Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Τοποθέτηση κτηρίου


nikosk64

Recommended Posts

Το είδα και αυτό!!! Δικαίωμα δόμησης 120 τμ εντός περιγράμματος που καθορίζεται με Διάταγμα. Δομήθηκαν τα 80 τμ. Μέρος της οικοδομής βρέθηκε εκτός περιγράμματος. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

 

καμία απάντηση!!! δεν πειράζει.

Απλά την έπαθε ένας φίλος.

Ξεκίνησε την εκσκαφή, ο μηχανικός άφαντος.

Ήρθε η ώρα της αποτύπωσης.

Δεν του έβγαιναν τα μέτρα. Λάθος έκανες την εκσκαφή του είπε και του μετακίνησε την αποτύπωση.

Μετά εξαφανίστηκε και μόνο με απειλές εμφανίστηκε δύο φορές για 15 λεπτά κατά την ολική διαδικασία σκυροδετήσης δύο ορόφων.

Τελείωσαν τα μπετά τελείωσαν οι τοιχοποιίες και εμφανίζεται κάποιος σχετικός και διαπιστώνει ότι είχε κάνει σωστά την εκσκαφή και του την άλλαξε ο μηχανικός μετακινώντας τα πέδιλα και έτσι βρέθηκε εκτός περιγράμματος 1,2 μέτρα.

Τώρα γιατί δεν εμφανιζόταν ο Μηχανικός ??? Για τους εξής λόγους:

1. Υπεύθυνος για τα τοπογραφικά είναι ο ιδιοκτήτης.

2. Υπεύθυνος για το σκυρόδεμα είναι το εργοστάσιο παραγωγής.

3. Υπεύθυνη για τα σίδερα είναι η εταιρία.

4. Υπεύθυνος για τα αρχιτεκτονικά είναι ο ιδιοκτήτης.

Πάντως τον λυπήθηκε η ψυχή μου, γιατί του έχουν φύγει 70.000€ μέχρι στιγμής και από ότι μου είπε εφτά χρόνια δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikosk64, αναφέρεσαι σε μία -δυστυχώς- όχι σπάνια (για την προσωπική μου εμπειρία) περίπτωση. Είναι δύσκολο να σχολιάσω, καθώς το τίμημα που έχει να πληρώσει ο κύριος του έργου για ένα "λάθος" κατά την κατασκευή του έργου του είναι επαχθέστατο...

Μπορώ μόνο να τονίσω για μια ακόμη φορά ότι είναι απολύτως αναγκαία η καλή και στενή συνεργασία του μηχανικού με τον κύριο του έργου, τον εργολάβο, τα συνεργεία. Αν δεν υπάρχει κλίμα συνεργασίας (συμβαίνει, άνθρωποι είμαστε) είναι καλύτερο να σταματάει και η επαγγελματική σχέση. Μηχανικοί, (όπως και πελάτες) υπάρχουν πολλοί... Καταλαβαίνεις βέβαια, δεν μπορώ να υπεισέλθω σε θέματα ευθυνών. Συμμετέχω στο φόρουμ "ανώνυμα" θα ήταν ανεύθυνο να αρχίσω να λέω εύκολες "εξυπνάδες"...

Link to comment
Share on other sites

ολες οι επαγγελματικες σχεσεις βασιζονται καπου....

σιγουρα για ολα τα πραγματα καποιος εχει την ευθυνη...

πανω απολα ειναι θεμα κατανοησης το τι επιζητα το καθε μερος....

 

εδω δεν ειμαστε διακστηριο ουτε τμημα ηθικης ειδικα οταν δεν γνωριζουμε ολες τις παραμετρους και μας παρουσιαζονται δεδομενα μεμονωμενα !!

 

το μονο που εχω ναπω ειναι μακρια απο εμας το επαγγελμα του νετ -δικαστη !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.