Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα κατασκευαστή


Vincor

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

Σε ένα εξ αδιαρέτου γήπεδο εγώ και άλλοι 3 ιδιοκτητες το 2007 αγοράσαμε ένα σπίτι έκαστος. Χτίστηκαν το 1998.

 

Ο κατασκευαστής είχε χτίσει τότε και τρία αλλα αυθαίρετα κτίσματα (πισινα, γραφείο υποδοχής (40m2)και clubhouse (40m2). Αν γίνει κανένας έλεγχος... 1)έχουμε μπέρδεμα εμείς οι ιδιοκτητες? και 2) ανακαλείται η άδεια για παραβίαση?

 

Δεν ξέρω τι να κάνω - δεν θέλω να μπλέξω. Αναθεματίζω την ώρα που δεν είχα μηχανικό οταv αγόραζα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντήσεις/σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σίγουρα γνωρίζεις είσαι "γνωστός και μή εξαιρετέος" από τις συνέπειες του νόμου και εφόσον είσαι ιδιοκτήτης σαφώς και λογοδοτείς για την αυθαιρεσία της περιουσίας σου... Δεν είναι δυνατόν να επικαλεστείτε άγνοια και να τα ρίξετε στον προηγούμενο γιατί όπως σωστά λέτε, είχατε κάθε δυνατότητα και δικαίωμα να συμβουλευτείτε μηχανικό.

Με εντυπωσίασε το clubhouse... Τί δραστηριότητες γίνονται εκεί;

Η πισίνα προφανώς θα σας δημιουργήσει πρόβλημα και με την εφορία (ίσως αρχικά με την εφορία) και επειδή μπορεί να είναι κοινόχρηστη, θα πρέπει να ρωτήσετε λογιστή για το θέμα της δήλωσης... Πολεοδομικά τα πρόστιμα θα μοιραστούν φαντάζομαι...

Η άδεια να ανακαλεστεί; Μα δεν περιγράφονται σε άδεια αυτά για να τα γίνει ανάκληση... Επίσης ανάκληση γίνεται εφόσον η άδεια είναι σε ισχύ...

Link to comment
Share on other sites

η πισινα νομιμοποιειται πιθανοτατα...

 

οσο για ταλλα 2 θα πρεπει να δει μηχανικος...

 

 

παρτε εναν μηχανικο να κανει αυτοψια και να δει την αδεια και να σας πει τι μπορει να γινει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.