Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση μισθωτού Μηχανικού


skyclad

Recommended Posts

Kαλησπερα συναδελφοι,να κανω και γω με τη σειρα μου μια ερωτηση επι του θεματος.Ειμαι μηχανικος γραμμενος στο τεε αρα και ασφαλισμενος στο τσμεδε,χωρις ομως να εχω κανει εναρξη ελευθερου επαγγελματια.Θα με προσλαβουνε σε μια εταιρια πληροφορικης σα μισθωτο μηχανικο και επειδη δε καταφερα ακομα να συνενοηθω με το λογιστη θελω να επιβεβαιωσω καποια πραγματα.

Απο οτι διαβασα εδω,θα συνεχισω να ειμαι κανονικα ασφαλισμενος στο τσμεδε και ο εργοδοτης θα μου πληρωνει εισφορες στο ταμειο συν καποιες εισφορες στο ικα,ετσι;

Στο ικα θα πρεπει να παω να βγαλω αριθμο μητρωου πριν με προσλαβουνε,ή πρεπει να εχω και το χαρτι της προσληψης μαζι μου;Πρεπει να ενημερωσω και το τσμεδε;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα συναδελφοι,να κανω και γω με τη σειρα μου μια ερωτηση επι του θεματος.Ειμαι μηχανικος γραμμενος στο τεε αρα και ασφαλισμενος στο τσμεδε,χωρις ομως να εχω κανει εναρξη ελευθερου επαγγελματια.Θα με προσλαβουνε σε μια εταιρια πληροφορικης σα μισθωτο μηχανικο και επειδη δε καταφερα ακομα να συνενοηθω με το λογιστη θελω να επιβεβαιωσω καποια πραγματα.

Απο οτι διαβασα εδω,θα συνεχισω να ειμαι κανονικα ασφαλισμενος στο τσμεδε και ο εργοδοτης θα μου πληρωνει εισφορες στο ταμειο συν καποιες εισφορες στο ικα,ετσι;

Στο ικα θα πρεπει να παω να βγαλω αριθμο μητρωου πριν με προσλαβουνε,ή πρεπει να εχω και το χαρτι της προσληψης μαζι μου;Πρεπει να ενημερωσω και το τσμεδε;

Μόνο μαζί με το χαρτί της πρόσληψης και κάποια άλλα δικαιολογητικά μπορείς να βγάλεις αριθμό μητρώου ΙΚΑ... Το αν θα σου πληρώνει και ΤΣΜΕΔΕ και το ποσοστό του ΙΚΑ εξαρτάται από το ύψος του μισθού σου(αν είναι κάτω από 680 € δεν θεωρείσαι μισθωτός στο ΤΣΜΕΔε)...Νομίζω πρέπει να ενημερώσεις και το ΤΣΜΕΔΕ (αν όχι εσύ, σίγουρα ο εργοδότης σου)...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να ρωτήσω κάτι για να διευκρινίσω αν έχω καταλάβει καλά όσον αφορά τις αποδοχές ενός μισθωτού:ο καθαρός μισθός προκύπτει αν από τον μεικτό αφαιρέσεις α) τις προσωπικές εισφορές του Μηχανικού για τους κλάδους του Ταμείου και β) τις εργοδοτικές εισφορές για τον κλάδο παροχών σε περίπτωση ασθενείας από το ΙΚΑ?


α) Οι προσωπικές εισφορές υπολογίζονται πολλαπλασιάζοντας τον μεικτό μισθό επί τα ποσοστά των κλάδων ανάλογα με την πενταετία και το αν είσαι στο παλαιό ή στο νέο ασφαλιστικό?


β) Οι εργοδοτικές εισφορές υπολογίζονται πολλαπλασιάζοντας τον μεικτό μισθό επί το 4,3 %?


Υπάρχει κάτι που ξεχνάω ή σωστός ο συλλογισμός μου σύμφωνα με τον Πίνακα Εισφορών Μισθωτών Μηχανικών από το site του ΤΣΜΕΔΕ?


Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτήσω κάτι για να διευκρινίσω αν έχω καταλάβει καλά όσον αφορά τις αποδοχές ενός μισθωτού:ο καθαρός μισθός προκύπτει αν από τον μεικτό αφαιρέσεις α) τις προσωπικές εισφορές του Μηχανικού για τους κλάδους του Ταμείου και β) τις εργοδοτικές εισφορές για τον κλάδο παροχών σε περίπτωση ασθενείας από το ΙΚΑ?

α) Οι προσωπικές εισφορές υπολογίζονται πολλαπλασιάζοντας τον μεικτό μισθό επί τα ποσοστά των κλάδων ανάλογα με την πενταετία και το αν είσαι στο παλαιό ή στο νέο ασφαλιστικό?

β) Οι εργοδοτικές εισφορές υπολογίζονται πολλαπλασιάζοντας τον μεικτό μισθό επί το 4,3 %?

Υπάρχει κάτι που ξεχνάω ή σωστός ο συλλογισμός μου σύμφωνα με τον Πίνακα Εισφορών Μισθωτών Μηχανικών από το site του ΤΣΜΕΔΕ?

 

Θα σου προσθέσω το εξής:

ΦΜΥ= Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών = 20%.

Τον αφαιρείς για να ξέρεις τι τελικά μένει στην τσέπη σου...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα.

προέκυψε μια δουλειά, άσχετη του μηχανικού, αλλά λόγω των καιρών λέω να ασχοληθώ. Ο εργοδότης προτίθεται να με προσλάβει με μερική απασχόληση, οπότε όπως καταλαβαίνετε ο μισθός θα είναι κάπου στα 400€.

Ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν οτι όποιο και να είναι το ύψος του μισθού, επειδή είμαι νέος ασφαλισμένος μετά το 93, ο εργοδότης οφείλει να πληρώνει ποσοστό επι του μισθού στο τσμεδε, κάτι επιπλέον στο ικα για παροχές άδειας ασθενείας ή κάτι τέτοιο, δεν το θυμάμαι ακριβώς. Στο τέλος του εξαμήνου γίνετε εκκαθάριση και καλούμε να πληρώσω τη διαφορά. Έχει κάνει κανένας κάτι παρόμοιο? Η διαφορά πως υπολογίζεται? Από το ποσό που οφείλω στο ΤΣΜΕΔΕ αφαιρούνται και οι δικές μου εισφορές και του εργοδότη?

Κάθε βοήθεια πολύτιμη, γιατί έχω μπερδευτεί πολυ

Ευχαριστώ.

 

υγ ο φόρος μισθωτών υπηρεσιών εφαρμόζετε ανεξάρτητα του ύψους του μισθού?

Link to comment
Share on other sites

Stefania το 20% που λες δεν ισχύει. Ανάλογα με το μισθό σου υπολογίζεται βάσει της εκάστοτε φορολογικής κλίμακας. Μπορεί να είναι και 10% σε κάποιον.

 

@ dada   Χωρίς παρεξήγηση, κάνε ένα κόπο να ψάξεις τα αντίστοιχα θέματα στο φόρουμ .Έχουν απαντηθεί πολλές φορές τα ερωτήματα που θέτεις.

Link to comment
Share on other sites

καμία παρεξήγηση... είχα ψάξει και δεν το είχα εντοπίσει και μάλιστα μου έκανε και εντύπωση που δεν υπήρχε! :)

τελικά κάπου το βρήκα.

 

ευχαριστώ και για την απάντηση σχετικά με τη φορολογία

καλημέρα,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.