Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακαμψία Μεταλλικού Πλαισίου


 

Recommended Posts

Γειά σας,

Πως μπορώ να υπολογίσω την ακαμψία κατα την κύρια διεύθυνση ενός μεταλλικού πλαισίου?

 

Το ρωτάω γιατί, μετά απο καθαίρεση υπάρχουσας τοιχοποιίας, μου είπαν στην πολεοδομία, πάνω απο κάποιο ποσοστό καθαίρεσης (το οποίο και ξεπερνάω), πρέπει να αντικαταστήσω την ακαμψία που μου παρείχε η τοιχοποιία, με μεταλλικά.

 

Την ακαμψία της τοιχοποιίας την βρίσκω,

Του πλαισίου (??) που θα αντικαταστήσει την τοιχοποιια, πώς μπορώ να την υπολογίσω για να ξέρω τί διατομές θα βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, σύμφωνα με αυτά που λες ακαμψία πλαισίου είναι το φορτίο που απαιτείται για μοναδιαία παραμόρφωση του πλαισίου. Θα λύσεις το πλαίσιο για μοναδιαίο φορτίο, θα βρείς την παραμόρφωση, θα ανάγεις το φορτίο σε μοναδιαία παραμόρφωση και τελείωσες! :)

 

Υ.Γ. Να μην σχολιάσω αυτού του είδους τις οδηγίες των ΠΓ, είναι και εκτός θέματος...

Link to comment
Share on other sites

Η καμπτική δυσκαμψία στύλου είναι γνωστή και είναι 12ΕΙ/L^3 . Μια απλοϊκή προσέγγγιση είναι να θεωρήσεις το δίστυλο ώς μονοβάθμιο ταλαντωτή μέ μια μάζα στην κορυφή του και να πάρεις 2 φορες την δυσκαμψία των στύλων. Μια προσομοίωση της δυσκαμψίας της διαγωνίου της τοιχοποϊιας μπορείς να βρείς στον ΚΑΝΕΠΕ. Αλλά αυτό που πρέπει να τους πείς είναι ότι η δυσκαμψία του τοίχου είναι κατά 99% σίγουρο ότι δεν λήφηκε υπόψη κατά την ανάλυση του μεταλλικού πλαισίου. Ακόμα θέμα κοντού υποστυλώματος στα μεταλλικά δεν υπάρχει καθώς ακόμα και διατμητικά να αστοχήσει ο στύλος θα έχει πλάστιμη συμπεριφορά.

Χιαστί δεν έχει το πλαίσιο στην ασθενή διεύθυνση?

 

Κάνε μια ανάλυση να δείς άν οι έλεγχοι μετατοπίσεων σου βγαίνουν από την λειτουργικότητα (θ, Η/300) και γράψε τους μια τεχνική έκθεση

 

 

ΥΓ.Συμφωνώ με το ΥΓ του Alexpap...ότι θέλουμε λέμε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για να επανέλθω λίγο γιατί νομίζω οτι κάτι δεν κάνω καλά:

 

έχω ένα πλαίσιο Π, άνοιγμα 3.15 μ, ύψος 2,50μ αρθρωτό κάτω.

 

Αν σε αυτό βάλω ΙΡΕ 100 ας πούμε σε όλα τα μέλη, με μία οριζόντια δύναμη 1 ΚΝ, η παραμόρφωση που παίρνω πάνω, είναι 1.2 εκ. πράγμα πολύ λογικό.

 

αυτό σημαίνει οτι η ακαμψία του πλαισίου μου είναι D = 1/0,012 = 83,33 KN/m ???

 

λίγο δεν είναι αυτό?

 

όσο αναφορά την τοιχοποιία έχω κάνει το εξής:

 

I = b*d^3 /12 (ροπή αρδανείας)

Ε = 1000 * fk (μέτρο ελαστικότητας)

fk = k * fb^0.65 * fm^0.25

(fb = θλιπτική αντοχή λιθοσώματος

fμ = θλιπτική αντοχή κονιάματος)

 

D = 12 E*I /h^3 (Ακαμψία τοιχοποιίας)

Link to comment
Share on other sites

IPE 100 έχεις, αρθρωτό κιόλας.....

 

iovo αυτή είναι αμφίπακτου στύλου...

 

AlexK αυτό για την τοιχοποιία δεν ισχύει...δεν είναι μέλος αμφίπακτο, βέβαια θα είναι κοντά σ αυτό. Κάνε ένα δίσκο από πεπερασμένα και υπολόγισε με τον προηγούμενο τρόπο τη δυσκαμψία.

Link to comment
Share on other sites

ναι, σε αυτο με το ΙΡΕ 100 , αρθρωτό, δεν έχεις άδικο, πακτωμένο και με κάτι μεγαλύτερο κάτι γίνεται...

 

τι εννοείς με τον προηγούμενο τρόπο?

με την έννοια της μοναδιαίας παραμόρφωσης με το μέτρο ελαστικότητας που έχω βρεί?

Link to comment
Share on other sites

Ναι jackson αλλά δεν είχε πεί συνθηκές στήριξης μέχρι το πρηγούμενο Post :smile:.

 

Λογική είναι η δυσκαμψία νομίζω καθώς έχεις αρθρώσεις στην βάση

Link to comment
Share on other sites

Nαι, ένας δίσκος με πεπερασμένα και στους άνω κόμβους των πεπερασμένων, βάλε ένα κατανεμημένο οριζόντιο φορτίο. Δες μετατόπιση άνω κόμβων και μετά P/δ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.