Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατότητες εργασιακής απασχόλησης Μηχανολόγου Μηχανικού


Recommended Posts

φτιαχνω το μηχανογραφικο μου μπορειτε να μου πειτε την αποψη σας για τον μηχανολογο μηχανικο και που μπορει να εργαστει ενας ενεργειακος μηχανολογος μηχανικος ;

Link to comment
Share on other sites

Γενικα και συντομα ενας μηχανολογος μπορει να εργαστει στο δημοσιο,σε ιδιωτικο χωρο(γραφειο) ή σε βιομηχανια.Παντως αυτη την περιοδο ειναι δυσκολα τα πραγματα για ολους τους μηχανικους.Βεβαια κανεις δεν ξερει τι θα συμβει μετα απο 6-7 χρονια που θα βγεις στην αγορα εργασιας.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα εχετε αποφοιτησει απο το ΑΠΘ,πως ειναι η σχολη εκει?Γενικα για τους μηχανολογους απαιτειται να εχεις καλο χερι για το σχεδιο?Η ολα γινονται απο υπολογιστες πλεον?Γιατι στον τομεα αυτο θα ελεγα οτι ειμαι σκραπας.:(

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι όλοι δουλέυουν σε υπολογιστές αλλά στο πρώτο έτος αναγκαστικά θα μάθεις μηχανολογικό σχέδιο με χέρι...

όσο για την επαγγελματική αποκατάσταση, έχεις δικαίωμα πρόσληψης στο Δημόσιο, να ανοίξεις ιδιωτικό γραφείο μελετών, επιβλέψεων και βέβαια ενεργειακές επιθεωρήσεις, και φυσικά σε εργοτάξια, βιομηχανία, κατασκευαστικές εταιρείες...Για μένα, κάνεις καλή επιλογή...

Και μην ανησυχείς, όπως και να χουν τα πράγματα στο μέλλον, ο καλός και ικανός ποτέ δε χάνετε...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινας απο ευκολα σχεδια και σιγα σιγα δυσκολευουν αρκετα αλλα δεν ειναι απο τα δυσκολα μαθηματα της σχολης.Γενικα άλλα μαθηματα θα σε δυσκολεψουν παρα το σχεδιο.Μην μασας.Αν σου αρεσει προχωρα.Οτι χρειαστεις ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα διαλεγω μηχανολογους επειδη μου αρεσαν τοσο η φυσικη οσο και τα μαθηματικα στο Λυκειο.Δεν εχω ομως καποια ιδιαιτερη τρελα με μηχανες και τετοια,απλα στην φυσικη μου αρεσαν περισσοτερο οι ασκησεις με σωματα,δυναμεις κτλ παρα με ρευματα,μαγνητικα πεδια και αλλα που ειναι μαθηματα των ηλεκτρολογων.

 

Επισης,απο οτι ειδα υπαρχει και οικονομικη κατευθυνση,που με ενδιαφερει μιας και για αρκετο καιρο ημουν αναμεσα στο Πολυτεχνειο και τα οικονομικα.

 

Με προβληματιζει παντως το σχεδιο,οπως ειπα ειμαι τελειως ασχετος σε τετοια θεματα,αλλα ελπιζω να ανταπεξελθω.

Link to comment
Share on other sites

Τις μηχανές θα τις προσεγγίζεις πιο πολύ στην μαθηματική ή την φυσική τους διάσταση δηλαδή περισσότερο θεωρητικά παρά πραχτικά. Για παράδειγμα για την μηχανή ενός αυτοκινήτου θα μάθεις τα τμήματα από τα οποία αποτελείται και τι χρησιμεύει το καθένα όμως περισσότερο θα ασχοληθείς με την θερμοδυναμική ανάλυση των διεργασιών που πραγματοποιούνται. Οπότε μην σε απασχολεί τοσο πολύ το γεγονός ότι δεν τρελένεσαι και τόσο για μηχανές. Αν θέλεις κοίταξε και τις κατευθύνσεις που μπορείς να επιλέξεις και τι μαθήματα κάνουν στους μηχανολόγους.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Οσο για τα μαθηματα και τις κατευθυνσεις,τα εχω ξεψαχνισει ολα.Πιο πολυ με ενδιαφερει να ακολουθησω μετεπειτα τον τομεα της ενεργειας ή της βιομηχανικης διοικησης.

 

Απλα οσο να ναι το σχεδιο το φοβαμαι,γιατι ποτε δεν ημουν καλλιτεχνικος τυπος χεχε.Ειδα και κατι θεματα απο το ΑΠΘ και με ελουσε κρυος ιδρωτας...

Link to comment
Share on other sites

πιστεψε με, μόλις περάσουν 2 χρόνια στο Πολυτεχνείο, θα δεις ότι τσάμπα ανησυχούσες για το σχέδιο...

Όσο για την κατεύθυνση, αν θες ενέργεια τότε αναγκαστικά θα πλέξεις με τις ασκήσεις φυσικής που δεν πολυγούσταρες...αυτό όμως είναι το λιγότερο, το αντικείμενο από μόνο του στην Έλλαδα έχει ψωμί, παρ' όλο την κρίση...

Έμενα η άλλη κατεύθυνση με ιντριγκάρει περισσότερο... Θα έχεις να κάνεις με Logistics και διάφορα... Πιο ενδιαφέρον...

Βέβαια αυτά θα τα δεις και στην πορεία των σπουδών, τότε μπορεί να σε ενδιαφέρει κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.