Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Παρμένο έδαφος από διπλανό οικόπεδο


marathon81

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, για τρίτη φορά ίσως...

 

Ανακάλυψα πρόσφατα ένα γεγονός δεκαετίας τώρα. Στο γειτνιάζον με το πατρικό μου σπίτι οικόπεδο, ο ιδιοκτήτης τράβηξε χώματα, για να πουλήσει.

Το βάθος δεν το ξέρω. Αυτό το ανακάλυψα αφού εντόπισα μια μάντρα να "μπατάρει".

Επειδή εντόπισα και ρωγμές στο ίδιο το σπίτι, είμαι πολύ προβληματισμένος.

Πρώτη μου σκέψη είναι να ψάξω στο google για γεωλόγο στα μέρη του μαραθώνα ( δεν βρίσκω ). Αλλα και τι να τον κάνω δεν ξέρω...

 

Τι πρέπει να κάνω; Σε ποιόν να απευθυνθώ; ( Μια ιδέα που έχει πέσει στο τραπέζι είναι η θεμελίωση τοίχους με σιδερόβεργες και τσιμέντο, αλλά και αυτό είναι καλή λύση; Με τι πάχος; Τι διαστάσεις; )

 

Μπορώ να βρώ λύση;

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά και στα γρήγορα, γιατί έχω ραντεβού και πρέπει να φύγω...

 

Στο γειτνιάζον με το πατρικό μου σπίτι οικόπεδο, ο ιδιοκτήτης τράβηξε χώματα, για να πουλήσει.

 

Τι εννοείς "τράβηξε χώματα"; Έφτιαξε πρανές δηλαδή; Το δικό σου ψηλότερα από το δικό του; Φωτό;

 

εντόπισα μια μάντρα να "μπατάρει".

Επειδή εντόπισα και ρωγμές στο ίδιο το σπίτι

 

Σίγουρα Φωτό...

 

Πρώτη μου σκέψη είναι να ψάξω στο google για γεωλόγο στα μέρη του μαραθώνα

 

Γιατί να είναι από Μαραθώνα; Από οπουδήποτε και να είναι μπορεί να έρθει όπου του πεις...

 

Αλλα και τι να τον κάνω δεν ξέρω...

 

Μη νομίζεις...ούτε κι αυτός ξέρει...

 

Σε ποιόν να απευθυνθώ;

 

Σε έναν οποιοδήποτε πολιτικό μηχανικό.

 

Μια ιδέα που έχει πέσει στο τραπέζι είναι η θεμελίωση τοίχους με σιδερόβεργες και τσιμέντο

 

Ποιος ρίχνει τέτοιες ιδέες;

 

...αλλά και αυτό είναι καλή λύση; Με τι πάχος; Τι διαστάσεις;

 

Αυτό θα στο πει ο πολιτικός μηχανικός, γενικά μετά από μελέτη. Αυτός θα έπρεπε να "ρίξει" την ιδέα στο τραπέζι...

 

Μπορώ να βρώ λύση;

 

Ναι...μην αγχώνεσαι...δεν πιστεύω να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "τράβηξε χώματα"; Έφτιαξε πρανές δηλαδή; Το δικό σου ψηλότερα από το δικό του;

Εννοώ, μπήκε μέσα μηχάνημα, και τράβηξε χώμα σε βάθος με σκοπό την πώληση του χώματος από το διπλανό οικόπεδο. Χωρίς στηρίγματα. Εκ των υστέρων, υπήρξε κάποια μπάζοση με "υλικά" ώστε να κρατήσει το χώμα του οικοπέδου της οικογένειάς μου. Τι μπάζοση...δεν ξέρω.

 

Πράνες τι είναι;

Μια ιδέα που έχει πέσει στο τραπέζι είναι η θεμελίωση τοίχους με σιδερόβεργες και τσιμέντο

Ι ιδέα έρχεται από ένα προσφιλές πρόσωπο, που δεν είναι μηχανικός, αλλά με τα χέρια του έχτισε ένα ωραίο μικρό σπίτι. Που κινδυνεύει λίγο.

 

Φωτό

Δυστυχώς δεν έχω να δώσω τώρα

 

Ωραία πρέπει να βρώ πολιτικό μηχανικό. Αυτό είναι μια καλή αρχή.

Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσατε να προτείνετε ( με προσωπικό μήνυμα ) και να μην είναι από Β.Α προάστεια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.