Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΑΥ και ΦΑΥ για αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Βγάζω μια άδεια για αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε χώρο στάθμευσης, για ιδιωτική χρήση. Οι εργασίες που απαιτούνται είναι ουσιαστικά μόνο η εγκατάσταση γκαραζόπορτας στην είσοδο του χώρου-ο ιδιοκτήτης έχει ήδη καθαιρέσει το παλιό κούφωμα εισόδου(τζαμαρία σε μεταλλικό σκελετό).

Ο μηχανικός στον οποίο χρεώθηκε στην πολεοδομία μου ζήτησε ΣΑΥ ΦΑΥ, μετάξυ κάποιων αλλων πραγμάτων και τότε στον ψιλοπανικό(γιατι δεν έχω ξανακάνει καμία διαδικασία-άδεια στην πολεοδομία) δεν ρώτησε τι ήθελε ακριβώς, σκέφτηκα οτι θα το βρώ.

Τι πρέπει να γράψω για αυτή την περίπτωση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Π.Δ. 305/96, άρθρο 3 παρ. 3,4,5,6,8,9,10

 

ΣΧΕΔΙΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑΣ

 

1.ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ

2.ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΦΑΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

3.ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟΥΝ

- Κανένας ορατός κίνδυνος.

4.ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΡΟΠΗ ΚΙΝΔΥΝΩΝ

- Δεν υπάρχει κανένας ορατός κίνδυνος που θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί εκ των προτέρων πέραν από τους συνήθεις.

5.ΛΟΙΠΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (προσβάσεις, χώροι αποθήκευσης υλικών, Τρόπος αποκομιδής για τα μπάζα κτλ)

 

ΦΑΚΕΛΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑΣ

 

1. ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΡΓΟΥ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

2. ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ

3. ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ ΜΕΛΕΤΗΣ

4. ΜΕΛΕΤΕΣ (όνομα μελέτης, αριθμός σχεδίων)

5. ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ (Θέσεις δικτύων, κεντρικών διακοπτών, Οδοί διαφυγής και έξοδοι κινδύνου)

 

-------------

Τα προγράμματα υπολογισμού αμοιβών έχουν πρότυπα ΣΑΥ-ΦΑΥ. Πάρε ένα από εκεί και επεξεργάσου το ανάλογα με τις δικές σου απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα και από μένα.

Βγάζω μια άδεια αλλαγής χρήσης από γραφεία σε ακτινολογικό εργαστήριο.

Δεν θα γίνει καμία επέμβαση, ούτε στις όψεις, ούτε στη διαρρύθμιση. Ο υπάλληλος της πολεοδομίας μου ζήτησε ΣΑΥ - ΦΑΥ.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί δεν έχω ξανακάνει. Τί πρέπει να γράψω? Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα που θα μπορούσε να με βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.