Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση καθέτου .. πως όμως;


Recommended Posts

χαίρεται!

θα ήθελα τη συμβουλή σας στην εξής πρωτόγνωρη για μένα περίπτωση...

σε οικόπεδο 1025 τ.μ. εντός οικισμού κατω των 2000 κατοικων έχει γίνει σύσταση καθέτου οπου ο πελάτης μου κατέχει το τμήμα Α εμβαδού 725 τ.μ. Τώρα ο γείτονας με το τμήμα Β, απο τα 300 τ.μ., του πουλά τα 137 τ.μ.(τμήμα Γ). Τι συμβαίνει τώρα? θα γίνει σύσταση στο τμήμα Β οπου θα προκύψουν Γ και Δ? ή θα γίνει μια νέα σύσταση απο την αρχή που θα δείχνει τα Α,Γ,Δ? ευχαριστώ εκ των προτέρων.. :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω καλύτερη λύση είναι κατάργηση της αρχικής σύστασης και σύνταξη νέου συμβολαίου σύστασης καθέτου με τα δύο τμήματα των 862 τ.μ. και 163 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση ...και εγώ αυτό σκέφτομαι.. είναι όμως δικό μας θέμα αυτό?εμείς πρέπει να υποδείξουμε στο συμβολαιογράφο ή αυτός αποφασίζει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να γράψω από την πρώτη στιγμή.

Δουλειά του συμβολαιογράφου είναι να αποφασίσει πως θα κινηθεί.

Θα πρέπει να πει στους πελάτες του την ενδεδειγμένη λύση ή τις πιθανές λύσεις και αυτοί να αποφασίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα συμβολαιογράφου η τελική επιλογή.

Ο πελάτης σας έχει δικαίωμα να επισκεφθεί τον συμβολαιογράφο και να ενημερωθεί σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

..και σύμφωνα με τα λεγόμενα του συμβολαιογράφου, εγώ είμαι αυτός που πρέπει να υποδείξει το σωστότερο τρόπο, μιας και "πάντα οι μηχανικοί του λένε τον τρόπο".

ευχαριστώ πολύ παιδιά ! θα δούμε αύριο τι θα αποφανθεί..

Link to comment
Share on other sites

@clyde

 

Ερώτηση εργασίας:Αν διαιρέσουμε το εναπομένον τμήμα των 163,00τμ με το βάθος του οικοπέδου τι πρόσωπο θα έχουμε;

 

 

 

Εννοείται ότι το πρόσωπο του οικοπέδου δεν αλλάζει πολεοδομικά άρα ας το πούμε πλάτος

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω καλύτερη λύση είναι κατάργηση της αρχικής σύστασης και σύνταξη νέου συμβολαίου σύστασης καθέτου με τα δύο τμήματα των 862 τ.μ. και 163 τ.μ.

 

πως θα απεικονιστεί όμως στο σχέδιο το τμήμα Β πριν χωριστεί σε Γ και Δ? δεν πρέπει να απεικονιστεί ώστε να φαίνεται η αγοραπωλησία?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η σύνταξη των συμβολαίων είναι δουλειά του συμβολαιογράφου. Σε αυτόν πρέπει να πάνε οι πελάτες σου και να αποφασίσουν από κοινού την πιο ενδεδηγμένη λύση (γιατί εκτός από το τεχνικό/νομικό κομμάτι έχουμα και το φορολογικό). Όμως εσύ είσαι αυτός που θα συντάξει το τοπογραφικό διάγραμμα για τη σύνταξη του όποιου συμβολαίου οπότε είναι πιθανό να ζητηθεί η γνώμη σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.