Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός δράσεων ανέμου κατά EC-1 σε πολυώροφο μεταλλικό


 

Recommended Posts

Έχω ένα μεταλλικό κτήριο μορφής "Γ".Αποτελείται από 4 ορόφους συνολικού ύψους 5+3+3+3+3=17m.Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να υπολογίσω τα φορτία του ανέμου γιατί έχω μπερδευτεί πολύ με τον ΕC1??? :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Το έχω αλλά έχω μπερδευτεί......

π.χ

Πότε μία κατασκευή είναι εύκαμπτη ώστε να εξετάσω τη δυναμική επιρροή της τυρβώδους ροής του ανέμου?

Το γεγονός ότι το κτίριο είναι μορφής "Γ" δεν με απασχολεί?, και το εξετάζω σαν ορθογώνιο ?

Για την εσωτερική πίεση πιο είναι το d?(το κτίριο είναι μορφής "Γ")

Ποιο είναι το b?(το κτίριο είναι μορφής "Γ")

Link to comment
Share on other sites

αν και αλλάζω θέμα κατά κάποιο τρόπο, μήπως ο άνεμος δεν είναι η δυσμενής φόρτιση αλλά ο σεισμός?

Πάρε κάποια φόρτιση ανέμου πρόχειρα υπολογισμένη και έλεγξε μήπως δεν υπάρχει λόγος να υπολογίζεις μια εβδομάδα τον άνεμο με τον EC1

Link to comment
Share on other sites

O EC1 είναι πολύ μπερδεμένος όδον αφορά τον υπολογισμό του ανέμου.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιείς επιλεκτικά τον EC1 π.χ για χιόνι και το κανονισμό του 1945 για άνεμο.

Αν χρησιμοποιούμε τον Ελληνικό κανονισμό θα πρέπει να ελέγχουμε όλα με αυτόν και όχι να παίρνουμε άλλα απο τον ένα και άλλα από τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

srevel οταν εφαρμόζεις ελληνικό κάνεις κάποιο κατανομή των πιέσεων κατά DIN ( 0.8 - 0.5 κ.λ.π) ή εφαρμόζεις κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

0.8 στην προσηνεμη, 0.5 στην υπηνεμη και 0.6 αναρρόφηση?

Το εφαρμόζω και εγώ αλλά δεν το εχω δει γραμμένο. Το έχω πάρει απο παλαιούς μηχανικούς. Το ΦΕΚ 45 δεν γράφει κάτι για κατανομή εκτός από την στέγη που βγάζει απίστευτα μικρές τιμές για μικρές κλίσεις και την φόρτιση στην προσήμενη. Έχεις διαβάσει κάτι εσύ?

Link to comment
Share on other sites

To έχω στο εγχειρίδιο χρήσης του metalcad (multisoft ) που αναφέρει " Σύμφωνα με τον κανονισμό η ανεμοφόρτιση εξετάζεται επαλληλίζοντας τις εξής υποφορτίσεις".

1. Υποπίεση στέγης 0.60W

2. Ποσήνεμη πλευρά 0.80W

3. Απένατι προσήνεμης πλευράς 0.50W

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.