Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανισοσταθμία σ' έναν όροφο


 

Recommended Posts

acnt sorry νόμιζα πως το σχόλιο για την υψομετρική διαφορά των 0,60 μ. αφορούσε το δικό μου σχέδιο αλλά απ΄ότι είδα μάλλον η αναφορά σου έχει σχέση με το πρόβλημα του panagiot

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α, βασίστηκα σε αυτό που έλεγες στην αρχή... Τότε ναι, καλύπτεσαι απο την 60αρα...

Φουρκετες...Κοίτα, κακό δεν θα κάνουν, αλλά δεν χρειάζονται. Καλύτερα να σπάσεις το σίδερο της πλάκας μέσα στην δοκό για αγκύρωση (εδώ πάει αυτό που έλεγα πρίν για την κρέμαση της δοκού).

Εσύ με ποιό σκεπτικό το λες; Μήπως μου διαφεύγει κάτι;

 

ΥΓ. Αν μου επιτρέπεις, την Π2 ανέλυσέ την ως αμφιέριστη...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος για την ανάλυση της Π2?

 

Για τη φουρκέτα δεν το στηρίζω κάπου, απλά ενεργώντας προς την πλευρά της ασφάλειας θα μου άρεσε να τη βάλω, αλλά από την άλλη δεν θέλω να γίνω και υπερβολικός γι΄αυτό και ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται φουρκέτα μιας και δεν πρόκειται περί ελευθέρου άκρου αλλά για στήριξη της πλάκας σε δοκό.Νομίζω πως στην ανισοσταθμία δεν χρειάζεται το δοκάρι να έχει κρέμανση (εννοείται κάτω από την χαμηλή πλάκα) εάν δεν απαιτείται από αρχιτεκτονικούς ή άλλους λόγους.Εκτός του ότι είναι κατασκευαστικά φασαρία ηχαμηλή πλάκα αγκυρώνει στο σώμα (παρειά) της δοκού.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω την αίσθηση ότι μπέρδεψε λίγο η τομή στην ανισοσταθμία να διευκρινήσω ότι κατά την προσομοίωση του μοντέλου έχω δώσει "ορθογωνική¨" τη δοκό της ανισοσταθμίας και όχι "z".

Άπλα δίνω μία τομή όπου συνδέεται η ορθογωνική δοκός με τις πλάκες ανώ και κάτω της ανισοσταθμίας.Ίσως έπρεπε να σχεδιάσω καλύτερα και ξεχωρίσω κάπως τη δοκό από τις πλάκες. Επίσης εκεί που φαίνεται ότι το δοκάρι κρεμάει κάτω από την χαμηλότερη πλάκα δεν ισχύει αυτό, αφού εκεί υπάρχει τοίχωμα και δείχνω με την 'κρέμαση" αυτή ότι προς τα κάτω τρέχει το τοιχίο.

 

acnt για τη διέρειστη:

άρα θεωρείς ότι δε λειτουργεί κατά τη μεγάλη διεύθυνση?

Νομίζεις ότι οπλίζεται υπερβολικά εκεί από τη στιγμή που δε λειτουργεί?

Link to comment
Share on other sites

κατά την προσομοίωση του μοντέλου έχω δώσει "ορθογωνική¨" τη δοκό της ανισοσταθμίας και όχι "z".

Κακώς! Γιατί το κάνεις αυτό;;;;

Άπλα δίνω μία τομή όπου συνδέεται η ορθογωνική δοκός με τις πλάκες ανώ και κάτω της ανισοσταθμίας.Ίσως έπρεπε να σχεδιάσω καλύτερα και ξεχωρίσω κάπως τη δοκό από τις πλάκες. Επίσης εκεί που φαίνεται ότι το δοκάρι κρεμάει κάτω από την χαμηλότερη πλάκα δεν ισχύει αυτό, αφού εκεί υπάρχει τοίχωμα και δείχνω με την 'κρέμαση" αυτή ότι προς τα κάτω τρέχει το τοιχίο.

Τί εννοείς;

Οι 3εριστες θέλουν οπλισμό άνω, αλλά πρέπει να υπάρχει και το απαραίτητο μήκος αγκύρωσης. Οταν για κατασκευαστικούς λόγους η δημιουργία 3εριστης είναι δύσκολη και άρα και η λειτουργία της ως τέτοια αμφίβολη, τότε θεωρώ καλύτερο να αναλύω ως αμφιέριστη ή πρόβολο την πλάκα (ανάλογα με την γεωμετρία της) και να κινούμαι υπέρ της ασφαλέιας.

Link to comment
Share on other sites

acnt από ότι κατάλαβα εσύ προσπαθείς να κάνεις την πλάκα να δουλέψει στο πρόγραμμα σαν αμφιέριστη, με σκοπό το να είσαι υπέρ της ασφαλείας δεδομένου του ότι η πλάκα λειτουργεί και στην πραγματικότητα κατά κύριο λόγο σαν διέριστη. Αυτό όμως, αν όλα έχουν εισαχθεί σωστά και εφόσον η πλάκα είναι ορθογωνικής μορφής, υπολογίζεται σωστά από το πρόγραμμα. Εξάλλου έχει οπλίσει και κατά χ και κατά z με αρκετό οπλισμό, έχει αφαιρέσει την συνέχεια των πλακών, άρα δεν θα αλλάξει τίποτα.

Θα συμμεριζόμουν την άποψη σου σε πιο μεγάλες τριέριστες που και εγώ καμιά φορά τις οπλίζω σαν αμφιέριστες ή σαν προβόλους λόγω αμφιβολιών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.