη μόνωση?

Κι αν ναι, για ποιο λόγο βάζουμε εξηλασμένη πολυστερίνη στις νέες οικοδομές, και δεν αφήνουμε απλά ένα διάκενο αέρα?

Κάθε άποψη δεκτή.

Φιλικά,

Κώστας

Σίγουρα εείναι κενος ο τοίχος?

Μήπως είχε φελιζολ ( πολυστερινη διογκωμενη) η οποία μετα απο πολλα χρόνια συρικνώθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Ο τοίχος δεν φαίνεται να έχει τίποτα μέσα. Το διάκενο τελικά είναι κάπου 2-3 εκατοστά, άρα πιθανόν απλά να είναι το κενό που έμεινε ανάμεσα σε εξωτερική και εσωτερική τοιχοποιία(?)

Πάντως το σπίτι είχε κτιστεί πριν βγει ο νέος κανονισμός θερμομόνωσης.

Αυτό που δε ξέρω τώρα είναι κατα πόσο θα μπορέσει να περάσει το cellfill ανάμεσα στα τούβλα. Αν κάποιος το έχει εφαρμόσει, θα βοηθούσε κάποια συμβουλή.

Ευχαριστώ,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

7.1. Ξηρός αέρας (στους 20°C) 0,025

 

Ο αέρας δεν είναι ποτέ ξηρός. Το λ υπολογίζεται υποθέτοντας και κάποιο ποσοστό υγρασίας.

 

Και πρόσεξε τις μονάδες. Στο λινκ που δίνεις οι μονάδες είναι W/(m.K) και όχι Kcal/mhoC που χρησιμοποιούνται συνήθως σε διάφορους πίνακες που κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τις μονάδες δε το είχα προσέξει, ευχαριστώ για την επισήμανση.

 

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Τελικά θα χρησιμοποιήσω το 0,18 που αναφέρει ο νέος κανονισμός θερμομόνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ο αέρας είναι το ιδανικό μονωτικό(εντάξει υπάρχει και το κενό)..Υπο έναν όρο.Να είναι ακίνητος.Όταν δεν είναι ακίνητος ώς γνωστόν ξεκινάει φυσική κυκλοφορία του όταν θερμανθεί, προκαλώντας μετάδοση θερμότητας με φυσική ή ελεύθερη μεταφορά ανάμεσα στα δύο τοιχώματα όπου είναι εγκλωβισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.