Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα & οικοδομησιμότητα στο όριο σχεδίου πόλης και θάλασσας


Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι,

έχω μια περίπτωση που με μπερδεύει και θα ήθελα την βοήθειά σας.

 

Έχω επισυνάψει σχέδιο http://img688.imageshack.us/img688/9358/skarif.jpg'>http://img688.imageshack.us/img688/9358/skarif.jpg

το οποία αφορά στην περιοχή Μέθανα

 

όπου μια αρχική ιδιοκτησία Α-Β-Γ-Δ-Ε-Α μπήκε στο σχέδιο το1954 με αναθεώρηση το '92 κι έχει εγκεκρ.ρυμοτομικό

και η ερώτηση είναι η εξής :

 

1)Το τμήμα Α θεωρείται εκτός σχεδίου ?

αν ναι ως που θα το εμβαδομετρήσω? μέχρι το όριο σχεδίου πόλης

(στο ρυμοτομικό είναι μια πολύ παχιά γραμμή και αναγράφεται ως όριο πολεοδ.ενότητας)

ή μέχρι την ρυμοτομική (που είναι σαφέστερη)?

 

το τμήμα Α είναι περίπου 13 στρ.,

οπότε θα γράψω άρτιο και οικοδομήσιμο ή

άρτιο & οικοδ. με την επιφύλαξη της αποφ.Στε 551/2008

(εννοείται θα επισημάνω μετα την σύμφωνη γνώμη δασαρχείο,αρχαιολογίας κλπ)

 

2)Το τμήμα Β εντός σχεδίου λογικά (είναι το εντός των ΟΤ100 και ΟΤ200)

 

3)Το τμήμα Γ ρυμοτομούμενο ? αν γινόταν πράξη αναλογισμού θα λέγαμε μέχρι το 1/2 του παραλιακού δρόμου αυτοαποζημίωση,

και από το μισό του δρόμου και πέρα αποζημίωση από τον απέναντι.

εδώ που απέναντι έχουμε θάλασσα? ούτε έχουμε και απέναντι ρυμοτομική, για να οριστεί το πλάτος της παραλιακής οδού

(σύμφωνα με την εγύκλιο 32/02 απαλλασσόμαστε από χάραξη αιγιαλού και παραλίας διότι έχουμε εγκεκριμένο ρυμοτομικό και όχι οικισμό)

 

4)για το τμήμα Β θα γράψω άρτιο και οικοδομήσιμο μετά την διάνοιξη ή καλύτερα διαπλάτυνση παραλιακής οδού εφαπτομενικά μέχρι την Ρ.Γ. ?

αφού πρώτα παραχωρήσει σε κοινή χρήση το τμήμα Γ

 

Το σκαρίφημα το επισύναψα στην παρακάτω διεύθυνση

http://img688.imageshack.us/img688/9358/skarif.jpg

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Στην Εγκύκλιο 55/2000 και ειδικότερα στο άρθρο 24, παρ. 1 - εδάφιο 1γ ορίζονται τα εξής:

 

 

γ. Στις περιπτώσεις, που στα ακραία σημεία των ρυμοτομικών σχεδίων των εγκεκριμένων μέχρι την 13.3.83 δεν προβλέπεται καθορισμένη οριακή οδός δίνεται η δυνατότητα στο Γενικό Γραμματέα Περιφέρειας με απόφασή του, να καθορίζει την οριακή οδό σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.Δ/τος 17-7/16-8-23 με τήρηση της διαδικασίας του άρθρου 3 του ίδιου Ν.Δ/τος. Για τους παραδοσιακούς οικισμούς ο καθορισμός γίνεται σύμφωνα με την παρ. 9β του άρθρου 25 του Ν. 2508/97.

 

Άρα μεταξύ ορίου πολεοδομικής ενότητας και ΡΓ μπορεί να καθοριστεί οριακή οδός.

 

Άποψή μου είναι ότι πρέπει να μετρηθεί μέχρι το όριο πολεοδομικής ενότητας όπως λες.

 

 

 

Επίσης δεν έχω καταλάβει πού κολλάει η 551/2008 ΣτΕ. Αυτή δεν είναι για τα τυφλά γήπεδα? Το τμήμα Α, όμως έχει πρόσωπο στην παραλιακή οδό.

Link to comment
Share on other sites

γεια σοu teta,

δικαιολογημένα αναφέρεσαι στα περι 551/2008.

 

Δεν έχω επισημάνει ότι η παραλιακή οδός έχει γίνει με μπάζωμα περίπου το 2000 από το δήμο,

άρα νομίζω δεν αποτελεί εγκεκριμένη αγροτική οδό,

δηλ. δεν είναι προ'23, κ.α. που έχουν αναφερθεί σε παλαιότερα threads του forum.

 

Τώρα δεν ξέρω αν το απ'ανάμεσα των ΟΤ100 και ΟΤ200 (δηλ4μ δρόμος) μπορεί να θεωρηθεί το πρόσωπο του αγροτεμαχίου.

Link to comment
Share on other sites

πήγα σήμερα πολεοδομία και ρώτησα και μου είπαν ότι το τμήμα Γ να το δείξω ρυμοτομούμενο, τα τμήματα Β εντός των ΟΤ100 και ΟΤ200 είναι άρτια οικοδομήσιμα λόγω του απ'ανάμεσα 4μ δρόμου κι ας μην υπάρχει εγκεκριμένος περιφερειακός δρόμος , ούτε εγκεκριμένος αιγιαλός και παραλία.Το γεγονός ότι δεν υπάρχει εγκεκριμ.αιγιαλ και παραλία επιτρέπει μεν την οικοδομησιμότητα των ΟΤ λόγω της εγκ.32/02 , αλλά δεν δίνει πρόσωπο σε κοινόχρηστο, είπε η πολεοδόμος.ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την εγκύκλιο 1/1961 του τότε ΥΔΕ, τα ρυμοτομικά σχέδια που εγκρίνονταν με τις διατάξεις του νδ 1923 έπρεπε να περικλείονται με μία περιμετρική οδό της οποίας η εξωτερική γραμμή σχεδιάζεται ΡΓ και όχι ΟΓ. Επομένως, έστω και αν στο σχέδιο του 1954 δεν είχε σχεδιαστεί η περιμετρική οδός, αυτή έπρεπε να σχεδιαστεί στην αναθεώρηση του 1992. Κατά συνέπεια, ερεύνησε προσεκτικά το ΡΣ, ακόμη και στην πρωτότυπη έκδοση που φυλάσσεται στο αρχείο ρυμοτομικών διαγραμμάτων στη Διεύθυνση Τοπογραφικών Εφαρμογών (Αμαλιάδος 17). Εάν επιβεβαιωθεί η σχεδίαση (και η θέση) της ΡΓ της περιμετρικής οδού, η έκταση μετά την ΡΓ θεωρείται ως εκτός σχεδίου. Στην περίπτωση αυτή, εντός σχεδίου θεωρείται και το τμήμα της έκτασης που καταλαμβάνεται από την περιφερειακή οδό του ΡΣ.

 

Η απάντηση στο ερώτημα του τμήματος Γ εξαρτάται από τη σχεδίαση της παραλιακής οδού. Εάν αυτή έχει σχεδιαστεί μαζί με το ΡΣ, το τμήμα Γ θεωρείται ως ΚΧ.

 

@Teta

Η εγκύκλιος 55/2000 αφορά στα ΡΣ, τα οποία είχαν εγκριθεί πριν από το 1961 και δεν είχαν σχεδιαστεί σ' αυτά περιμετρικές οδοί, οπότε υπήρχε πρόβλημα στα ακραία ΟΤ για την εφαρμογή των διατάξεων του ΓΟΚ σε ότι αφορά στο πλάτος του ΚΧ. Η εγκύκλιος, λοιπόν, περιγράφει τη διαδικασία με την οποία αντιμετωπίζεται η έλλειψη σχεδίασης περιμετρικής οδού και δεν έχει σχέση με την εξεταζόμενη περίπτωση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

makap ευχαριστώ πολύ,

θα το ψάξω και στην αμαλιάδος και θα καταλήξω.

Αν και στην Αμαλιάδος δεν υπάρχει περιφερειακός , τότε να υποθέσω ότι τα όρια του εκτός σχεδίου είναι μέχρι την ΡΓ του ΟΤ ?

 

Σχετικά με το τμήμα Γ , να διευκρινήσω ότι τα όρια ασφάλτου δεν έχουν αποτυπωθεί στο ΡΣ παρα μόνο η ακτογραμμή

(δηλ.μια αχνή γραμμή , όπως συμβολίζεται και το φρύδι ενός πρανούς) μέχρι τα όρια του σχεδίου πόλης (πολεοδ.ενότητας)

 

οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη και σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

τελικά πήγα σήμερα αμαλιάδος (είχαν και στάση εργασίας) , έδειξα στον υπάλληλο και το διάταγμα και το φέκ που επισυνάπτω και μου έδειξε κι αυτός το ίδιο σχέδιο, χωρίς δηλαδή περιφερειακό δρόμο. κάποια γνώμη ?...help

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.