Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είσπραξη αμοιβής μελετών από φάκελο που επιστράφηκε λόγω παρέλευσης 9μηνου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

Άκουσα μια υπόθεση την οποία έχω ψάξει αρκετά αλλά δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη.

 

Επι 4 χρόνια καποιος Μηχανικος ΤΕ υποτίθεται οτι βγάζει μια αδεια οικοδομής. Η άδεια αυτή έχει πρωτοκολληθεί 3 φορές!!! Εν το μεταξύ η πολεοδομία κατά το στάδιο ελέγχου των δικαιολογητικών για έκδοση οικοδομικής άδειας έστελνε στον ιδιοκτήτη τα γνωστά έγγραφα με τις ελλείψεις του φακέλου. Σε κάθε επόμενο έγγραφο στις παρατηρήσεις υπήρχαν νέα στοιχεία που λείπουν από το φάκελο καθώς κ σημείωση ότι δεν προσκομίσθηκαν τα προηγούμενα που είχαν ζητηθεί! Προς έκπληξή μου διαπίστωσα ότι οι παρατηρήσεις αναφερόταν ακόμα κ σε πλάτη δρόμων που δεν είχαν γραφτεί καθώς κ σε λάθος γραμμές για τα όρια του οικοπέδου κλπ. Στην 3 λοιπόν πρωτοκόλληση του φακέλου η πολεοδομία τον έβαλε στο αρχείο και ο φάκελος επιστράφηκε στον Μηχανικο (οχι στον ιδιοκτήτη) λόγω παρέλευσης του 9μηνου χωρίς να συμπληρωθούν οι διαπιστωθείσες ελλείψεις κλπ.

 

Ωστόσο ο Μηχανικός έχει πάρει ως προκαταβολή 4500 ευρώ. Έχει δώσει μη νόμιμη απόδειξη χωρίς όνομα σφραγίδα κλπ και δεν είχε υπογραφεί ούτε σχετική σύμβαση ανάθεσης κλπ.

 

ως μελλοντική συνάδελφος καταλαβαίνετε τις απορίες που έχουν "γεννηθεί" στο μυαλό μου!

 

ρωτώ....μπορεί ο μελλοντικός αγαπητός μου συνάδελφος να συμπεριφέρεται κατ αυτόν τον τρόπο;εχει το δικαίωμα να κρατήσει τα 4500 ευρώ;δικαιούται να πληρωθεί για κάποια από τις εργασίες που έχει κάνει σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης ζητήσει πίσω ολα τα χρήματα του για μια άδεια που βγαινει τοσα χρονια τώρα; κλπ κλπ.

 

μια υπόθεση στην οποία την μόνη απάντηση που έχω πάρει από μελλοντικούς συνάδελφους είναι ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα...

 

θα εκτιμήσω απίστευτα οποιεσδήποτε απαντήσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε μερικές γενικές κουβέντες, αντιμετωπίζοντας ως υποθετικό το παράδειγμα... Κατ' αρχάς σε κάθε επαγγελματικό χώρο συναντάς υπεύθυνες και αντιεπαγγελματικές συμπεριφορές. Το παράδειγμά σου είναι ολίγον ακραίο, αλλά σ' αυτόν τον κόσμο όλα μπορούν να συμβούν. Τώρα επί της ουσίας, το ζήτημα της αμοιβής είναι θέμα συμφωνίας. Το κράτος ορίζει την ελάχιστη επιτρεπτή αμοιβή, από 'κει και πέρα είναι υπόθεση του κάθε επαγγελματία να πετύχει την καλύτερη δυνατή (για τον εαυτό του) συμφωνία. Φυσικά ο νόμος ορίζει και την ποιότητα της εργασίας του μηχανικού. Αλλά πάνω απ' όλα, η σωστή συνεργασία προϋποθέτει καλή πίστη και από τα δύο μέρη, προσήλωση στην επαγγελματική δεοντολογία και ανταποδοτικότητα αμοιβής - εργασίας. Όταν κάτι από όλα αυτά λείψει -όπως στο παράδειγμα που ανέφερες- δεν υπάρχει άλλη λύση, παρεκτός από την διακοπή της συνεργασίας. Φυσικά μπορεί να συζητήσει κανείς και για δικαστήρια, αποζημιώσεις κλπ, πράγματα τα οποία συνήθως βρίσκονται καθαρά στον χώρο των φαντασιώσεων. Πολύ σπάνια σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν επαρκή "πειστήρια".

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας κ.AlexisPap

 

δεν έχω όμως καλυφθεί.

Αν εσείς είχατε δίπλα σας αυτον τον συνάδελφο τι θα κάνατε;θα δεχοσασταν απλά αυτήν την αντιεπαγγελματική συμπεριφορά;

Αν εσείς ήσασταν ο πελάτης τι θα κάνατε μετά από κοροιδια τοσων χρόνων;

Αν συγγενικό σας πρόσωπο είχε αυτό το πρόβλημα τι θα το συμβουλεύατε;

θα πληρωθεί κάποιος για δουλειά που στην ουσία δεν έχει κάνει;διότι υποτίθεται η συμφωνία του ήταν να βγαλει μια οικοδομικη άδεια κ με ευθύνη του τοσα χρονια δεν εχει βγει....οι αποριες ειναι πολλες.

το θεμα που ανέφερα οπως είπα το έψαξα και είδα κ όλα τα χαρτια που εχω αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, κατ' αρχάς μεταξύ συναδέλφων (ή υποψηφίων συναδέλφων) δεν χωράει ο πληθυντικός :).

Πολύ πριν κλείσω μία δεκαετία επαγγελματικής δραστηριότητας, είχα αποκτήσει τέτοιες εμπειρίες, τόσο ως είδος "ανταγωνιστικής" συμπεριφοράς συναδέλφου, όσο και ως πελάτης, εργοδότης, σύμβουλος κοινού πελάτη κλπ κλπ. Είχα την "τύχη" να χάσω δουλειές για τέτοιους λόγους, να ζημιωθώ οικονομικά ή και να βρεθώ απολογούμενος απέναντι σε συναδέλφους "αετονύχηδες", "αεριτζήδες", ευθυνόφοβους κλπ. Συμβαίνει παντού, συμβαίνει και στους μηχανικούς. Και έμαθα ότι τα ζητήματα αυτά δεν σηκώνουν συμβουλές, οδηγίες, υποδείξεις. Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως η αξιοπρέπεια και η ακεραιότητα δεν μπορούν να αφήνονται να κουρελιάζονται από τον κάθε "επιτήδειο". Αλλά το πως θα γίνει αυτό, είναι προσωπική υπόθεση του καθενός.

Φυσικά όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με την ζημία που προκαλούν ασυνείδητοι επαγγελματίες. Η αποκατάσταση της ζημίας είναι άλλη υπόθεση, δεν έχω δει ως τώρα περίπτωση όπου να έχει επιτευχθεί, και είναι θέμα νομικό. Θέλει δικηγόρο...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν βεβαια και καποια τυπικα της ολης υποθεσης που δεν "κολανε"..

 

Για παραδειγμα για να πρωτοκολληθει μια αδεια στην πολεοδομια πρεπει υποχρεωτικα να εχεις παρει κωδικο αμοιβης απο το ΤΕΕ για καποιες απο τις μελετες και να εχουν κατατεθει στον αντιστοιχο λογαριασμο του μηχανικου στην τραπεζα..

 

Επισης η αδεια συνοδευεται και απο το σεντονι, οπου ο ιδιοκτητης υπογραφει αναθεση μελετης και επιβλεψης στον μηχανικο.. Χωρις αυτο παλι δεν ειναι δυνατον να πρωτοκολληθει η αδεια..

 

Τα τελευταια χρονια μαλιστα ειναι απαραιτητη και η φωτοτυπια της ταυτοτητας του ιδιοκτητη..

Link to comment
Share on other sites

τα χρήματα τα πηρε ο Μηχανικός πριν 4 χρόνια χερι με χέρι κ οπως ειπα έδωσε μη μόνιμη απόδειξη

ο ιδιοκτήτης δεν υπέγραψε κανενα έγγραφο ανάθεσης αλλα δεν μπορει να θυμηθει αν είχε υπογράψει κάποιο αλλο χειρόγραφο χαρτί. Σίγουρα όμως δεν έχει υπογράψει τίποτα για την 2 κ 3 πρωτοκόλληση της άδειας....αν υποθέσουμε ότι υπόγραψε πριν 4 χρόνια ο Μηχανικός χρησιμοποιεί αυτό το χαρτί όσα χρόνια θέλει για όσες φορές πρωτοκολλεί την άδεια;;;;;;;;

 

εχω αρχισει κ τρελαινομαι με τα αναπαντητα ερωτηματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα είναι απλά τα πράγματα. Κάθε φορά που πρωτοκολλήθηκε η μελέτη ο μηχανικός έκανε την διαδικασία της πληρωμής τουλάχιστον των αρχιτεκτονικών. Έχει κόψει και επίσημες αποδείξεις, έχει αποδώσει φόρο, έχει καταθέσει αμοιβές και κρατήσεις στην ΕΤΕ. Όλα αυτά είναι μέσα στον φάκελο. Αλλά, για την ουσία του πράγματος δεν έχει τόση σημασία. Είναι πολλές, πάμπολλες οι λεπτομέρειες σε μια τέτοια υπόθεση, και δεν θα βρεις εύκολα απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω γιατί ένας μηχανικός ο οποίος από τα 4 αυτά χρόνια τα 3 δεν είχε καμία επικοινωνία με τον πελάτη να επιμενει να πρωτοκολλεί απλά την άδεια δίνοντας χρήματα και να την παίρνει πισω κ ξανα τα ίδια.............

 

δεν ξερω τι εχει πληρωσει κ τι οχι αλλα μετα απο 4 χρονια κ 3 πρωτοκολλησεις να στελνει χαρτι η πολεοδομια οτι λειπουν τα πλατη των δρομων.....ε τι να πω......εχω χαθει λιγακι

 

δηλαδή θα μπορώ ως μηχανικός αν έχω μια υπογεγραμμένη ανάθεση και η άδεια δεν εχει βγει να την χρησιμοποιήσω και μετα από 5 χρονια;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, μην εξοργίζεσαι. Σύντομα θα βγεις στην πιάτσα και θα μπορέσεις να υπολογίσεις μόνη σου τι αποδείξεις έκοψε, τι κρατήσεις πλήρωσε, τι ΦΠΑ κλπ.

Επίσης θα δεις πολλά σε σχέση με την έκδοση οικοδομικών αδειών, τις αναθέσεις - αναλήψεις κλπ. Λες ότι με τον μηχανικό δεν υπήρχε επικοινωνία... Πως τον άφησαν ανενόχλητο τόσα χρόνια;

Από την αρχή σου είπα ότι το παράδειγμά σου είναι λόγο ακραίο. Όσο παραξενεύεσαι εσύ, πολλαπλάσια παραξενεύονται συνάδελφοι με εμπειρία, καθώς υπάρχουν πολλά που δεν κολλάνε. Προσωπικά αντιμετωπίζω το παράδειγμα ως υποθετικό, επειδή δεν πιστεύω ότι μπορεί να βγει κάποια άκρη. Αν έχεις αντίθετη άποψη, μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για να καλυφθούν τα κενά που υπάρχουν, και ίσως κάποιοι να μπορέσουν να απαντήσουν πιο συγκεκριμένα. Δεν θα ήταν όμως όμορφο να μετατρέψουμε την συζήτηση σε λαϊκό δικαστήριο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.