Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιότητα μελέτης σχετικά με τον Μηχανικό ή τον εργολάβο στον οποίον ανατίθεται


ss_sk

Recommended Posts

@ Chilon

οσο και να το παλευεις με σοφιστειες, Αρχιτεκτονας δεν εισαι και δεν θα γινεις ποτε, εκτος και αν καθισεις 5 χρονια στα θρανια και παρεις το πτυχιο.

Εισαι ενας Πολιτικος Μηχανικος, που το κρατος του του εδωσε δικαιωμα να υπογραφει αρχιτεκτονικες μελετες. Μπορεις λοιπον νομιμα να το κανεις, οπως και χιλιαδες αλλοι συναδελφοι σου. Μην επιμενεις ομως στα περι "κτιριακου εργου", "ενιαιου συνολου" και ολα τα σχετικα, γιατι οταν στριμωχνεσαι στα περι ανεπαρκους καταρτισης καταληγεις με το γνωστο πια :

Αν κάποιος ιδιώτης - μη Μηχανικός δεν έχει πρόβλημα να αναθέσει την μελέτη του σπιτιού του (με άλλα λόγια να εμπιστευτεί

την ασφάλεια, την ζωή και την περιουσία του) σε κάποιον που γνωρίζει ανεπαρκώς την Στατική· τότε δεν έχω κάτι άλλο να του

πω πέραν της ευχής για καλή τύχη (και καλά ξεμπερδέματα)

 

κοινως : " ακουστε, υποψηφιοι πελατες, φυσικα αρχιτεκτονας δεν ειμαι, αλλα το σπιτι που θα σας φτιαξω εγω, ασχημο & δυσλειτουργικο μπορει να ειναι, αλλα δεν θα πεσει ποτε να σας πλακωσει. Ενω αυτα που φτιαχνουν οι αρχιτεκτονες, πεφτουν σαν τραπουλοχαρτα".

 

Οι συναδελφοι (ολων των ειδικοτητων) που σε διαβαζουν, πιθανως χαμογελουν, οι ιδωτες ομως, που ηδη εχουν προβλημα να διαχωρισουν τις ειδικοτητες και να κατανοησουν τον ρολο της καθε μιας, μολυνονται με μια "νοθευμενη" κατα το πως σε συμφερει θεωρια. Οι αιχμες και η απαξιωση δεν κρυβονται πισω απο καλοδιατυπωμενες εκφρασεις και οι συγκαλυμμενες κινδυνολογιες & απειλες πισω απο "ζαχαρωμενες" κολακειες.

Link to comment
Share on other sites

@ chowchow,

 

νομίζω είσαι λίγο άδικος. Από την παρακολούθηση των εδώ συζητήσεων προκύπτει ότι η πλειοψηφία των Π.Μ. ''θεωρεί'' ότι διαθέτει γνώσεις Αρχιτεκτονικής. Δεν έχω αντιληφθεί κάποιον που ενώ αναγνωρίζει την έλλειψη γνώσεων προπαγανδίζει εσκεμμένα. Ενώ παραδόξως(?) υπάρχει η πεποίθηση ότι υπογράφουμε κατά συρροήν στατικές μελέτες - εκεί όμως εντοπίζω ένα θέμα αφού οι περιπτώσεις (όσες υπάρχουν, βασικά από παλαιότερους επαγγελματίες) είναι συντριπτικά λιγότερες (και αυτό το γνωρίζουμε άπαντες).

 

Αναφορικά με τους ιδιώτες-πελάτες το ζοχάδιασμα των Αρχιτεκτόνων το υιοθετούν κατόπιν εορτής...

Link to comment
Share on other sites

@ chowchow,

 

νομίζω είσαι λίγο άδικος. Από την παρακολούθηση των εδώ συζητήσεων προκύπτει ότι η πλειοψηφία των Π.Μ. ''θεωρεί'' ότι διαθέτει γνώσεις Αρχιτεκτονικής. Δεν έχω αντιληφθεί κάποιον που ενώ αναγνωρίζει την έλλειψη γνώσεων προπαγανδίζει εσκεμμένα.

 

Αναφορικά με τους ιδιώτες-πελάτες το ζοχάδιασμα των Αρχιτεκτόνων το υιοθετούν κατόπιν εορτής...

 

Αδικη δεν ειμαι, εσκεμμενα υπερβολικη ισως.

Η πλειοψηφια των ΠΜ "θεωρει", μελετα & υπογραφει, αλλα δεν βγαινει και να πει δημοσια, οτι αν πατε σε αρχιτεκτονα για την αρχιτεκτονικη μελετη θα σας πεσει το σπιτι στο κεφαλι, ουτε αποσιωπα σκοπιμως οτι σε καθε περιπτωση η στατικη μελετη θα γινει απο τον ΠΜ.

 

Στα 27 χρονια που ασκω (το αχρηστο) επαγγελμα μου, δεν εχω μελετησει/υπογραψει ουτε μια στατικη μελετη. Δεν ειναι δουλεια μου. Και οσους αρχιτεκτονες εχω γνωρισει σ' αυτα τα χρονια, ειχαν συνεργατες ΠΜ για τις στατικες μελετες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ss_sk, στην ίδια ακριβώς επάρκεια αναφερόμαστε. Αυτή που προκύπτει από τις ακαδημαϊκές σπουδές όπως λες και εσύ.

Δεν πειράζει που τα συμπεράσματά μας είναι διαφορετικά.

Γι' αυτό πρότεινα σε οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο (ιδιώτη - μη Μηχανικό) να επισκεφθεί τους δικτυακούς τόπους των ανώτατων

ιδρυμάτων και να σχηματίσει ιδία γνώμη ή να ενημερωθεί από όποια πηγή θεωρεί αξιόπιστη. Είναι κακό αυτό;

 

Άριστα πράττεις και διατυπώνεις την γνώμη σου. Το ίδιο έκανα κι εγώ. Το συμπέρασμα είναι:

Ας κρίνουν και ας αποφασίσουν οι ενδιαφερόμενοι αναγνώστες (όσοι υπάρχουν -όπως εύστοχα επισήμανες).

 

οσο και να το παλευεις με σοφιστειες, Αρχιτεκτονας δεν εισαι και δεν θα γινεις ποτε

Αυτό κατάλαβες από την συζήτηση;

 

Παραθέτω αποσπάσματα των -ήδη διατυπωθέντων- απόψεών μου:

"Θεωρώ ότι και ο Αρχιτέκτονας Μηχανικός είναι ικανός να είναι μελετητής παρ' όλο που αμφισβητούνται από αρκετούς (ακόμα και από Αρχιτέκτονες), αλλά όχι από μένα, οι γνώσεις της ειδικότητας αυτής ως προς το αντικείμενο της Στατικής των Κατασκευών."

"Επαναλαμβάνω ότι δεν θεωρώ ανεπαρκείς τις γνώσεις των Αρχιτεκτόνων Μηχανικών."

"Εγώ θεωρώ ενιαία την κτιριακή μελέτη, εσύ όχι (την διαχωρίζεις σε αρχιτεκτονικά και στατικά)."

 

Από τα παραπάνω προκύπτουν αυτά που ισχυρίζεσαι;

Επαναλαμβάνω ότι υπερασπίζομαι την επάρκεια των Αρχιτεκτόνων· θα βγω και χρεωμένος;

 

Για τις υπόλοιπες (παρ)ερμηνείες και (τα προσβλητικά) σχόλια που κάνεις, προφανώς δεν θα τοποθετηθώ.

Το μόνο που θα πω είναι ότι με τους συναδέλφους howard_roark, ss_sk και mkalliou (ο οποίος είναι Πολιτικός Μηχανικός)

ανταλλάξαμε πολιτισμένα τις διαφορετικές μας απόψεις.

Το τι επιδιώκεις με την τοποθέτησή σου, μου είναι άγνωστο και αδιάφορο.

Link to comment
Share on other sites

ειναι απλη η διαφορα.

 

η σωστη στατικη μελετη ελεγχεται πολλαπλώς μιας και οι συνεπειες της λανθασμενης στατικης μελετης ειναι καταστροφικες.

 

η σωστη αρχιτεκτονικη μελετη ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ απο κανεναν (και δεν ειναι κι ευκολο ή και δυνατον να ελεγχθει) αφου αφορα ποιοτητα και οχι σωστο ή λαθος.

 

Για τον παραπανω λογο ακομη και για τα στατικα που υπογραφουν αρχιτεκτονες, ΠΑΝΤΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ σε πολιτικους μηχανικους, εστω και με τις αθλιοτητες του ευρω/μετρο κλπ κλπ που ολοι ξερουμε. Ενω για τα αρχιτεκτονικα που υπογραφουν οι ΠΜ, ΠΟΤΕ δεν απευθυνονται σε αρχιτεκτονες μιας και εδω μπαινει το θεμα της αμοιβης και της μοιρασιας αυτης και καλυτερα στην τσεπη μας παρα στων αλλων (λογικο). Και αυτο συμβαινει γιατι ο πελατης ειναι απαιδευτος και δεν γνωριζει τιποτα ουτε καταλαβαινει τιποτα και τα αποτελεσματα μιας κακης μελετης - αν γινουν ποτε κατανοητα - φαινονται μετα την απομακρυνση εκ του ταμειου.

 

Γιαυτο εγω λεω πως δεν μας φταινε φυσικα οι ΠΜ που κανουν χρηση του νομιμου δικαιωματος τους, αλλα ο Συλλογος Αρχιτεκτονων και λιγοτερο το ΤΕΕ (αφου οι ΠΜ ειναι περισσοτεροι και ολα αναγαγονται στην τσεπη μας λογικη η σταση σιωπης κλπ) που δεν προασπιζεται, οχι μονο το συμφερον μιας επαγγελματικης ομαδας στο αντικειμενο της οποιας εχει εισχωρησει μια αλλη, αλλα ουτε την ποιοτητα του δομημενου περιβαλλοντος.

 

-----------------

editQ τα σχολια γραφτηκαν πριν το σχολιο απο πανω και αναφερονται στην chowchow

Link to comment
Share on other sites

Το τι επιδιώκεις με την τοποθέτησή σου, μου είναι άγνωστο και αδιάφορο.

Την σαφη και κατηγορηματικα διατυπωμενη απαντηση στην ερωτηση:

Θεωρεις οτι με το Πτυχιο του Πολιτικου Μηχανικου που διαθετεις, εχεις την απαραιτητη επιστημονικη καταρτιση να κανεις μια πληρη αρχιτεκτονικη μελετη, εφαμιλλη αυτης ενος Αρχιτεκτονα Μηχανικου?

Ενα απλο ναι ή οχι αρκει.

 

 

@ howard_roark

 

Δεν εχω κανενα προβλημα με τους ΠΜ, που ασκουν το νομιμο δικαιωμα τους να κανουν αρχιτεκτονικες μελετες και να τις υπογραφουν.

Εχω προβλημα με τους ΠΜ που με δικαιολογια (ταχα) την ασφαλεια της οικοδομης θεωρουν εαυτους, τους μονους ικανους να εκπονουν & αρχιτεκτονικες μελετες. Υπαρχει διαφορα.

Οσο για τους πελατες, ας προσεχαν.

Link to comment
Share on other sites

Σέβομαι τις απόψεις σου -συνάδελφε και φίλε howard_roark- αλλά διαφωνώ με αυτές.

 

Κατά την γνώμη μου, οι διατυπωθείσες απόψεις είναι αρκούντως διαφωτιστικές για όποιον ιδιώτη - μη Μηχανικό ενδιαφέρεται για το θέμα.

 

Στην συνάδελφο chowchow απαντώ ξεκάθαρα ότι ο Πολιτικός Μηχανικός διαθέτει τις απαιτούμενες (και απαραίτητες) γνώσεις Μηχανικής

για την εκπόνηση μελετών κτιριακών έργων. Επίσης, ο Αρχιτέκτων Μηχανικός είναι και αυτός ικανός για την εκπόνηση τέτοιου είδους μελετών.

Νομίζω ότι απάντησα.

Link to comment
Share on other sites

Στην συνάδελφο chowchow απαντώ ξεκάθαρα ότι ο Πολιτικός Μηχανικός διαθέτει τις απαιτούμενες (και απαραίτητες) γνώσεις Μηχανικής

για την εκπόνηση μελετών κτιριακών έργων. Επίσης, ο Αρχιτέκτων Μηχανικός είναι και αυτός ικανός για την εκπόνηση τέτοιου είδους μελετών.

Νομίζω ότι απάντησα.

 

Απαντας ξεκαθαρα αλλα σε αλλη ερωτηση.

Αρχιτεκτονικη συνθεση/μελετη : ναι ή οχι ?

και μην μου πεις οτι δεν υφισταται τετοιο πραγμα, γιατι οριζεται/διαχωριζεται σαφως απο την Στατικη μελέτη και στον ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

μερικά ενδιαφέροντα συμπεράσματα:

  • σε όλους αρέσει να αρχιτεκτονούν,
     
    το ερώτημα είναι αν μπορούν; ;)
    .
  • η λέξη ποιότητα σε ένα κτιριακό έργο
    περιλαμβάνει και τη λειτουργικότητα και την αισθητική και την ασφάλεια
     
    μην προσπαθείτε ούτε να ιεραρχήσετε τις ένοιες ούτε να τις ποσοστικοποιήσετε διότι απλά η ποιότητα θα χαθεί
    .
     
  • η μελέτη ενός κτιρίου είναι ενιαία διότι ένα είναι το κτίριο
    οι συνεργάτες για τη μελέτη πολλοί
    (ο αρχιτέκτονας, ο πολιτικός μηχανικός, ο μηχανολόγος και κατ' επέκταση ο τοπογράφος κ.α. μηχανικοί κατά περίπτωση)
     
    το συντονισμό τον κάνει ο αρχιτέκτονας είτε μας αρέσει είτε όχι
    ή όποιος τέλος πάντων αρχιτεκτονεί

Link to comment
Share on other sites

Προς την συνάδελφο chow_chow: Κατέθεσες την άποψή σου περί διαχωρισμού της Αρχιτεκτονικής σύνθεσης με την Στατική

διαμόρφωση, εγώ εξέφρασα την άποψη περί ενιαίας μελέτης. Τι θες να γίνει; Σώνει και καλά να συμφωνήσουμε;

 

Προς την συνάδελφο myri: Κι εγώ πιστεύω ότι η μελέτη του κτιρίου είναι ενιαία.

Για την ακρίβεια, δεν θυμάμαι πόσες φορές το έχω γράψει.

Το ποιος έχει τις γνώσεις να εκπονήσει τέτοιου είδους μελέτες, ας το κρίνουν οι υποψήφιοι πελάτες μας (έχω τοποθετηθεί σχετικά).

Άλλωστε την ζωή και την περιουσία του ο καθένας, μπορεί να την διαθέτει όπως θέλει και να την εμπιστεύεται σε όποιον αυτός αποφασίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.