Μετάβαση στο περιεχόμενο

CIS vs κρυσταλλικών


siml1982

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

Κανοντας την ερευνα αγορας μου και γω σαν καλος Ηλ.μηχανικος για να ξέρω τι να λέω και τι να προτεινω σε πελατες αλλα ακόμα και για δικιά μου επενδυση έπεσα πάνω σε panel τεχνολογιας CIS.

απο οσο ειδα εχουν καλυτερη συμπεριφορα σε ψηλες θερμοκρασιες, που τουλαχιστον την περιοχη της λαρισας εχουμε μπολικες.

αν καταλαβα καλα απαιτειται περισσοτερος χωρος για την εγκατασταση και περισσοτερες καλωδιώσεις, συνδεσεις κλπ κλπ....

αν καποιος εχει γνώση σχετικα με τη συγκεκριμενη τεχνολογια και μπορει να πει κατι παραπανω θα με βοηθουσε πολύ.

 

υ.γ προκειται για εγκαταστάσεις σε αγροτεμαχια η βιομηχανικες στεγες και οχι για στεγες οικιων.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γεια siml1982 θα μπορούσες να δώσεις μερικα links που να αφορούν την τεχνολογία CIS.

Εγώ προσωπικά ασχολήθηκα με PV/T hybrids που περιέχουν απαγωγείς θερμότητας, βασίζονται στην ίδια αρχή?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα CIS είναι καλή περίπτωση για thin film υψηλού efficiency. ΜΟ 9,5% έναντι 6,5% του a-Si. Άρα χρειάζεσαι ±40% λιγότερο χώρο. Από παραγωγικότητα θεωρητικά είναι καλύτερο από το κρυσταλλικό και λίγο χειρότερο από a-Si και micromorph. Από θέμα κόστους είναι λίγο φθηνότερο από κρυσταλλικό και λίγο ακριβότερο από a-Si.

 

Όταν υπάρχει το micromorph με ίδιο efficiency βέβαια πρέπει κανείς να ψάξει καλά το γιατί να χρησιμοποιήσει CIS. Ένας καλός λόγος που παραθέτω είναι η ύπαρξη πάνελ με πλαίσιο. Τα micromoprh είναι frameless.

Link to comment
Share on other sites

george_RES με προλαβε ο pv-t solar, οποτε μάλλον έχεις μια αρχικη απαντηση. αν θες να σου περασω κάποια άρθρα αλλα και φυλλαδια που έχω στείλε μου pm, για να μην θεωρηθεί και διαφήμιση κάποιας εταιρίας

ευχαριστω για την απαντηση pv-t solar. στην πράξη θεωρείς οτι όντως έχει αισθητά μεγαλύτερη απόδοση απο πολύ ή μονόκρυσταλλικά. Σε συνδυασμό πάντα και με αυτό που ανέφερες για την λίγο μικρότερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.