Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη κατ' επέκταση σε κτίσμα προ του 1955 και χωρίς προηγούμενη άδεια


Recommended Posts

Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε προσθήκη κατ' επέκταση σε κτίσμα προ του 1955 χωρίς προηγούμενη άδεια απαιτείται περιβάλλων χώρος και με βάση ποιες διατάξεις.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

περιβάλλων χώρο δεν βάζεις όπως και τοπογραφικό όταν έχει βγεί άδεια στο οικόπεδο και έχουν γίνει και πληρωθεί αυτές οι μελέτες,οπότε στην περίπτωση σου χρειάζονται..

Link to comment
Share on other sites

Προσθήκη κατ' επέκταση κάνεις.

Τοπογραφικό θα σου ζητηθεί, όμως για τη διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου αμφιβάλλω.

Εκτός αν έχεις σκοπό να εκτελέσεις εργασίες διαμόρφωσης (οι οποίες βέβαια γίνονται και με μικρής κλίμακας).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,

όμως όταν δεν έχει γίνει ποτέ διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου και ουσιαστικά το νέο κτίσμα είναι μεγαλύτερο από το παλιό δεν είναι λογικό να ζητηθεί διαμόρφωση? Το θέμα είναι ότι το σχέδιο αυτό έχει γίνει γιατί αρχικά και προφορικά ο υπάλληλος της Πολεδομίας μου είπε ότι αφού αλλάζει το περίγραμμα απαιτείται και τώρα δε μου αναγνωρίζεται η αμοιβή.

 

Επίσης, σε αιτήσεις μου στη συγκεκριμένη πολεοδομία, έχω πάρει δύο διαφορετικές γραπτές απαντήσεις, μια ότι απαιτείται και μία ότι δεν απαιτείται...

 

Αν έχει κάποιος υπ' όψιν του κάποια διάταξη σχετική θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

yota76

 

Λογικά πρέπει να απαιτείται αφού με την προσθήκη γίνεται αναδιαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου...

Και στο κάτω κάτω τι τους ενδιαφέρει αν έκανες και μία μελέτη παραπάνω; Δικό τους είναι το οικόπεδο;

Μόνο σε προσθήκη καθ΄ ύψος δεν χρειάζεται μελέτη περ. χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.