Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια σε αγροτεμάχιο 4000τ.μ. μετά το 2003


Recommended Posts

Καταχρην καλημερα σε ολους .Ειμαι καινουργιος συναδελφος και μεσα απο το site λυνονται παρα πολλες αποριες που εχουμε σχετικα με διαφορα θεματα. Λοιπον παμε τωρα στο θεμα.Ο πελατης μου αγορασε ενα αγροτεμαχιο 4000 μ2 με προσοψη σε αγροτικο δρομο πανω απο 50 μ, το 2005 στο οποιο το τοπογραφικο διαγραμμα που συνοδευε την αγοραπωλησια εκτος το οτι το αναφερει στη Υ.Δ. αρτιο και οικοδομισημο δειχνει και τον δρομο.Να διευκρινησω κατι ο πελατης ηρθε σε μενα αφου ειχε απευθυνθει σε αλλο συναδελφο πρωτα, στον οποιο η αδεια κολλησε στη πολεοδομια στο ελεγχο μελετης (απο τι μο ανεφερε ο πελατης μου) γιατι δεν ειναι αναγνωρισμενος ο αγροτικος δρομος. Επισης ο πελατης μου εφερε φωτο απο το ΓΥΣ 1945 αλλα στη φωτο δεν φαινεται ο δρομος. Τι μπορω να κανω ; βγαινει η δεν βγαινει αδεια; ευχαριστω εκ' τον προτερον.

Link to comment
Share on other sites

Για να κολλησει στην πολεοδομια, μαλλον κοπηκε μετα απο 31/12/2003. Βρες το αρχικο συμβολαιο να αρχισουμε να το ξεδιαλυνουμε το πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Αλλο χαρτι που μου εφερε ειναι μια πραξη αποχαρακτηρισμου που αναφερεται σε ενα αγροτεμαχιο 63000 μ2 οπου και εκει παλι αναφερεται ο αγροτικος δρομος του 1987. Ο πελατης μου εχει συβολαιο το 2005 ειναι δηλαδη μετα τισ 31 12 2003

Link to comment
Share on other sites

Eπομενως, αν το εναπομειναν τμημα των 59 στρ εχει προσωπο σε επαρχιακη-εθνικη κλπ οδο ειναι αρτιο. Αλλιως (αν εχει προσωπο κι αυτο σε αγροτικη) παει μαζι με το κατατμηθεν 4αρι. Δηλαδη, πρεπει να αποδειξει οτι η αγροτικη οδος προϋφισταται του '24 (και να γινει ΦΕΚ) για να παρει αρτιοτητα. Διαφορετικα, εχουν μη αρτια αγροτεμαχια.

Μονοδρομος.

 

@Γιαννη (που γραφαμε ταυτοχρονα)

αυτη την ερωτηση πρεπει να την κανουμε στη συναδελφο τοπογραφο κα Ρ. Ζηση που εκανε τον ομορφο αυτο νομο

Link to comment
Share on other sites

εξέτασε τα παλαιά συμβόλαια πριν το 1945 μήπως αναγράφουν το δρόμο ή μήπως άλλα όμορα που έχουν πρόσωπο στο δρόμο τον αναφέρουν πριν το 1945 Υπάρχει διαδικάσία αναγνώριση από την νομαρχία με ΣΧΟΠ σαν προ του 1923 δρόμος όμως πρέπει να έχει αποδεικτικά στοιχεία όπως Α/Φ , συμβόλαια παλαιά , κλπ

Link to comment
Share on other sites

θα ρωτησω τον πελατη μου αν μπορει να βρει τιποτα συβολαια απο ομορους η απο ιδιοκτητες πουεχουν προσοψη στον αγροτικο δρομο και προχωραμε για αναγνωριση του δρομου απο την πολεοδομια, αλλα μηπως δεν φτανει μονο αυτο γιατι στη φωτο απο το ΓΥΣ του 1945 δεν φαινεται ο δρομος μηπως κολλησει εκει :

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.