Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιότητα μελέτης σχετικά με τον Μηχανικό ή τον εργολάβο στον οποίον ανατίθεται


ss_sk

Recommended Posts

Ήμουν εκεί γι αυτό και λέω κάποια πράγματα πως παίζουν.

 

Ήσουν εκεί ως τι? Ως μηχανικός που τα είδες αυτά πάνω στη δουλεία ή ως επισκέπτης? Θέλεις να γίνεις λίγο σαφής? Όχι πως θα έχει μεγάλη διαφορά, αλλά να ξέρουμε σε τι βάση μιλάμε...

 

 

Για την κατασκευή κατοικίας πάντα προηγείται μια γενική εικόνα του σπιτιού που θελουμε (ή μπορούμε οικονομικά) να κατασκευάσουμε. Έπεται η επιλογή της ευρύτερης περιοχής που θέλουμε να ζήσουμε και με βάση αυτά τα δύο καθώς και τα διαθέσιμα χρήματα για την αγορά γης, επιλέγουμε το οικόπεδο. η επιλογή του μελετητή έρχεται μετά και του κατασκευαστή τελευταία.

 

Ειλικρινά, δεν νομίζω. Πρώτα επιλέγουμε που θέλουμε να ζήσουμε ή να χτίσουμε εξοχικό, μετά βρίσκουμε γη, μετά ελέγχουμε (με μηχανικό) εάν μπορούμε να χτίσουμε εκεί που επιλέξαμε και μετά έπονται όλα τα υπόλοιπα.

 

Τελοσπάντων, ήμαστε ήδη off-topic.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μας το προιον ειναι η μελετη, δεν ειναι η κατασκευη, και ενα σπιτι ή ενα κτιριο, σαν προιον, ειναι κυριως κατασκευη - αλλο αν βασιζεται σε μια μελετη, ή αν η σωστη μελετη επηρεαζει τα παντα

διαφωνώ, το αντικείμενό μας δεν είναι η μελέτη είναι το κτιριο, δηλ το αποτέλεσμα της μελέτης μας

προσωπικά αδυνατώ να διαχωρισω και να ιεραρχίσω πρωτα η μελέτη μετα το κτίριο κλπ

 

καταρχάς διότι είναι αδύνατο να κάνεις μελέτη χωρίς να στοχεύεις στο κτιριο, δηλ να καταλαβαινεις πως αυτό που σχεδιάζεις 1ον κατασκευάζεται και 2ον έχει ένα λογικό κόστος

 

και στη συνέχεια η αρχική μελέτη εξελίσεται με την κατασκευή του κτιρίου, εμπλουτίζεται, μετατρέπεται , προσαρμόζεται στα απρόβλεπτα κλπ

δεν κάνουμε τη μελέτη και την πασάρουμε στον πελάτη (εκτός αν πάμε σε 1-2 χρόνια να δουμε το κτίριο που σχεδιάσαμε και δεν το γνωρίσουμε :( )

 

επίσης παρακολουθώντας όλη τη διαδικασία όταν θα ξανασχεδιάσουμε έχουμε κερδίσει την εμπειρία της κατασκευής και εξελίσοουμε το σχεδιασμό μας

------

βρε παιδιά μην το κουράζετε με το παράδειγμα του αυτοκινίτου διότι δεν ταιριάζει

αυτοκίνητο επιλέγουμε από τα 5000 μοντέλα που κυκλοφορούν

το δικό σου αμάξι δεν μπορείς να το σχεδιάσεις

 

όταν αγοράζουμε σπίτι επιλέγουμε από όσα είναι διαθέσημα ή κάποιοι λίγοι από σχέδιο νεοδμητου (για οικονομικούς κυρίως λόγους καταφεύγουν στο νεόδμητο)

 

όταν θες να κτίσεις σπίτι πας στον αρχιτέκτονα, άντε στην Ελλάδα δεν το ξέρουν παν και στον Πολιτικο Μηχανικό, γιατί στο σπίτι σου θες να καλύψεις τις δικές σου ανάγκες και δε σε καλύπτει μια έτοιμη κατασκευή

 

σε εργολάβο δεν ξέρω κανέναν να πηγαίνει ή πηγαίνει διερευνητικά για να μάθει το κόστος

φυσικά αν ο ιδιώτης δει μια καλή κατασκευή ή μια οικοδομή (του γούστου του) και πετύχει τον εργολάβο εννοείται πως θα τον πλησιάσει

Link to comment
Share on other sites

σε ολο το πλανητη αρχιτεκτονικες υπηρεσιες μπορει να προσφερει ο οποιοσδηποτε. απαγορευεται η χρηση του ορου "αρχιτεκτων" αλλα μελετες κανει οποιος θελει.

 

Χμ... γιαυτό δεν είμαι τόσο σίγουρος... τουλάχιστον στην Ιταλία δεν είναι έτσι, για να θεωρείσαι Αρχιτέκτονας (Architetto) πρέπει να είσαι γραμμένος στον Σύλλογο Αρχιτεκτόνων, διαφορετικά είσαι απλά Διπλωματούχος (Dottore).

 

κατα εναν περιεργο τροπο ομως οι πελατες αναζητουν αρχιτεκτονα. υπαρχουν βεβαια παρα πολλοι που θελουν να το κανουν κοψοχρονια (παντου τα ιδια προβληματα εχουν οι ανθρωποι) ή που δεν τους ενδιαφερει γιατι θεωρουν οτι ξερουν τι θελουν, και αυτοι θα πανε σε διακοσμητες και λοιπες κατηγοριες που περιγραφεις. Αλλα οι περισσοτεροι πανε σε αρχιτεκτονα για μελετη. παγκοσμιως. εκτος απο εδω.

 

Ούτε και γιαυτό είμαι απόλυτα σίγουρος... σε μια πρόσφατη biennale στην Βενετία το Βελγικό περίπτερο είχε ακριβώς αυτό το θέμα: Γιατί οι περισσότεροι προτιμούν να απευθηνθούν απ'ευθείας σε μια κατασκευαστική εταιρία που θα τους παραδώσει το σπίτι "με το κλειδί στο χέρι" και όχι σε έναν αρχιτέκτονα που θα μελετήσει το σπίτι με βάση της δικές τους ανάγκες και απαιτήσεις...

 

Ουτε αυτο δεν εχουμε καταφερει στην Ελλαδα. Και δεν καταλαβα τελικα ρε φιλεναδα, ποσο χειροτερη θα ειναι η μελετη του μαστροΜητσου του χασαποεργολαβου (που μαλλον σε εναν αρχιτεκτονα θα παει) απο του καθε πολιτικου μηχανικου που τωρα τα κανει μονος του?

 

Όπως το λες κι εσύ: κι ο μαστροΜήτσος σε κάποιον αρχιτέκτονα θα πάει. Το ζήτημα είναι πόση αξία θα δώσει σε αυτή τη μελέτη που θα εκπονηθεί.

Είναι προφανές ότι εάν ο ίδιος ο πελάτης δεν δίνει κάμια σημασία στην αρχιτεκτονική μελέτη γιατί την θεωρεί μια απλή γραφειοκρατική χαρτούρα για να "πάρει την άδεια", τότε και η μελέτη θα πληρωθεί ανάλογα και το αποτέλεσμα θα είναι ισάξιο.

 

Επίσης, από την στιγμή που ο έλεγχος εξαντλείται στο στάδιο της άδειας, και δεν υπάρχει κανένας απολύτως έλεγχος του δομημένου αντικειμένου, αυτόματα η αξία της μελέτης υποβαθμίζεται απο την ίδια την πολιτεία.

Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ, το αντικείμενό μας δεν είναι η μελέτη είναι το κτιριο, δηλ το αποτέλεσμα της μελέτης μας

προσωπικά αδυνατώ να διαχωρισω και να ιεραρχίσω πρωτα η μελέτη μετα το κτίριο κλπ

 

καταρχάς διότι είναι αδύνατο να κάνεις μελέτη χωρίς να στοχεύεις στο κτιριο, δηλ να καταλαβαινεις πως αυτό που σχεδιάζεις 1ον κατασκευάζεται και 2ον έχει ένα λογικό κόστος

 

και στη συνέχεια η αρχική μελέτη εξελίσεται με την κατασκευή του κτιρίου, εμπλουτίζεται, μετατρέπεται , προσαρμόζεται στα απρόβλεπτα κλπ

δεν κάνουμε τη μελέτη και την πασάρουμε στον πελάτη (εκτός αν πάμε σε 1-2 χρόνια να δουμε το κτίριο που σχεδιάσαμε και δεν το γνωρίσουμε :( )

 

επίσης παρακολουθώντας όλη τη διαδικασία όταν θα ξανασχεδιάσουμε έχουμε κερδίσει την εμπειρία της κατασκευής και εξελίσοουμε το σχεδιασμό μας

 

καλα δεν μιλας σε κανεναν πρωτοετη φοιτητη, αυτα που λες ειναι αυτονοητα, αλλα μαλλον με παρεξηγησες.

 

ολα αυτα που λες εχουν να κανουν με την επιβλεψη της μελετης. αλλο η κατασκευη, αλλο η επιβλεψη της κατασκευης. Η κατασκευη ειναι μια δουλεια, οπως η δουλεια ενος αρχιτεκτονα σε ολες τις χωρες πλην ελλαδας ειναι η μελετη και η επιβλεψη αυτης. Και 10 σπιτια να εχεις επιβλεψει, κατασκευαστης δεν γινεσαι - για να εισαι κατασκευαστης, πρεπει να εισαι επιχειρηματιας, οχι καλλιτεχνης.

 

Αυτα που λες ειναι αυτονοητα, το ξαναλεω, εγω μιλησα για "προιον", για τη μπιζνα, για τα λεφτα που καλειται να δωσει ο τελικος χρηστης ενος κτιριου - σε εσενα δινει το 10%, στον κατασκευαστη το 90%, σου λεει τιποτα αυτο για την ιεραρχια και την σημαντικοτητα των πραγματων απο την πλευρα των αλλων (και οχι απο την δικη μας?)

 

Το σπιτι ειναι ενα προιον, και οπως με ΟΛΑ τα προιοντα, το πρωτο πραγμα που κοιταει ο περισσοτερος κοσμος ειναι το κοστος. Παντα υπαρχει ο πελατης ο large, αλλα οι περισσοτεροι ξεκινανε απο το ποσα λεφτα θα καταφερουν να γλυτωσουν - παγκοσμιο ειναι το φαινομενο.

 

Τωρα αμα υπαρχουν εντυπωσεις οτι ο αρχιτεκτονας θα σωσει και την κοινωνια απο τους κακους κατασκευαστες, ΟΚ πασο - βρειτε εσεις τους πελατες να σας αναθεσουν εν λευκω τα σπιτια τους και να εξολοθρευσουμε τον κατασκευαστη απο το χωρο - αν υποψιαστω ομως οτι οι περισσοτεροι ασχολουμαστε με αδειουλες και τρωμε τις ωρες μας στις πολεοδομιες αντι να μελεταμε και να επιβλεπουμε (που μαλλον αυτο ισχυει) τοτε εχω δικιο εγω.

Link to comment
Share on other sites

@ achille

 

Για να λες οτι εισαι αρχιτεκτονας, πρεπει οντως να εισαι μελος του σχετικου οργανου, το ιδιο λεμε. Για να κανεις μελετες αρχιτεκτονικες ομως, πχ για υποβολη στην πολεοδομια στην Αγγλια, δεν χρειαζεται να εισαι τιποτα αν αυτεες ειναι βαση των προβλεπομενων προδιαγραφων. Γιαυτο και επιζουν σε ολο το κοσμο διακοσμητες, builders κλπ.

 

Οσο για το θεμα κλειδι στο χερι vs custom made, δεν ηταν αυτονοητο οτι το πιο βασικο επιχειρημα ηταν ο χρονος και το κοστος, που στην αγορα ετοιμου σπιτιου ειναι συγκλονιστικα λιγοτερα και τα δυο απο το να μπεις στην περιπετεια (γιατι παγκοσμιως περι αυτου προκειται) της κατασκευης ενος νεου σπιτιου?

 

Στα αλλα δυο που λες συμφωνω απολυτως μαζι σου - η μελετη στην ελλαδα εχει την αξια που της εχουμε δωσει, σαν συστημα, σαν εκπονητες αυτης και σαν επιβλεποντες.

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω εγώ δεν ξέρω κανέναν ιδιώτη που να πήγε πρώτα σε κατασκευαστή και μετά σε μηχανικό

με στόχο να κτίσει το δικό του σπίτι (μέχρι εκει τους κόβει)

 

να αγοράσει , σαφώς

Link to comment
Share on other sites

όταν θες να κτίσεις σπίτι πας στον αρχιτέκτονα, άντε στην Ελλάδα δεν το ξέρουν παν και στον Πολιτικο Μηχανικό, γιατί στο σπίτι σου θες να καλύψεις τις δικές σου ανάγκες και δε σε καλύπτει μια έτοιμη κατασκευή

 

Σωστά. Και μετά παίρνεις τα σχέδια από τον Αρχιτέκτονα και τον Πολιτικό Μηχανικό (προμελέτη) και τα πας σε έναν Κατασκευαστή και του λες: «αυτό το σπίτι θέλω, πόσο θα μου κοστίσει?», και εάν τα βρείτε τους λες ο Αρχιτέκτονας μου είναι ο τάδε και ο Μηχανικός μου ο τάδε, αυτοί θα κάνουν την μελέτη και την επίβλεψη.

Εάν δεν έχεις κάποιον Αρχιτέκτονα ή Πολιτικό Μηχανικό υπόψη, απλώς πας στον Κατασκευαστή και τους λες: «αυτό το σπίτι θέλω, ποιος θα μου το μελετήσει και πόσο θα μου κοστίσει?».

 

 

 

@ achille

Για να κανεις μελετες αρχιτεκτονικες ομως, πχ για υποβολη στην πολεοδομια στην Αγγλια, δεν χρειαζεται να εισαι τιποτα αν αυτεες ειναι βαση των προβλεπομενων προδιαγραφων. Γιαυτο και επιζουν σε ολο το κοσμο διακοσμητες, builders κλπ.

 

Αυτό ισχύει. Φυσικά αυτό που πείθει τον κόσμο να αναθέτει τέτοιες δουλείες σε επαγγελματίες (Αρχιτέκτονες και Μηχανικούς) είναι ότι οι τελευταίοι είναι ασφαλισμένοι, οπότε δεν το ρισκάρουν... συνήθως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαφωνώ οι μελέτες μέσα στους φακέλους είναι σε μεγάλο βαθμό σωστές ή τουλάχιστον αποδεκτές και όποιος τις κάνει λάθος κακό του κεφαλιού του που τις υπογράφει.

 

Τα πράγματα χαλάνε στην πράξη που δεν εφαρμόζεται τίποτα ή σχεδόν τίποτα από τις μελέτες αφότου σταμάτησε να λειτουργεί το κράτος και άρχισε το φαινόμενο όλες οι δουλειές να έχουν το φάκελο της "πολεοδομίας" και τα "κατασκευαστικά", ή μήπως δεν έχουν?

 

Άλλα κανείς δεν θέλει να πει για αυτό γιατί όλοι περιμένουμε να πάρουμε και την κατασκευή και να κερδίσουμε μερικά λ7 από τις μαγκιές που κάναμε...

 

Και αν κάνει 500 τακτοποιήσεις την ημέρα που τίθεται θέμα ποιότητας στην προκειμένη?

 

Πραγματικά απορώ πως λίγα ή περισσότερα χρόνια μετά τις σπουδές αντιμετωπίζετε έτσι τους νέους... εσείς δεν υπήρξατε νέοι?

Και επειδή σταμάτησε η οικοδομή θα βγάλουν "ανακοινωθέν" τα πανεπιστήμια πως δεν δίνουμε άλλα πτυχία?

 

Για εμένα το μεγαλείο του κάθε ανθρώπου φαίνεται όταν θέτει τον εαυτό του στη θέση των άλλων, πόσο μάλλον αν έχει περάσει από αυτή την θέση.

Δηλαδή "αύριο" το παιδί σου να μην βγει μηχανικός με την ίδια ευκολία - δυσκολία όπως βγήκες εσύ για να μην μου πάρει την δουλειά?

Καταντά κανιβαλισμός!

 

Και αν οι δουλειές λιγόστεψαν?

Θα ξαναρθούν καλοί καιροί, μπορεί όχι για την δικιά μας γενιά, αλλά έρθουν!

Αλλά όχι να φάμε τα "παιδιά μας"!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.