Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καυστήρας υγραερίου


zio7

Recommended Posts

Καλημέρα. Έχω ένα λέβητα αερίου ισχύος 35.000 Kcal/h και θέλω να το αλλάξω τον καυστήρα και να βάλω υγραερίου. Πως θα κάνω τον υπολογισμό του καυστήρα και της δεξαμενής υγραερίου? Προτιμότερη είναι η υπόγεια ή η υπέργεια δεξαμενή?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι καυστήρες αερίου μπορούν να χρησιμοποιηθούν για φυσ. αέριο αλλά και για υγραέριο. Επομένως μπορεί να μην χρειαστεί να τον αλλάξεις

Το μόνο που θα χρειαστεί είναι να αλλάξεις το μπέκ ψεκασμού (ή τα μπέκς) και να γίνει και η κατάλληλη ρύθμιση πιέσεων.

Παίρνεις τηλ. τον αντιπρόσωπο του καυστήρα και μιλάς με κάποιον τεχνικό για περισσότερες τεχνικές πληροφορίες.

Για την δεξαμενή καλό είναι να είναι υπόγεια (για λόγους ασφαλείας) αλλά εκεί πρέπει να κοιτάξεις την δυνατότητα. Οι διάφορες εταιρίες που νοικιάζουν τις δεξαμενές έχουν τυποποιημένες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Τελικά μάλλον υπόγεια δεξαμενή θα κατασκευάσουμε. Οι παρακάτω υπολογισμοί για τον καυστήρα υγραερίου ( λεβητα πετρελαίου έχω) και την δεξαμενή υγραερίου είναι σωστοί?

 

 

3. ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΥΣΤΗΡΑ

Θερμική ισχύς λέβητα QΛ (Mcal/h) : 35

Θερμογόνος δύναμη καυσίμου q (Mcal/Kg) : 11

Βαθμός απόδοσης n : 0.9

Ωριαία κατανάλωση καυσίμου W = QΛ / (q * n )(Kg/h) = 3,54 Kg/h

 

4. ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΚΑΥΣΙΜΟΥ

Ημερήσια κατανάλωση καυσίμου:

G = W x h

όπου:

W = Ωριαία κατανάλωση καυσίμου

h = Ώρες λειτουργίας

 

G =3,54 * 16 * 1,0 (ετεροχρονισμός) = 56,57 kg

 

Απαιτούμενος όγκος δεξαμενής

V = ( G / n ) * d

όπου

d επάρκεια σε ημέρες ( 30 )

n ειδικό βάρος υγραεριου ( 0.51 )

 

V = ( 56,57 / 0,51 ) * 30 = 3327,65 lt

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ θα ήθελα να με ενημερώσετε αν αξίζει και συμφέρει η εγκατάσταση σε μονοκατοικία καυστήρα υγραερίου . Πρόκειται για νέα εγκατάσταση και όχι μετατροπή

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 27 παρ. 2.4.3.4. του Κτιριοδομικού, απαγορεύεται η χρήση υγραερίου σε κεντρικές θερμάνσεις. Επιτρέπεται μόνο το φυσικό αέριο.

Υγραέριο και μόνο με ειδική έγκριση επιτρέπεται σε βιομηχανίες - βιοτεχνίες.

Link to comment
Share on other sites

έως 3,6kg/h σωστά .

 

τις ώρες λειτουργίας θα τις υπολογίσεις σωστά εφόσον στην περίοδο ενός έτους της προηγούμενης χρονιάς έχεις στοιχεία πόσα m3 φυσικό αέριο έκαψε και τα ανάγεις σε kWh ,...

 

Όσο αφορά στο περιέχομενο της δεξαμενής πχ 3.000 lt δεξαμενή γεμίζεται έως το 82% και όχι 100% , άρα όχι 1.561kg propane , αλλά 1.261kg propane .

Link to comment
Share on other sites

Η παρατήρησή μου απευθυνόταν στον egeorge που ρωτούσε για μονοκατοικία.

 

Για τους υπολογισμούς, ας μας πουν οι ειδικοί. Εγώ ένας φτωχός πολ. μηχανικός είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Α 31856 / ΦΕΚ 1257Β /03-09-2003 : "Τεχνικός Κανονισμός εγκαταστάσεων υγραερίου στα κτίρια (πλην βιομηχανιών-βιοτεχνιών)" στην τελευταία σελίδα 17890 καταργείται το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 2.4.3.4 του άρθρου 27 της Υ.Α. 3046/304/89 (ΦΕΚ59Δ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.