Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα


Recommended Posts

Έχω μια περίπτωση αλλαγής χρήσης από κατοικία σε κατάστημα.

Βγάζοντας διαφορά προϋπολογισμών σε αυτή την περίπτωση το αποτέλεσμα θα είναι αρνητικό (εκτός αν η άδεια έχει βγει με 0,60 κατοικίας).

Αναφορικά με την αμοιβή, θα βγεί από τον αναλυτικό προϋπολογισμό; Και ποιές εργασίες θα πρέπει να επιλεχθούν; Ευχαριστώ πολύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις αποτύπωση αρχιτεκτονικών (λόγω αρνητικής διαφοράς) και με αναλυτικό προϋπολογισμό τις αλλαγές που θα γίνουν, π.χ. καθαιρέσεις, τοιχοποιίες, βάψιμο, πλακάκια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

'Εχω ενα πελάτη που θέλει να κάνει αλλαγή χρήσης απο κατοικία σε χώρο συνάθροισης κοινού. Το σπίτι όμως ειναι του 1933. Ήθελα να ρωτήσω κάποιο έμπειρο συνάδελφο τι να προσέξω και μήπως υπάρχει και κανενα ΦΕΚ για τοσο παλαιά κτίρια.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχεις αντιληφθει ολα τα παλια εργοστασια εχουν γινει τα μεγαλυτερα κλαμπ, οποτε η αλλαγη χρησης ειναι η τυπικη διαδικασία (οικοδομικη αδεια αλλαγης χρησης) ακομα και για τα παλια κτιρια.Το μονο που πρεπει να εχεις ειναι τη νομιμοτητα του κτιριου και απο εκει και μετα ψαχνεις να καλυπτεις τις προδιαγραφες του καταστηματος που θες να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχεις δίκιο.Ευχαριστώ πολύ. Έχω και το συμβόλαιο που λέει ότι υπάρχει άδεια Νομομηχανικού του αντίστοιχου νομού. Όπως και πιθανόν να υπάρχουν λογαριασμοί από ΔΕΗ γιατί έμεναν παλαιότερα οι ιδιοκτήτες εκεί. Πιστεύεις πως είμαι οκ?

 

Οπως εχεις αντιληφθει ολα τα παλια εργοστασια εχουν γινει τα μεγαλυτερα κλαμπ, οποτε η αλλαγη χρησης ειναι η τυπικη διαδικασία (οικοδομικη αδεια αλλαγης χρησης) ακομα και για τα παλια κτιρια.Το μονο που πρεπει να εχεις ειναι τη νομιμοτητα του κτιριου και απο εκει και μετα ψαχνεις να καλυπτεις τις προδιαγραφες του καταστηματος που θες να κανεις.
Link to comment
Share on other sites

Μαζεψε οσα περισσοτερα εγγραφα μπορεις για την παλαιοτητα-νομιμοτητα του κτιριου και εισαι οκ.Μαλλον θα χρειαστεις μαζι με την αλλαγη χρησης και διαρρύθμιση.Μην ξεχνας και τη κυκλοφοριακη συνδεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

1) Στην περίπτωση που βάζεις αποτύπωση, μιλάτε για το Πρόγραμμα του ΤΕΕ ή για Civil κλπ??

 

1) Εφόσον μιλάτε για το ΤΕΕ βάζουμε μόνο αποτύπωση η και Διαρρυθμίσεις υπαρχόντων κτιρίων και Αλλαγή χρήσης??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.