Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Παράθυρα στο σύνορο


JIMYS

Recommended Posts

γεια σας.πρωτη φορα γραφω και θα ηθελα την βοηθεια οποιου γνωριζει.

μενω σε τοπικο διαμερισμα και συνορευω με γειτονα του οποιου το σπιτι ειναι χτισμενο στο συνορο με μενα στο οποιο εχει τρια παραθυρα προς τη δικη μου πλευρα.το τελευταιο καιρο μου δημιουργει προβληματα ανοιγοντας τα παραθυρα και κοβοντας τα λουλουδια μου.ξερει κανεις να μου πει αν μπορω να κλεισω αυτα τα παραθυρα και πως? (σημειωση το σπιτι του ειναι πολυ παλαιο σε χωριο.) ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Α, δε ξέρω τι θέμα υπάρχει.....Μπορεί να υπάρχει κάνα παλιό.....Πάντως τώρα τρέχα γύρευε, με το συγχρονο ΓΟΚ δεν μπορείς να ανοίξεις παράθυρα στο όριο και αν ο Γείτονας παρανόμως έχει ανοίξει μπορείς να απιτήσεις να τα κλείσει.-

 

 

Highlander

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι παλιό το κτίσμα χρειάζεται δικαστική απόφαση για να κλείσουν τα ανοίγματα, αλλά και πάλι δεν είναι βέβαιο ότι θα παρθεί μία τέτοια απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Αποφ. 3046/89, ΤΗΣ 30.1/3.2.1989 (ΦΕΚ 59 Δ΄) άρθρ. 10, παρ. 9-10

10. Ανοίγματα που προϋπήρχαν του Ν. Δ/τος 8/1973 και αντιβαίνουν στην απαγόρευση της προηγούμενης παραγράφου δεν κλείνονται με πράξη της διοίκησης, αλλά ύστερα από δικαστική απόφαση, που εκτελείται σύμφωνα με τις διατάξεις της πολιτικής δικονομίας».

 

Μια "πλάγια" λύση είναι να βγάλεις άδεια περίφραξης και στο όριο με το σπίτι του γείτονα να περιφράξεις με ψιλό συρματόπλεγμα. Να δούμε πως θα ανοίγει τα παράθυρά του....

 

Το αρνητικό αν πας να τον κλείσεις με κτίσμα (πχ στέγαστρο), είναι πως ο γείτονας μπορεί να απαιτήσει "δουλεία φωτός"!

Μέχρι και απαλλοτρίωση μπορεί να διεκδικήσει με αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.