Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστές για υπολογισμό φορολογικών οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Συναδελφοι καλημέρα

βγαζω την πρωτη μου αδεια και ως νεος ψαρακλας εχω ενα προγραμμα της 4m για να υπολογισω αμοιβες - φορολογικα. Αυτο που θα θελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχουν καπου μαζεμενα ολοι οι συντελεστες που χρειαζονται για να υπολογισω τα φορολογικα για να σιγουρευτω οτι αυτα που βγαζω με το προγραμμα ειναι σωστα και δεν χρειαζονται τιποτα αναβαθμιση. Διοτι η βαση δεδομενων του προγραμματος ειναι του 2008 και πολυ φοβαμαι οτι καποια πραγματα θα εχουν αλλαξει σιγουρα (οπως το ΕΤΑ και το ΙΚΑ)

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Στο site της 4Μ σίγουρα θα αναφέρονται οι τρέχοντες συντελεστές

Γενικά:

 

Δ' τρίμηνο 2009 (20094)

λ= 0,23253

Μ.Η. ΙΚΑ = 61,93

Τ.Η. ΙΚΑ = 29,39

ΕΤΑ για ΤΕΕ= 118

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου απλα στο site της 4μ εχουν τους τρεχοντες συντελεστες μεχρι το 2007 απο τοτε καμια ανανεωση... γνωριζεις αν εχει αλλαξει κανενα ποσοστο στα φορολογικα εκτος απο τα παραπανω? π.χ Τσμεδε ή ΤΕΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Τρόπος υπολογισμού φορολογικών γίνεται με "σταθερούς συντελεστές" που ορίζονται στην κείμενη νομοθεσία.

πχ.

ΤΣΜΕΔΕ ιδιοκτήτη (1‰ επι προϋπολογισμού)

ΕΜΠ ιδιοκτήτη (0,5‰ επι προϋπολογισμού)

ΤΣΜΕΔΕ μηχανικού (2% επι αμοιβής)

ΕΜΠ μηχανικού (1% επι αμοιβής)

κρατήσεις ΤΕΕ (2,048% επι της αμοιβής κατα την κατάθεση)

κτλ.

 

Μπορείς να συγκρίνεις τις τιμές που σου βγάζει το πρόγραμμα με αυτές που εξάγονται απο την σελίδα της υπογραφής μου για επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.