Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αριθμός σημαντικών ιδιομορφών


 

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Σε μια μελέτη που κάνω με υπόγειο και ανισόπεδη θεμελιώση για να φτάσει το αθροισμα των δρώσων ιδιομορφικών μαζών το 90% τηε συνολικής ταλαντούμενης μάζας του συστήματος πρέπει να έχω ~180 ιδιομορφές.

Μέχρι τις 12 έχω περίπου μεχρι 55% και Τ~0.03s.

Έίναι λάθος προσομοίωσης?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σίγουρα ναι. Πολύ απίθανο να μην πιάσουν οι τρεις πρώτες ιδιόμορφες το 50%, ακόμη και σε φέρουσα τοιχοποιία με κατανεμημένη μάζα. Αλλά είσαι πολύ γενικός... πως είναι το μοντέλο σου;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει Υπόγειο το οποίο σε κάτοψη είναι τα 2/3 του ισογείου.οπότε το 1/3 του ισογείου θα θεμελιωθεί στο ύψος της πλάκας οροφής του υπογείου .

Έχω βάλει τοιχώματα πλήρωσης στο υπόγειο τα οποία σημμετέχουν στο διάφραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσους ορόφους έχεις φίλε μου; έχεις κανονική κάτοψη; κανονική κατανομή μαζών / δυσκαμψιών; Επάρκεια τοιχωμάτων; Έχεις ένα στροφικό και δύο μεταφορικούς βαθμούς ελευθερίας ανά όροφο; Το πρόγραμμά σου έχει "animation" για τις ιδιομορφικές παραμορφώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Πες πρόγραμμα-προσομοίωση...κτηριακό με 180 ιδιομορφές δεν υπάρχει...εκτός κι αν είναι 60όροφο ή το λύνεις με μη διαφραγματική και κάτι γίνεται με τους β.ε., είτε έχεις βάλει τίποτα πεπερασμένα με λάθος κινηματικές δεσμεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οταν για θεμελιώση της σταθμης του ισογείου έχω βάλει πέδιλα και σιδεροσυνδέσεις τότε όλα πήγαν καλά.

Κατα πάσα πιθανότητα να ήταν του προγράμματος επίλυσης.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λέει o jackson πές το πρόγραμμα γιατί κάποια λαμβάνουν ώς μάζα που ταλαντώνεται και την μάζα του υπογείου και της θεμελίωσης που είναι μεγάλο ποσοστό της συνολικής μάζας. Πχ στο sofistik πρέπει να δώσεις μηδενική μάζα στα στοιχεία θεμελίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.