Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέση ON ενός ηλεκτρικού θερμοσίφωνα


spgirl

Recommended Posts

giannis3 η απάντηση είναι σχετικά απλή. Μια γυναίκα χρειάζεται να λούζει τα μαλλιά της περίπου κάθε 2 ημέρες (αυτό είναι το μέγιστο χρονικό διάστημα) και ντους κατ' ελάχιστο κάθε τρεις ημέρες. Επίσης υπολόγισε το πλύσιμο ρούχων στο χέρι (δεν πλένονται όλα στο πλυντήριο) όπως επίσης και το μαγείρεμα/πλύσιμο των πιάτων. Οπότε θα πρέπει να εξεταστεί αν η ενέργεια που καταναλώνεται για να συντηρηθεί το νερό στους 60 βαθμούς Κελσίου είναι μικρότερη από την ενέργεια που θα απαιτηθεί για να ζεσταθεί το νερό από τους 10 βαθμούς στους 60. Συνήθως το συμπέρασμα είναι ότι συμφέρει ενεργειακά η πρώτη περίπτωση από την δεύτερη. Αυτό βέβαια ισχύει για κατοικίες που δεν έχουν εναλλακτικές λύσεις για την παραγωγή ζεστού νερού χρήσης (μπόιλερ συνδεδεμένο με την κεντρική θέρμανση και/ή ηλιακό θερμοσίφωνο).

Link to comment
Share on other sites

...Οπότε θα πρέπει να εξεταστεί αν η ενέργεια που καταναλώνεται για να συντηρηθεί το νερό στους 60 βαθμούς Κελσίου είναι μικρότερη από την ενέργεια που θα απαιτηθεί για να ζεσταθεί το νερό από τους 10 βαθμούς στους 60...

 

Πάντα η πρώτη θα είναι μεγαλύτερη από την δεύτερη. Απλά ΑΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου έχω βάλει ηλεκτρικό θερμοσίφωνα 160 λίτρων που είναι ρυθμισμένος να ανοίγει αυτόματα όταν έχουμε ρεύμα οικονομίας (11-07 το καλοκαίρι, 3:30-5:30 και 2-8 το χειμώνα). Είμαστε 4 άτομα και μας καλύπτει σχεδόν πλήρως. Το πολύ 2-3 φορές το χρόνο μπορεί να συμβεί να πέσει η θερμοκρασία του νερού αρκετά ώστε να πρέπει να τον ανοίξουμε 15-20 λεπτά επιπλέον. Πιστεύω πως με αυτή τη χρήση, και με τις σημερινές τιμές νυχτερινού ρεύματος της ΔΕΗ, ο ηλεκρικός θερμοσίφωνας είναι οικονομικότερος από τον ηλιακό.

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου έχω βάλει ηλεκτρικό θερμοσίφωνα 160 λίτρων που είναι ρυθμισμένος να ανοίγει αυτόματα όταν έχουμε ρεύμα οικονομίας (11-07 το καλοκαίρι, 3:30-5:30 και 2-8 το χειμώνα). Είμαστε 4 άτομα και μας καλύπτει σχεδόν πλήρως. Το πολύ 2-3 φορές το χρόνο μπορεί να συμβεί να πέσει η θερμοκρασία του νερού αρκετά ώστε να πρέπει να τον ανοίξουμε 15-20 λεπτά επιπλέον. Πιστεύω πως με αυτή τη χρήση, και με τις σημερινές τιμές νυχτερινού ρεύματος της ΔΕΗ, ο ηλεκρικός θερμοσίφωνας είναι οικονομικότερος από τον ηλιακό.

 

αυτό δε το είχα σκεφτεί, ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.