Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία σχετικά με τοπογραφικό, από μη-μηχανικό


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω μία μικρή (ελπίζω) απορία σχετικά με τις συντεταγμένες σε ένα τοπογραφικό.

 

Δυστυχώς ο Τοπογράφος Μηχανικός που έκανε το τοπογραφικό σχέδιο δεν είναι διαθέσιμος, οπότε ελπίζω να βρω κάποια απάντηση εδώ.

 

Στο συγκεκριμένο τοπογραφικό με κλίμακα 1:300 οι συντεταγμένες των διαφόρων σημείων του τεμαχίου έχουν την ένδειξη "Με τη βοήθεια των ορθογωνικών συντεταγμένων των κορυφών του" και οι τιμές για ένα τυχαίο σημείο, είναι:

 

Χ= 470732.92

Υ=3927721.68

Θα ήθελα να μετατρέψω τις συντεταγμένες στο πλέον κοινό σύστημα συντεταγμένων DRM (Μοίρες, Πρώτα, Δεύτερα) για μία παρουσίαση μέσω της εφαρμογής Google Earth.

 

Το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο βρίσκεται στα Χανιά Κρήτης. Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή Coords GR που βρήκα έπειτα από ψάξιμο, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα πολλά πράγματα.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω την μετατροπή αυτή;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλό πρόγραμμα για να χρησιμοποιήσεις είναι το Coords_gr που ανέφερες. Σαν σύστημα προέλευσης θα βάλεις ΕΓΣΑ 87 εγκαρσια μερκατορική και θα εισάγεις τις τιμές ΧΥ που έχεις. Ύστερα σαν Συστημα αποτελεσμάτων θα βάλεις Γεωδαιτικά συστήματα: ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ '84(WGS 84)

που είναι το σύστημα συνταταγμένων που χρησιμοποιεί το Google Earth

Τα εξαγόμενα αποτελέσματα είναι φ και λ τα οποία μπορείς να τα εισάγεις στο Google. Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογική η απόκλιση αυτή θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη για δύο λόγους. Οι χάρτες του Google έχουν μία μικρή απόκλιση ως προς τις συντεταγμένες. Επίσης η μετατροπή από ΕΓΣΑ 87 σε WGS84 έχει κάποια ανοχή που μπορεί να φτάσει και μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σας και χρονια πολλα.

Θα ηθελα να κανω ακριβως το ιδιο.

Εχω συν/νες σε ΗΑΤΤ και θελω να τις μετατρεψω στο συστημα που χρησιμοποιει το google earth.

Πως θα περασω αυτα τα σημεια στο google earth?

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΗΑΤΤ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ (Φ,Λ) ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ COORDS_GR ΩΣ ΕΞΗΣ: ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΗΑΤΤ ΕΠΙΛΕΓΩΝΤΑΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΗΑΤΤ. ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΗ ΣΕ ΦΥΛΛΑ ΗΑΤΤ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΥΛΛΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ, ΝΑ ΤΙΣ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΜΕΝΟΥ THN ΕΝΤΟΛΗ ΓΕΩΔΑΙΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ (λ,φ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ'84(WGS84) φ,λ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΘΑ ΣΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω ένα πρόβλημα, ελπίζω να ξέρετε και να με βοηθήσετε προς τη λύση του.

Αρχικά, ξερει κανείς αν οι συντεταγμένες που δίνει το GOOGLE EARTH ειναι σωστές?Επειδή πάνω εκεί εχω το πρόβλημα.

 

Δουλεύω το πρόγραμμα COORD_GR και του μεταφέρω τις συντεταγμένες από το GOOGLE EARTH για ένα συγκεκριμένο οικόπεδο.Βέβαια, έχω και το χάρτη της περιοχής σε HATT. Αυτό που θέλω να μάθω είναι πως γινεται αυτή η μετατροπή, από τις συντεταγμένες του GOOGLE EARTH --> ΗΑΤΤ (μπορεί να κάνω λάθος την εισαγωγή των σημείων...), και ακόμη, πως θα μετατράψω από το σύστημα HATT ΣΕ ΕΓΣΑ 87?

 

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ, ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΟΙ ΣΥΝΤΕΤΑΓ. ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ GOOGLE EATH ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΕΣ Ή ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΜΕ ΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Το Google Earth έχει χαρτογραφική ακρίβεια.

Αυτό με λίγα λόγια σημαίνει ότι οι συντεταγμένες που σου δίνει είναι εποπτικές - χονδροειδής.

Κάποια μέτρα απόκλιση υπάρχουν.

( Υπάρχει και ένας άλλος λόγος που αφορά τις "οδηγίες" προς την Google του αμερικανικού πενταγώνου για την μέγιστη ακρίβεια των χαρτών σε απεικόνιση & συντ/γμενες)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.