Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Στρώσιμο πλακιδίων πάνω σε υφιστάμενο δάπεδο - Πρόβλημα βάρους;


acid rain

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι ιδιώτης και θα τοποθετήσω γρανιτοπλακάκια σε βεράντα ορθογώνιου σχήματος (10μ χ 2,5 μ περ.). Η τοποθέτηση θα γίνει πάνω σε ήδη στρωμένα (απο 20 ετίας) μάρμαρα. Η οικοδομή είναι του 1988.

 

Η συνολική επιβάρυνση σε βάρος (μαζί με κόλες) υπολογίζω ότι θα είναι της τάξης των 450 Kg.

 

Σημειώνω ότι ήδη η βεράντα έχει επενδυθεί περιμέτρικά με ξύλο iroko (που πάτησε πάνω σε σιδηροκατασκευή), ΄σε ύψος 1,65. Οπότε και απο εκεί υπάρχει επιβάρυνση σε βάρος.

 

Η κρίσιμη ερώτηση είναι αν το επιπλέον αυτό βάρος είναι επικύνδυνο για την στατικότητα της βεράντας. Μήπως θα πρέπει να ξηλώσω τα ήδη υφιστάμενα μάρμαρα που θα σήμαινε επιπλέον κόστος και κόπο?

 

σε αναμονή των απαντήσεων σας και συγνώμη αν η ερώτηση είναι αφελής αλλά δεν είμαι του αντικειμένου

 

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Εαν η κατασκευή της έχει γίνει σωστά και σύμφωνα με τις μελέτες τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Ειδικά αφού το βάρος είναι ομοιόμορφα μοιρασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσουμε θα πρέπει να δούμε τον ξυλότυπο της μελέτης, δηλαδή πάχος στοιχείων, διαστάσεις και οπλισμοί. Σε κάθε περίπτωση θα σου πρότεινα να ξηλώσεις τα παλιά για να μην επιβαρύνεις την οικοδομή.

 

 

Προσοχή: Προτείνω να το δει μηχανικός οπωσδήποτε για να σου δώσει υπεύθυνη απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Το πάχος της κόλλας μαζί με τα πλακάκια μήπως ανέβουν ψηλότερα από τις μαρμαροποδιές και εισχωρούν νερά στο σπίτι;;;

Δες το με τον μηχανικό σου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σωστό. Το πιο πιθανό είναι να χρειαστείς και μαρμαροποδιές

 

Προσοχή: Προτείνω να το δει μηχανικός οπωσδήποτε για να σου δώσει υπεύθυνη απάντηση

 

Και αυτό ακόμη πιο σωστό.

 

ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟ που θα το δει επιτόπου.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το θέμα του πρόσθετου φορτίου (εγώ σε πρώτη φάση θα πρότεινα αποκόλληση μαρμάρων, αφού τόσο το μάρμαρο όσο και τα γρανιτοπλακάκια είναι αρκετά βαριά), τίθεται και το θέμα με το τελικό ύψος, όπως προαναφέρθηκε.

Ζήτα από έναν μηχανικό της περιοχής σου μια γνώμη, είναι η ασφαλέστερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μπαλκόνι.

 

Στην περίπτωση που τα ξηλώσω τελικά τα μάρμαρα (2 cm πάχος), όταν στρώσω το πλακάκι (1,1 cm πάχος) θα πρέπει να γεμίσω τουλάχιστον με 0,9 cm προκειμένου να έρθω στο ίδιο ύψος με πρίν και να μην έχω μεγαλο σκαλοπάτι απο έξω προς τα μεσα.

 

Μήπως τότε εκτός της ταλαιπωρίας και του κόστους, δεν έχω λύσει και το πρόβλημα βάρους (μιάς πο και τα υλικά γεμίσματος τσιμέντο, άμμος έχουν βάρος)?

 

Αλήθεια με τι υλικό γεμίζουμε? ελαφρόπετρα μπορεί να ανακαταευτεί με το τσιμέντο ή μπορεί να βγάλει υγρασίες και να πετάξει το πλακάκι?

 

ευχαριστώ και συγνώμη που ανέβασα το topic στην λάθος κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευαστικά: Μπορεί να χρησιμοποιηθεί περλο/ελαφρο/μπετόν και η διαφορά ύψους να δημιουργήσει κλίση απορροής. Οπότε κανένα πρόβλημα!

 

Επιμένω όμως στην συμβουλή μηχανικου! Έγκυρη λύση δεν θα βρεις μέσω internet!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόσθετο βάρος: Δεν έχω μπροστά μου το σχετικό πίνακα αλλά νομίζω ότι φαινόμενο βάρος μαρμάρου>φαινόμενο βάρος τσιμεντοκονιάματος δηλαδή στα 0,9cm έχεις και ελάφρυνση.

Κοίταξε όμως με κάποιο μηχανικό την κατάσταση του μπαλκονιού για διάβρωση οπλισμού ειδικά αν υπάρχουν ρωγμές στις γωνίες του μπαλκονιού

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.