Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Φωτοβολταϊκό πάρκο 100KWp


Recommended Posts

Γιά σας ονομάζομαι Βασίλης και σκέφτομαι να βάλω ένα φοτοβολταικό πάρκο στο κτήμα μου που είναι 7 στρέματα.

Για να μην πολυλογώ θα ήθελα την γνώμη σας αν αξίζει σαν επένδυση γιατί δεν ξέρω και πολλά πάνω στο θέμα και φοβάμαι...

Θα σας δώσω και τους αριθμούς ακριβώς όπως είναι, την όλη ιστορία μου την χρεώνουν 330.000€ για να βάλω ρεύμα πρέπει να τραβήξω κολόνες αξίας 10.000€ και θέλω άλλα 3.000€ για να φτιάξω τον δρόμο και 900€ για το τοπογραφικό gps + ότι θέλουν και συμβόλαιο συντήρησης απο την εταιρεια με 3.000€ τον χρόνο για 20 χρόνια όσο και η σύμβαση με την ΔΕΗ.

Απο την τράπεζα δεν τα δίνουν όλλα πρέπει να βάλω άλλα 80.000€ δικά μου το δάνειο θα είναι 8-10 χρόνια και θα αποληρώνετε μόνο του απο την αγορά ρεύματος της ΔΕΗ.

Τώρα εγώ θα βγάζω ~25.000€ τον χρόνο μέχρι να αποπληρωθεί το δάνειο και ~65.000€ αφού αποληρωθεί δηλαδή θα κάνω αποσβεση σε αρκετα χρόνια 8-10...

 

Τελικά αξίζει να κάνω την επένδυση η θα ρίξω βουτιά στα βαθιά με βαρίδια στο πόδια και με δεμένα πόδια όπυ και θα πνιγώ σίγουρα...

 

Αν έχετε άποψη στο θέμα κάθε βοήθεια θα είναι δεκτή μέχρι να καταλάβω στο τι παίζει πάνω στο θέμα και αν αξίζει η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ζητάς από Ηλεκτρολόγο ή Μηχανολόγο Μηχανικό να σου κάνει μελέτη οικονομικής σκοπιμότητας (feasibility study) με βάση την προσφορά που σου έδωσε η εταιρία των φωτοβολταικών. Με βάση αυτή τη μελέτη θα βγεί αν έχεις κέρδος και πόσο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Daron, πέρα από την ανάλυση για την βιωσιμότητα αλλά και για την απόσβεση της επένδυσης, θα μπορέσεις να πάρεις και άλλες πληροφορίες - συμβουλές που σίγουρα θα σου φανούν χρήσιμες αλλά και θα σε προστατέψουν

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εγώ το θεωρώ αρκετά κερδοφόρο και χωρίς μελέτη. Το θέμα είναι τι παίρνεις με τα 330.000€...

 

edit: και κάποιος να διορθώσει το τίτλο από kWh -> kWp

Link to comment
Share on other sites

Για κάπιο λόγο δεν μπορώ να post απάντηση και έκανα νέο λογαριασμό.

Τα πάντα σχεδόν φοτοβολταικά,περίφραξη,ασφάλεια,κάμερες,μεταφορά και γενικά ένα έτοιμο πάρκο να λειτουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ αυτά, το θέμα είναι τι ποιότητας πλαίσια, μετατροπείς και ΗΜ υλικό θα εγκαταστήσουν. Μην ζητήσεις πάντως να σου κάνουμε κριτική εδώ αν το τάδε πλαίσιο είναι καλό ή ο δείνα μετατροπέας αξίζει τα λεφτά του. Όπως σε όλες τις επενδύσεις έτσι και σε αυτή, ο επενδυτής πρέπει να το ψάξει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο στο θέμα τι ποιότητας είναι δεν το έχω δεί όπως θα έπρεπε, το μόνο που ξέρω είναι πως μου δίνουν 25 χρόνια εγγύηση.

Πρέπει αν το δώ λίγο βαθύτερα το θέμα πάνω στην ποιότητα των πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.