Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύγκριση πανεπιστημιακών ιδρυμάτων της Ελλάδας και του εξωτερικού


howard_roark

Recommended Posts

Τα Ελληνικά Πανεπιστήμια (και ειδικά τα Πολυτεχνεία) προσπαθούν, να βγάλουν καλά άτομα στην κοινωνία, με μεγάλο εύρος γνώσεων, με ανοιγμένο μυαλό, συνειδητοποιημένα και πάνω από όλα ανθρώπους και το έχουν πετύχει έως ένα βαθμό....

 

Τα Αμερικανικά Πανεπιστήμια (και ειδικά των θετικών - πολυτεχνικών - ιατρικών σχολών), προσπαθούν να βγάλουν καλά και υπάκουα στις ΗΠΑ άτομα, με μεγάλη ειδίκευση και καθόλου εύρος, με κλεισμένο μυαλό που δεν ξέρουν για ποιο λόγο ζει και πάνω από όλα ρομπότ με μόνο στόχο το όφελος των ΗΠΑ, είτε αυτό λέγεται πυρηνικοί - ενεργειακοί μηχανικοί, φυσικοί που έχουν στόχο την ανάπτυξη του οπλοστασίου και των ενεργειακών επενδύσεων των ΗΠΑ, είτε αυτό λέγεται μηχανικοί υπολογιστών - πληροφορικής, που έχουν στόχο των κυριαρχία των ΗΠΑ στο διαδίκτυο και γενικά στους υπολογιστές - ρομπότ - τεχνητή νοημοσύνη (μην ξεχνάμε τους μεγάλους πράκτορες της CIA Λάρρυ Πέιτζ και Σεργκέι Μπριν διπλωματούχων michigan και maryland στις ΗΠΑ που έφτιαξαν τη google η οποία κάνει κουμάντο αυτή τη στιγμή στο διαδίκτυο).. είτε πρόκειτε για τρελούς ιατρούς - βιολόγους οι οποίοι προσπαθούν να φτιάξουν τρελά όντα και κλωνοποίησης για να ωφεληθούν οι ΗΠΑ, είτε πρόκειτε για φλωροοικονομολόγους - κοινωνιολόγους που έχουν στόχο την διείσδυση των ΗΠΑ σε όλο το πλανήτη (μη ξεχνάμε του μεγάλους πράκτορες της CIA Γιώργο Παπανδρέου και Αντώνη Σαμαρά, οι οποίο σπουδάσανε μαζί στο Amherst College και μεταπτυχιακό στο Harvard, και οι οποίοι κυβερνάνε αυτή τη στιγμή την Ελλάδα)....

 

Μακάρι να μην γίνουν ποτέ τα Ελληνικά Πανεπιστήμια σαν τα Αμερικανικά και είμαι περήφανος που σπούδασα στο ΕΜΠ στην Ελλάδα. Παρακαλώ τους Αμερικανούς να το βάλουν στη 10.000 θέση παγκοσμίως, όσο το δυνατόν πιο μακριά γίνεται από τα CIAέικα των ΗΠΑ... Και ναι, δεν πρόκειται να κάνω μεταπτυχιακό δυτικά....

 

Καλά μην τρελενόμαστε κιόλας. Πρώτος εγώ είμαι κατά του αμερικάνικου πολιτικο-οικονομικού συστήματος αλλά μην λέμε κι ότι θέλουμε. Για δες πόσοι βουλευτές μηχανικοί ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ πολυτεχνείων έχουν περάσει, πόσοι αναλάβανε υπουργεία και τι κάνανε και τα ξαναλέμε μετά για ..... τα "καλά άτομα", το "εύρος γνώσεων", το "ανοιχτό" μυαλό κοκ. Ποιό εύρος γνώσεων όταν είμαστε στο 0 στην έρευνα και όλα τα μεγάλα τεχνικά έργα τα δίνουμε σε ξένες εταιρείες... και μην μου πεις ότι φταίνε οι πολιτικοί γιαυτό διότι εδώ και 30 χρόνια οι υπουργοί-υφυπουργοί και λοιποί παράγοντες στο ΥΠΕΧΩΔΕ ήταν πάντα μηχανικοί ελληνικών πολυτεχνείων, όπως και οι δεκάδες σύμβουλοι (μαζί φυσικά με τον θεσμό του περιβόητου "τεχνικού" συμβούλου που συμβούλεψε για τόσα και τόσα έργα (κανένα δηλαδή) ) .

 

Θέλω να πω ότι καλούς επιστήμονες έχουμε, αλλά καλούς επιστήμονες μια χαρά βγάζουν και τα αμερικάνικα και τα γερμανικά και όλα τα υπόλοιπα ιδρύματα στο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα ότι κάποιοι γράφανε για τα Αμερικάνικα πανεπιστήμια, θα ήθελα και 'γω να εκφράσω την άποψή μου επ' αυτών. Λαμβάνω υπ' όψη μου μόνο τα πολύ καλά και κορυφαία Αμερικάνικα πανεπιστήμια.

 

Επειδή έχω διαβάσει κάποια αμερικάνικη βιβλιογραφία είτε μεταφρασμένη, είτε στ' αγγλικά (Strang Gilbert, Stephen Chapman, Robert Bishop, James F. Shackelford, Timoshenko), έχω διαπιστώσει ότι υπάρχει μια ποιοτική διαφορά σε σχέση με τα υπόλοιπα συγγράμματα (κατά κύριο λόγο τα ελληνικά).

Σε όλα αυτά τα συγγράμματα υπάρχει μια πολύ δεμένη συνοχή, μια πολύ ομαλή μετάβαση από την απλούστατη περίπτωση έως την πολύ σύνθετη, μέσα από παραδείγματα, παραλληλισμούς και ασκήσεις. Ο λόγος τους είναι ακριβής και μεστός.

Το βασικότερο όμως, έτσι όπως εγώ το βίωσα, είναι ότι προάγουν την αγάπη για την γνώση, την θέληση για περισσότερη προσπάθεια και μάθηση, την αποστροφή στην ήσσονα προσπάθεια.

Τέτοια πράγματα (ειδικά το τελευταίο) δεν συναντώνται στον επιθυμητό (κατ' εμέ) βαθμό, ακόμη και σε πολύ καλά (κατ' τ' άλλα) ελληνικά συγγράμματα.

 

Επιμένω στο θέμα του συγγράμματος μιας και αυτό αποτελεί ισόβιο εφόδιο για τον φοιτητή και μετέπειτα επαγγελματία. Είναι αυστηρά δικό του, μιας και σε αυτό αφήνει την προσωπική του σφραγίδα, μέσω των σημειώσεων επεξηγήσεων που προσθέτει.

Σε ό,τι αφορά εμένα (αφού με βάση το προσωπικό παράδειγμά μου μιλάω) δεν θέλω ν' αλλάξω τα φθαρμένα δικά μου βιβλία με ίδια καινούργια, αφού αυτά δεν θα έχουν τις σημειώσεις μου επάνω, σημειώσεις που αντικατοπτρίζουν, εκτός των άλλων, τον κόπο μου και την προσπάθεια που κατέβαλα.

 

Διαβάζοντας λοιπόν κάποιος τους παραπάνω συγγραφείς, οι οποίοι προέρχονται από τα κορυφαία Αμερικάνικα πανεπιστήμια (Stanford, MIT κ.τ.λ.), καταλαβαίνει γιατί αυτά τα πανεπιστήμια είναι τόσο ψηλά. Η ποιότητα των συγγραμμάτων είναι από τα βασικότερα κριτήρια.

Διαφωνώ με την άποψη ότι είναι τόσο ψηλά επειδή είναι ιδιωτικά. Το Berkeley, που είναι δημόσιο, αποτελεί επίσης ένα από τα κορυφαία πανεπιστήμια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.