Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φρενομέτρηση οχήματος 4Χ4 σε ΚΤΕΟ


rootbreaker

Recommended Posts

φιλε συγνωμη αλλα αν απο τον κατασκευαστη δινεται οτι το αυτοκινητο λειτουργει με λ=2 τοτε δεν κοβεται, αλλα περναει κανονικα με λ=2 ....

 

τωρα για τα 4χ4 ... αν το βαλεις στο φρενομετρο και στην σταθερα χωρις να πατας φρενο δεν σου βγαλει καμια αντισταση τοτε δεν εχεις λογο να ανοισηχεις και το περνας κανονικα σαν 2χ4....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακία αδελφέ, εύλογη απορία είναι... Όπως και νά 'χει, λογικά θα έπρεπε να υπάρχει "οδηγός" για όλα τα οχήματα... Πως πας να κάνεις ευθυγράμμιση και το σύστημα έχει καταχωρημένες καμπερ - καστερ ανάλογα με το μοντέλο, τον σειριακό αρ. κλπ...

Η σειρά είναι όπως την περιέγραψε ο συνάδελφος, και φαντάσου κάποιες φορές πρέπει να περαστεί το 'οχημα σε 10 λεπτά. Δεν υπάρχει χρόνος για φιλοσοφίες, έχει καταντήσει γραμμή παραγωγής και είσπραξης, και όχι πραγματικού ελέγχου που πρέπει να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

φιλε συγνωμη αλλα αν απο τον κατασκευαστη δινεται οτι το αυτοκινητο λειτουργει με λ=2 τοτε δεν κοβεται, αλλα περναει κανονικα με λ=2 ....

 

Συνάδελφε κάνεις λάθος. Ο νόμος λέει ότι οι τιμές του λ πρέπει να είναι από 0,97 έως 1,03 και η μέτρηση να γίνεται στις 2000-3000 rpm. Εξαιρέσεις υπάρχουν ΜΟΝΟ κατόπιν ειδικής εγκυκλίου. Εαν για ένα αυτικίνητο δεν υπάρχει τέτοια εγκύκλιος εγώ βάση νόμου πρέπει να το κόψω. Εαν έχω εκείνη την ημέρα επιθεώρηση από το ΕΣΥΔ και μου έρθει ένα τέτοιο αυτοκίνητο δεν μπορώ να τους φιλοσοφίσω, δεν μπορώ να τους εξηγήσω το θέμα τεχνικά (βαλβίδες egr κλπ.). Πρέπει να το κόψω. Δεν μπορώ να κάνω ότι θέλω εγώ. Όταν δεν έχω επιθεώρηση τότε κάνω "μαγικά".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Να το επαναφέρω το θεμα. Πέρασα από ΚΤΕΟ (αυτό του αβαταρ) με κάθε τροχό ξεχωριστά.Από ότι ξέρω το κεντρικό είναι δισκάτο. Υπάρχει θέμα άραγε ή μπα?

 

Εντιτ: πληροφορίες για το κεντρικο:

 

Πρόκειται για ένα πλανητικό μπλοκέ διαφορικό με ασύμμετρη στατική κατανομή ροπής (41%-59% εμπρός-πίσω), του οποίου το ποσοστό εμπλοκής μπορεί να μεταβληθεί μέσω ενός ηλεκτρομαγνητικά ελεγχόμενου πολύδισκου συμπλέκτη.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κανενα θεμα ετσι παιρνανε τα περισσοτερα 4χ4 ... γυρνανε και οι δυο τροχοι αλλα αντιστορφα...για να μην γινεται σύζευξη του πισω διαφορικου και ξεκινησουν να γυρνουν οι πισω τροχοι 

Link to comment
Share on other sites

Και το μπροστά είναι μπλοκε και το πίσω.Υπάρχει θέμα αν γυρνάνε αντίστροφα οι τροχοί του ιδιου άξονα?

Link to comment
Share on other sites

εμαθε κανενας τι μαρκα ειναι το φρενομετρο στο κτεο του πουτμπεικερ?

να μου στειλει πμ?

Link to comment
Share on other sites

Και το μπροστά είναι μπλοκε και το πίσω.Υπάρχει θέμα αν γυρνάνε αντίστροφα οι τροχοί του ιδιου άξονα?

Είσαι σίγουρος ότι είναι μπλοκε μπρος πίσω?

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.