Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση τριφασικών inverter σε φωτοβολταϊκό σύστημα


Carcharoth

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Αναρωτιόμουν αν γίνεται να συνδέσω σε ενα ΦΒ συστημα 7 inverter ή πρέπει να είναι ωποσδήποτε πολλαπλάσια του 3?

Γενικά ποιές είναι οι ανοχές οταν έχεις να κανεις με 3φασικά?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο δηλαδη πρεπει να ειναι πολλαπλασια του 3?

Καμια σχεση εκτος αν μπορεις να το εξηγησεις αυτο.

 

ΟΙ τριφασικοι ειναι τελευταια τεχνολογια Inverters Και γι αυτο ειναι και πιο ακριβοι.

Απλα συνδεεις τα πανελ πανω στο + και το - αφου πριν εχεις κανει φυσικα διστασιολογηση.

Δεν υπαρχει θεμα συμμετριας φυσικα στους τριφασικους.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο ήξερα, αλλά ενώ διάβαζα μια πολύ καλή μελέτη , την οποία την κατέβασα απο εδώ, ανέφερε μέσα αυτό ακριβώς. Το μεταφέρω ακριβώς:

 

"Πρ'ωτο βήμα είναι η επιλογή του πλήθους των αντιστροφέων. Επειδή η ΦΒ εγκατάσταση πρόκεται να συνδεθεί στο δύκτιο χαμηλής τάσης μέσω τριών αγωγών στις τρείς φάσεις του δυκτίου ( τριφασική σύνδεση) εξετάζεται το κατα πόσο είναι δυνατόν οι τρείς αυτοί εντιστροφείς να προσφέρουν μια υλοποίηση στην οποία θα υπάρχει συμμετρία ισχύος μεταξύ των τριών φάσεων. Εφ όσον έχει επιλεγέι η χρήση ενός αντιστροφέα αυτό συνεπάγεται οτι ο συνολικός αριθμός των αντιστροφέων πρέπει να είναι πολλαπλάσιος του 3, για να μπορόυν να ομδαδοποιηθούν συμμετρικά όσον αφορά την ισχύ στην εξοδό τους."

 

Απο ότι κατάλαβα τώρα που το σκέφτομαι πιό καθαρά, ο παραπάνω μελετητης δουλέυει με μονοφασικούς inverter ενώ εγώ το σκεφτόμουνα με τριφασικούς.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ , και άλλη μία ερώτηση περίπου στο ίδιο θέμα τώρα που σε βρήκα.

 

Με 7 τριφασικόυς inverter παλι. Μπορώ να συνδέσω στους 6 ακριβώς τα ίδια πλαίσια με την ίδια συνδεσμολογία και στον 7ο να βάλω λίγα πλάισια παραπάνω?

 

Πάντα μεσα στα όρια των τασεων και των εντάσεων και της ισχύος του inverter.

 

Ή πρέπει τα inverter στην έξοδό τους να δίνουν ακριβώς την ίδια ισχύ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα μπορεις ομως αυτο αφορα τη διαστασιολογηση και το ποσο φορτωμενος ειναι ο inverter.

Αυτο αφορα ομως 1-2 πανελ παραπανω το μεγιστο!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα μπορεις ομως αυτο αφορα τη διαστασιολογηση και το ποσο φορτωμενος ειναι ο inverter.

Αυτο αφορα ομως 1-2 πανελ παραπανω το μεγιστο!

 

Δηλαδή σε ενα παρκο 100kw πχ μπορουν να μπουν 4 τριφασικοι 30 + 30 + 20 +20 ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς ! Επειδή είναι τριφασικοί οι μετατροπείς αν κάποιος βγει εκτός λειτουργίας τότε μειώνεται η παραγόμενη ισχύς ισόποσα και στις 3 φάσεις άρα δεν τίθεται θέμα ασύμμετρης παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Οστόσο είναι βασική πεπατημένη το μπέρδεμα των inverters για λόγους περιορισμού του κόστους. Πάμπολα 100αρια τρέχουν με 6 11άρηδες sma και 3εις 10άρηδες. Εμένα προσωπικά καθότι ορθό μου κακοφαίνεται. Θέλω όλα τα εργαλεία να τα βλέπω ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.