Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: αδεια κατεδαφισης αυθαιρετου


s1978

Recommended Posts

γεια σας.θα ηθελα καποιες συμβουλες για το πως μπορω να κινηθω στο εξης προβλημα(και αν μπορω βεβαια).

σε οικοπεδο(το οποιο στους τιτλους ανηκει στον πατερα μου ο οποιος απεβιωσε πριν 15χρονια και στο οποιο ποτε δεν εγινε αποδοχη κληρονομιας)εχουν ανεγερθει δυο οικοδομες,μια με την αδεια στο ονομα του πατερα μου και μια στο ονομα του συζυγου μου.στο ισογειο υπαρχουν καταστηματα τα οποια νοικιαζει ο συζυγος μου με συμβολαια στο ονομα του,χωρις ομως οπως σας ειπα να ειναι τι οικοπεδο στο ονομα του παρα μονο η μια οικοδ. αδεια.τα καταστηματα εχουν ολα πολεοδομικες παρανομιες(κλεισιμο αυλων,μονιμες σκεπες στις αυλες,κλπ) οι οποιες εγιναν απο τους ενοικιαστες με την ανοχη του συζυγου μου ο οποιος τους τα νοικιαζει.ο συζυγος μου τους εκανε τον τελευταιο χρονο εικονικα συμβολαια με ποσα πολυ χαμηλοτερα απο αυτα που πραγματικα επρεπε να δινουν και εξαιτιας αυτης της απερισκεψιας εχουν δημιουργηθει πολυ σοβαρα προβληματα πλεον.

εχω το δικαιωμα εγω,εφοσον το οικοπεδο ανηκει ιδιοκτησιακα στον πατερα μου(εστω κι αν εχει πεθανει),να ζητησω αδεια κατεδαφισης των αυθαιρεσιων?

και αν ναι,υπαρχει προστιμο?ποιον επιβαρυνει?τους ενοικιαστες?εμενα?τον συζυγο μου?και ποσο διαστημα θα χρειαστει μεχρι να παρω την αδεια κατεδαφισης?το κοστος ειναι μεγαλο για αδεια κατεδαφισης?

αν δεν μπορω εγω να ζητησω αδεια κατεδαφισης και κανω απλα καταγγελια τι γινεται τοτε?

δεν πιστευα ποτε οτι θα εφτανα στο σημειο να σκεφτομαι τετοια πραγματα και

ξερω οτι ρωτω πολλα αλλα δεν εχω ιδεα απο τετοια και δεν ξερω πως πρεπει να κινηθω και τι να περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε με μια επίσκεψη στην πολεοδομία να ελέγξετε τον φάκελο της άδειας που είναι στο όνομα του συζύγου και εάν δεν υπάρχει αντίγραφο συμβολαίου ή υπάρχει κάποιο πιθανώς πλαστό χαρτί, τότε μπορείτε να ζητήσετε ανάκληση της άδειας.

 

Η αμοιβή κατεδάφισης ορίζεται 10% της δαπάνης του κατεδαφιζόμενου κτιρίου (βάσει χρήσης και τετραγωνικών) λόγω επικινδύνου εργασίας και καταλογίζεται εξ ολοκλήρου ως επίβλεψη. Συνήθως προκύπτει η ελάχιστη αμοιβή 5000 x λ (περίπου 1150€+ΦΠΑ).

Για λεπτομέρειες απευθυνθείτε στον μηχανικό σας.

Δωρεάν είναι η άδεια που εκδίδεται απο την Νομαρχία εάν χαρακτηρίστει το κτίσμα ετοιμόρροπο

 

Όσον αφορά τις παραβάσεις των ενοικιαστών, δυστυχώς βαραίνουν τους ιδιοκτήτες, αφού έγιναν υπο την ανοχή τους. Βέβαια στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης κινηθεί εναντίον τους, και αποδείξει ότι έγιναν εν αγνοία του τότε η ευθύνη βαραίνει τους ενοικιαστές.

Link to comment
Share on other sites

η αδεια βγηκε την δεκαετια του 1980 και τοτε ο καθενας εβγαζε αδεια οπου ηθελε αρα δεν θα υπαρχει παρανομια εκει.τουλαχιστον αυτο φανταζομαι,βεβαια δεν ειμαι μηχανικος για να γνωριζω σιγουρα.θα παω να το κοιταξω ομως.

εγω θελω να κατεδαφιστουν οι αυθαιρεσιες που εχουν γινει απο τους ενοικιαστες ,κλεισιμο αυλων κλπ,και οχι ολο το κτιριο.αλλα δεν ξερω αν μπορω εγω να ζητησω κατι τετοιο απο την πολεοδομια την στιγμη που η οικοδομικη αδεια δεν ειναι στο ονομα μου.και αν τελικα μπορω,μηπως πριν μου δωσουν αδεια κατεδαφισης των αυθαιρετων σκεπων κλπ μου ριξει η πολεοδομια καποιο προστιμο ισως για τις αυθαιρεσιες?

αν καταλαβα καλα αν εγω κανω καταγγελια για τις αυθαιρεσιες των ενοικιαστων τοτε το προστιμο βαραινει εμενα?η τον συζυγο μου ο οποιος φαινεται οτι διαχειριζεται τα καταστηματα?

και αν υπαρξει προστιμο το οποιο δεν πληρωθει,τοτε τι γινεται?

ελπιζω να μην σας εχω μπερδεψει...

Link to comment
Share on other sites

μια διευκρινιση.ρωτω σε ποιον θα ριξει το προστιμο η πολεοδομια με δεδομενο οτι το οικοπεδο στους τιτλους ανηκει στον πατερα μου ο οποιος απεβιωσε πριν 15 χρονια και οτι η οικοδομικη αδεια ειναι στο ονομα του συζυγου μου η μια και στου πατερα μου η αλλη αλλα ο συζυγος μου τα δηλωνει ολα αυτος στο ε9 ως δικα του και ειναι αυτος που κανει τα συμβολαια με τους ενοικιαστες και διαχειριζεται τα καταστηματα.

δλδ για την πολεοδομια ποιος φαινεται ιδιοκτητης των κτιριων?σε ποιον θα ριξουν το προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Για να θέλετε να τον καταγγείλετε, υποθέτω πως είστε διαζευγμένη. Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον δικηγόρο για το ιδιοκτησιακό καθεστώς.

 

Η καταγγελία γίνεται επώνυμα.

Η πολεοδομία πριν βεβαιώσει πρόστιμα προβαίνει σε αυτοψία.

Ιδιοκτήτης θεωρείται αυτός που έχει εκδοθεί η άδεια στο όνομά του εκτός αν έχει έγγραφα στην κατοχή του που αποδεικνύει το αντίθετο. Βέβαια κατά την αυτοψία θα ερωτηθούν και οι ενοικιαστές από ποιόν νοικιάζουν.

Λογικά (Στην 1η περίπτωση είναι προφανές, αλλά πιθανώς και στην 2η) τα πρόστιμα θα βαρύνουν τον σύζυγο σας.

 

Υπάρχει εναλλακτική να τακτοποιήσει ή να νομιμοποιήσει τις υπερβάσεις και να μη χρειαστεί να πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια και τις πληροφοριες.

ξεκινησα διαδικασια διαζυγιου και επειδη ο συζυγος θελει να παρω οσα το δυνατον λιγοτερα απο τα ενοικια εκανε εικονικα συμβολαια με μηδαμινα ποσα και χωρις προσαυξησεις ετσι ωστε να παιρνω ψιχουλα.και υπαρχει και ο κινδυνος οι ενοικιαστες να μην δωσουν ουτε σε αυτον τα πραγματικα ενοικια.

ο μονος τροπος που εγω μπορω να πιεσω την κατασταση μπας και φοβηθουν και οι ενοικιαστες και ο συζυγος μου ειναι αν τους απειλησω με κατεδαφιση των αυλων των καταστηματων.για αυτο θελω να ξερω αν μπορω να κανω κατι τετοιο χωρις να εχει επιπτωσεις και σε εμενα και δεν θα παρω που δεν θα παρω απο τα ενοικια,μην πληρωνω και προστιμα στην πολεοδομια.

πραγματικα το ιδιοκτησιακο ειναι πολυ μπερδεμενο γιατι οπως σας ειπα το οικοπεδο ειναι στο ονομα του πατερα μου ο οποιος εχει πεθανει,αποδοχη δεν εγινε ποτε και ειναι δυσκολο να γινει γιατι τοτε θα εμπλακουν και τα αδερφια μου τα οποια ομως εχουν παρει το μεριδιο τους με συμβολαια και το μονο που ειναι στον αερα ειναι το οικοπεδο αυτο που μου ειχε δωσει προικα ο πατερας μου το 1970.απο τα συμβολαια ενοικιασης των καταστηματων και απο αυτα που δηλωνει στην εφορια ο συζυγος φαινεται οτι τα διαχειριζεται αποκλειστικα αυτος.

δεν νομιζω οτι νομιμοποιουνται οι συγκεκριμενες αυθαιρεσιες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.