Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Αυθαίρετο πατάρι


αντιδντ

Recommended Posts

γειά σας, είμαι νέος στην παρέα σας. το πρόβλημά μου είναι το εξής: σε πολυκατοικία με έκδοση αδείας το 2008 που τελείωσε, στον 4ο και τελευταίο της όροφο εβγαλα μιά γκαρσονιέρα εμβαδού 32 τ.μ. Με υπόδειξη του μηχανικού και εκμεταλλευόμενος την κεραμοσκεπή έφτιαξα ένα πατάρι 15 τ.μ., το οποίο όμως γιά να βγεί ανεβάσαμε το ύψος των περιμετρικών τοίχων κατά 60 εκατ. γνωρίζω ότι δεν τακτοποιείται, επί πλέον έχει εξαντληθεί ο σ.δ. το εν λόγω ακίνητο το έχω γιά νοίκιασμα. θεωρείτε ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα κατά τον έλεγχο από τον ενεργειακό επιθεωρητη; ο μηχανικός μου είπε ότι το μόνο πρόβλημα που μπορεί να προκύψει είναι από τον ενεργ. επιθ.

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε ακίνητο δεν καταφέρει να πάρει πιστοποιητικό ενεργειακής κατάταξης - λόγο αυθαιρεσιών που δεν έχουν νομιμοποιηθεί συνήθως - δεν θα μπορεί ούτε να ενοικιαστεί αλλά ούτε και να μεταβιβαστεί.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το ερώτημά μου, ελέγχει κι αυτά ο ενεργειακός επιθεωρητής; και κάτι άλλο που έχω διαβάσει, τα διαμερίσματα κάτω των 50 τ.μ. χρειάζονται ενεργειακό πιστοποιητικό ή απαλλάσσονται, κάτι τέτοιο δεν γράφει ο κενακ;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ να δω την απάντηση παρακαλώ.

 

'Εχω ρωτήσει δύο μηχανικούς στην Αθήνα σχετικά με την εφαρμογή των ενεργειακών ελέγχων στα υφιστάμενα διαμερίσματα, και έχω πάρει συνοπτικά τις εξής απαντήσεις -- (1) δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα (2) δεν ξέρουν αν και πότε θα εφαρμοστεί. Αυτά ακόμα και αφού τους είπα για την σχετική υπουργική απόφαση κτλ., δίνοντας μάλιστα και την ιστιοσελίδα τότε.

 

Τελικά, τι γίνεται (και πότε αρχίζει να γίνεται ότι γίνεται) με τον ΚΕΝΑΚ στα υφιστάμενα όπως του μέλους αντιδντ εδώ, όπου το κτίριο έχει αυθαιρεσία;

Link to comment
Share on other sites

'Οπως είναι διατυπωμένο το σχετικό εδάφιο στον ΚΕΝΑΚ δεν είναι σαφές αν τα 50 τ.μ. αφορούν το διαμέρισμα και μόνον ή το συνολικό κτίριο (πολυκατοικία) να είναι κάτω των 50 τ.μ. Φαίνεται ανέκδοτο να θεωρούν πολυκατοικία μικρότερη των 50 τ.μ., αλλά στη χώρα που ζούμε........

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όπως εσείς λέτε το διαβάζω, και υποθέτω ότι το κτίσμα σας είναι μικρό άρα είστε "ΟΚ" αλλά δεν είμαι μηχανικός ή νομικός...

 

Εσείς θα υποστείτε ενεργειακό έλεγχο ως καινούργιο διαμέρισμα ή ως υπάρχον (παλαιότερο); Ξέρετε σίγουρα ότι χρειάζεται να γίνει έλεγχος αν -- υποθέτουμε -- το όριο των 50 τ.μ. δεν σας βοηθά κάπως;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Politis13 το δικό μου είναι μεν κάτω των 50 τ.μ. αλλά είναι σε πολυκατοικία. Αν και είναι καινούργιο με άδεια το 2008 και αποπεράτωση το 2009 δεν θεωρείται καινούργιο ως προς τις διατάξεις του ΚΕΝΑΚ. Βέβαια το ερώτημα του αν χρειάζεται ή όχι ενεργειακό πιστοποιητικό γιά να ενοικιάζεται δεν μου το έχουν απαντήσει με σιγουριά 2 μηχανικοί που έχω ερωτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου εμπειρία παράλληλη με την δική σας είναι. Πάντως αυτή τη στιγμή μπορώ να σας πω ότι δεν γίνεται έλεγχος στα υφιστάμενα διαμερίσματα που ενοικιάζονται (πηγές είναι δύο ανεξάρτητες περιπτώσεις γνωστών που βρήκαν πρόσφατα ενοικιαστές, καθώς και απάντηση μέλους εδώ σε σχετική ερώτηση μου όπου μου είπε -- και ευχαριστώ πάλι -- ότι οι έλεγχοι για τα υφιστάμενα αργούν). Συμπεραίνω λοιπόν ότι "προλαβαίνετε" αλλά εύχομαι να βρείτε σαφή απάντηση καθώς δεν ξέρω τι θα γίνει -- και πότε θα γίνει -- στο μέλλον.

Α.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.