Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τάση φωτοβολταϊκών


konstantily

Recommended Posts

Καλησπερα. Ισως η ερωτηση μου ειναι χαζη, αλλα θα ηθελα να μαθω ποια ταση λαμβανουμε υποψη οταν θελουμε να υπολογισουμε την ταση εξοδου ενος String.

Πιο συγκεκριμενα εστω οτι εχω μια τεχνικη περιγραφη ενος πανελ, και μου λεει:

Voc=44.4V , Vmpp=35.4V. Αν τοποθετησω ενα string που αποτελειται απο δεκα τετοια πανελ συνδεδεμενα σε σειρα η ταση εξοδου του string θα ειναι 444V ή 354V?

 

Σας ευχαριστω εκ των προταιρων.

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι χρειάζεσαι:

 

Θα πρέπει να κοιτάς και τα δύο όταν θέλεις να διαστασιολογείς μετατροπέα:

 

Το Voc το λαμβάνεις υπόψη σου όταν θέλεις να βρεις το μέγιστο αριθμό πλαισίων σε ένα string.

Κι αυτό γιατί επειδή σε χαμηλές θερμοκρασίες η τάση του πλαισίου μεγαλώνει και σε περίπτωση που για κάποιο λόγο έχεις τη μέγιστη τάση και ο μετατροπέας βγει εκτός λειτουργίας (διακοπή ρεύματος πχ.) τότε (πολύ πιθανόν) θα καεί.

Γενικά: Η μέγιστη τάση του string => μέγιστος αρ. πλαισίων , πρέπει να είναι μικρότερη από την μέγιστη DC εισόδου του μετατροπέα. Όταν ΣVoc < DCmax => Nmax πλαισίων

 

Το Vmpp το λαμβάνεις υπόψη σου όταν θέλεις να βρεις τον ελάχιστο αριθμό πλαισίων σε ένα string.

Κι αυτό γιατί στις υψηλές θερμοκρασίες (και ένα πλαίσιο μπορεί να φτάσει τους 75°), η τάση του πλαισίου μικραίνει. Στην περίπτωση, που έχεις την ελάχιστη τάση στο string και δεν το έχεις υπολογίσει σωστά, ο μετατροπέας δε θα δουλεύει στο μέγιστο (=> απώλειες) και στη χειρότερη περίπτωση θα βγει εκτός λειτουργίας.

Γενικά: Η ελάχιστη τάση του string => ελάχιστος αρ. πλαισίων < MPPmin του μετατροπέα. Όταν ΣVmpp < MPPmin => Nmin πλαισίων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.