Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος πληρωμής στο ΙΚΑ σύμφωνα με το πίνακα 2


Recommended Posts

Γεια σας θα ήθελα να με βοήθησετε στο εξης:

Βγάζω μια άδεια προκατασκευασμένης κατοικίας με υπόγειo (με τοιχεία και γενική κοτόστρωση).

Τα ημερομίσθια που μου δίνει ο πίνακας 2 είναι 55 για το υπόγειο,45 για τη προκατ κατοικία και 5 για τον ακάλυπτο χωρο.

Καλά κάνω και παώ με το Πίνακα 2 παρόλο που έχω υπόγειο συμβατικής κατασκευής και αν ναι πωσ θα γίνει η πληρωμή στο ΙΚΑ αφύ θα μου ζητήσουν το συμφωνητικό με την κατασκευαστική εταίρεια (εστεγασμένο επαγγελμα) αλλα το υπόγειο θα κατασκευαστει απο άλλον εργολάβο;;;

Και επισησ για τη κατασκευή του μαντρότοιχου θα πληρωθούν τα 5 ημερομίσθια που μου υπολογίζει ο πίνακας 2???

Στο ΙΚΑ δε με βοηθανε ιδιαιτερα μου ειπανε μονο αφου πασ με πίνακα 2 θα φέρεις τη βεβαιωση απο το κατασκευαστή....

Help!

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο είτε στον πίνακα 2, είτε στον πίνακα 1 έχει τον ίδιο συντελεστή.

Επειδή κάθε ΙΚΑ έχει τις δικές του "αρχές" και η χαζομάρα περισσεύει στον κόσμο τούτο, εγώ σε αντίστοιχες περιπτώσεις μεταλλικού κτιρίου και υπογείου, πηγαίνω πίνακα 1 για το υπόγειο, πίνακα 2 για το μεταλλικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είδα κ εγώ οτι οι συντελεστές είναι ιδιοι για το υπόγειο.

 

Σε περίπτωση που δεν είχαμε καθόλου υπογειο και τη βάση μόνο του προκατ κτιρίου την εφτιαχνε εργολάβος ,(μη εστεγασμένος) και το κτίριο κανονικά απο εταιρεία εστεγασμενή τότε πως μοιράζονται τα η/μ,ρωτάω γιατι συνηθίζεται πολύ στις επαρχίες να βάζουν "δικό τους " εργολάβο μόνο για τη βάση και τη θεμελίωση.

Ευχαριστώ πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
οι συντελεστές είναι ιδιοι για το υπόγειο.

 

Σε περίπτωση που δεν είχαμε καθόλου υπογειο και τη βάση μόνο του προκατ κτιρίου την εφτιαχνε εργολάβος ,(μη εστεγασμένος) και το κτίριο κανονικά απο εταιρεία εστεγασμενή τότε πως μοιράζονται τα η/μ,ρωτάω γιατι συνηθίζεται πολύ στις επαρχίες να βάζουν "δικό τους " εργολάβο μόνο για τη βάση και τη θεμελίωση.

 

 

ρε παιδια με τα ημερομισθια στο ΙΚΑ τι κάνουμε στην παραπανω την περιπτωση ????

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που εχουμε πινακα 2 τοτε προσκομιζεται στο ΙΚΑ το συμφωνητικο με την εταιρια που θα φαινεται και ποιες εργασίες θα καλυπτει αυτη η εταιρια.Αφαιρουνται λοιπον αυτες οι εργασίες και ολες οι υπολοιπες θα πανε κανονικα σαν νορμαλ ημερομισθια.Στο τελος θα πρεπει να προσκομιστει στο ΙΚΑ και το τιμολογιο των εργασιων της εταιριας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.