Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


_pike

Recommended Posts

Καλησπερα....Θελω να νοικιασω εναν χωρο 28τμ ο οποιος ειναι χαρακτηρισμενος ως καταστημα (χωρις να το γνωριζω ακομα στα σιγουρα απο την πολεοδομια) για να το κανω ψιλικατζιδικο....Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε εαν θα χρειαστει να γινει αλλαγη χρησης και εαν ναι ποσο μπορει να κοστισει αυτη η αλλαγη???Επισης το καταστημα διαθετει τουαλετα χωρις προθαλαμο με τοιχους απο ξυλινη επενδυση.Γνωριζω οτι θα πρεπει να κατασκευαστει τουαλετα απο στερεα υλικα (π.χ τουβλα)αλλα θα εχω προβληματα με την πολεοδομια και τις κατοψεις????

 

Ευχαριστω πολυ....Παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

θέλει αλλαγή χρήσης σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφεροντος ψιλικατζίδικο

οι αμοιβές βγαίνουν με αναλύτικό προυπολογισμό άρα όσο αυξάνει ο προυπολογισμός τόσο αυξάνει η αμοιβή

 

κατ' ελάχιστον κόστος Αμοιβή Μελέτης από 1200+Τοπογραφικό (από 300-900)+Αμοιβή επίβλεψης από 1200+ΦΠΑ+αμοιβή Πυροσβεστικής+ΦΠΑ

 

όλα τα έξοδα θα τα περάσεις στο βιβλίο σου

το ΦΠΑ εκπίτει (δηλ θα σου επιστραφεί ) οπότε μην αγχώνεσαι γι'αυτό

 

λοιπά έξοδα: φόροι, ΙΚΑ, παράβολα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Επειδη ειμαι καινουργιος σε ολα αυτα μπορεις να μου τα αναλυσεις περισσοτερο?

 

κατ' ελάχιστον κόστος Αμοιβή Μελέτης από 1200 εδω εννοεις τον μηχανικο???

 

Τοπογραφικό (από 300-900) λογικα παλι για τον μηχανικο???

 

Αμοιβή επίβλεψης από 1200Αυτο τι ακριβως ειναι?

 

ΦΠΑ για ποιο ποσο?? το ποσο του μηχανικου???

 

αμοιβή ΠυροσβεστικήςΕδω τι ειδους αμοιβη ειναι αυτη???Για ποιο λογο να αμοιφθει η πυροσβεστικη???Για τον ελενχο πυρασφαλειας????

 

Και ποια εξοδα απο αυτα επιβαρυνουν εμενα και ποια τον ιδιοκτητη??? (βαση νομου)

Επισης η τουαλετα που εχει εμαθα σημερα πως δεν υπαρχει στα τοπογραφικα του καταστηματος ...θα εχω προβλημα με δημο,πολεοδομια,υγειονομικο σε περιπτωση που θα χτισω εγω σε αυτον τον χωρο των 28τμ???

Link to comment
Share on other sites

όλα τα παραπάνω που έγραψα αφορούν την αμοιβή του μηχανικού

και η Πυροβεστική (αφορά την αμοιβή για μελέτη και επίβλεψη Πυρασφάλειας)

 

όλα τα έξοδα αφορούν τον ενοικιαστή

 

εφόσον θα βγει οικοδομική άδεια θα μπει η τουαλέτα στη θέση της και με τις σωστές προδιαγραφές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.