Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Ζ πεδίο αυτοματισμού - ερώτηση


GeorgeS

Recommended Posts

Παιδιά έχω το εξής θέμα.

 

Για τη τροφοδοσία κρίσιμου φορτίου υπάρχει σε μια εγκατάσταση ένα Η/Ζ. Στην ίδια εγκατάσταση υπάρχει ακόμα ένα Η/Ζ το οποίο τροφοδοτεί άλλα μη κρίσιμα φορτία. Προς μεγαλύτερη ασφάλεια θα κάνω την εξής τροποποίηση. Αν για οποιοδήποτε λόγο το Η/Ζ των κρίσμων φορτίων δεν μπορέσει να εκκινήσει, να μετάγωγω αυτόματα το κρίσιμο φορτίο στο άλλο Η/Ζ με ταυτόχρονη αππόριψη του μη κρίσιμου φορτίο.

 

Το σχέδιο το έχω φτιάξει. Αυτό που θέλω να διευκρινήσω είναι το εξής. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ως στοιχεία αναφοράς τον επιτηρητή τάσης εξόδου του Η/Ζ κρίσιμων φορτίων από τον οποίο θα οδηγήσω ένα σήμα σε PLC κλπ κλπ.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Ο επιτηρητής τάσης εξόδου του Η/Ζ κατά τη διάρκεια εκκίνησης του Η/Ζ πως λειτουργεί σε σχέση με τα χρονικά του. Δηλαδή, να πω στο PLC να έχει μια καθυστέρηση στο σήμα που παίρνει από τον επιτηρητή εξόδου του Η/Ζ κρίσιμων φορτίων πριν εκτελέσει κάποια ενέργεια ?

Μήπως να βάλω ξεχωριστό επιτηρητή τάσης στην έξοδο του Η/Ζ ?? . Οι τάσεις εξόδου του Η/Ζ τα πρώτα δευτερόλεπτα της εκκίνησης του ή της προσπάθεια εκκίνησης (έστω δεν πάρει με την 1η) ξέρουμε τι χαρακτηριστικά έχουν ?

 

Τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο επιτηρητής τάσης εξόδου ή αλλιώς επιτηρητής συχνότητας ή ready to load απλώς κλείνει μια επαφή με το που θα δει τάση απο την έξοδο της γεννήτριας. Αυτός ο χρόνος δεν θα έπρεπε να σε προβληματίσει όσο ο χρόνος που χρειάζεται για τις τρεις προσπάθειες σε περίπτωση που δεν πάρει με την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την επαφή βλάβης για αποτυχία εκκίνησης. Έτσι και αλλιώς το ΗΖ δεν θα καθυστερήσει να παραλάβει τα φορτία μέχρι να φτάσει σε κανονική λειτουργία;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω σε κάθε περίπτωση που το Η/Ζ τεθεί εκτός λειτουργίας να μπορέσω να δώσω εντολή μέσω του PLC σε ένα σύστημα διακοπτών ώστε να μετάγω το φορτίο.

 

Αυτή η επαφή βλάβης κλείνει μόνο σε περίπτωση αποτυχίας εκκίνησης ή και στη περίπτωση που για κάποιο λόγο το Η/Ζ σβήσει (π.χ. μετά 10 λεπτά ας πούμε) ???.

 

Ο επιτηρητής με φοβίζει λίγο διότι μπορεί να δώσει άμεσα εντολή ή να πρέπει να βάλω κάποια καθυστέρηση στο PLC κλπ.

 

Εσείς από που θα πέρνατε το σημα ?

Link to comment
Share on other sites

το σήμα θα το έπαιρνα απο την τάση εξόδου της γεννήτριας. Ότι κάνει δηλαδή το ready to load. Αν επιτρέπεται τα Η/Ζ ποιανού κατασκευαστή είναι? Παλιά ή καινούργια?

Link to comment
Share on other sites

αποτυχία εκκίνησης σημαίνει ότι το ΗΖ έκανε τις προσπάθειες εκκίνησης που έχει προγραμματιστεί και δεν μπόρεσε τελικά να εκκινήσει. Αν έχουμε στάση κατά την λειτουργία θα έχουμε βλάβη απροσδόκητης στάσης. Εξαρτάται από το ΗΖ που έχεις, μπορεί να μην βγάζει αυτές τις βλάβες. Πρέπει να δεις στο manual τι βλάβες μπορεί να βγάλει το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω σε κάθε περίπτωση που το Η/Ζ τεθεί εκτός λειτουργίας να μπορέσω να δώσω εντολή μέσω του PLC σε ένα σύστημα διακοπτών ώστε να μετάγω το φορτίο.

 

Αυτή η επαφή βλάβης κλείνει μόνο σε περίπτωση αποτυχίας εκκίνησης ή και στη περίπτωση που για κάποιο λόγο το Η/Ζ σβήσει (π.χ. μετά 10 λεπτά ας πούμε) ???.

 

Ο επιτηρητής με φοβίζει λίγο διότι μπορεί να δώσει άμεσα εντολή ή να πρέπει να βάλω κάποια καθυστέρηση στο PLC κλπ.

 

Εσείς από που θα πέρνατε το σημα ?

 

Βασικά μπορείς να το κάνεις πολύ απλά με ένα Siemens LOGO! 230RC και δύο ρελαί ισχύος (το LOGO! αντέχει το πολύ 10Α).

 

To LOGO! έχει 8 εισόδους με διέγερση 230V. Συνδέεις τις εξόδους των γεννητριών σε δύο και την τροφοδοσία της ΔΕΗ σε μία τρίτη. Κατόπιν το προγραμματίζεις ώστε αν "χαθεί" η τροφοδοσία της ΔΕΗ και δεν ανάψει η κρίσιμη γεννήτρια σε ένα ορισμένο χρόνο, να "οπλίζει" το ένα ρελαί ώστε να μεταβιβάζει την ισχύ από τα δευτερεύοντα στα κρίσιμα φορτία, ενώ ταυτόχρονα να αφοπλίζει το άλλο ρελαί ώστε να αποκόπτει την κρίσιμη γεννήτρια από το σύστημα για λόγους ασφαλείας (μην της την "βαρέσει" ας πούμε και ξεκινήσει μόνη της μετά από 10 λεπτά).

 

ΥΓ. Στο LOGO! θα πρέπει να βάλεις ένα μικρό UPS, το οποίο επίσης μπορείς με ρελαί να "γυρίζεις" την τροφοδοσία του στην γεννήτρια αφού αυτή ανάψει.

 

ΥΓ2. Μέσω του προγράμματος μπορείς να κάνεις "παπάδες" μετά. Π.χ. αν ξεκινήσει η κρίσιμη γεννήτρια (αν ξεκινά χειροκίνητα ας πούμε) να ξαναγυρνάει στην ορθή λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

αποτυχία εκκίνησης σημαίνει ότι το ΗΖ έκανε τις προσπάθειες εκκίνησης που έχει προγραμματιστεί και δεν μπόρεσε τελικά να εκκινήσει. Αν έχουμε στάση κατά την λειτουργία θα έχουμε βλάβη απροσδόκητης στάσης. Εξαρτάται από το ΗΖ που έχεις, μπορεί να μην βγάζει αυτές τις βλάβες. Πρέπει να δεις στο manual τι βλάβες μπορεί να βγάλει το συγκεκριμένο.

 

Εμ εκεί είναι το θέμα. Το πλέον βέβαιο είναι ότι με έναν επιτηρητή τάσης μπορείς να είσαι σίγουρος αν το Η/Ζ σταμάτησε ή όχι. Έλεγα απλά να χρησιμοποιήσω τον επιτηρητή τάσης εξόδου του Η/Ζ ή κάποια άλλη επαφή (όπως αυτή που είπες), αλλά σκέφτομαι τελικά να βάλω έναν νέο επιτηρητή στην έξοδο του H/Z με μια καθυστέρηση στο PLC.

 

Θα σχεδιάσω το κύκλωμα και το πρόγραμμα για το LOGO και θα το ανεβάσω να το συζητήσουμε ως φιλοσοφία. Βέβαια, επειδή πρόκειται για ένα ιδιαίτερα κρίσιμο φορτίο, δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω LOGO ή ένα κανονικό PLC. Το LOGO επίσης απ όσο θυμάμαι δεν μπορεί να κάνει οπτικοποίηση σε περιβάλλον υπολογιστή (SCADA). Δεν ξέρω αν σήμερα με τις νεότερες εκδόσεις αυτό έχει αλλάξει.

 

---------------------------------------------------------------------

 

Σχεδίασα πρόχειρα τη τοπολογία, το πρόγραμμα σε LOGO (πύλες ΝΟΤ, AND) και έβαλα ενδεικτικά μερικούς χρόνους καθυστέρησης στην απόκριση.

 

Όπου I1, τάση δικτύου ΔΕΗ, Ι2 τάση εξόδου Η/Ζ (επιτηρητής τάσης), Q1 , έξοδος σήματος PLC προς ρελλέ ισχύος (μεταγωγή).

 

Τι λέτε ?

post-2708-131887248849_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

την ύπαρξη τάσης ΔΕΗ μην την πάρεις κατευθείαν από ψηφιακή είσοδο του LOGO, το LOGO θεωρεί λογικό 1 την τάση πάνω απο 80V ac και dc. Καλύτερα να την πάρεις ως πραγματική ψηφιακή είσοδο από επαφή επιτηρητή που εντέλει το ΗΖ.

Τα LOGO δεν έχουν θύρα επικοινωνιών οπότε δεν μπορείς να τα βάλεις σε scada, κάποια logoειδη άλλων εταιριών έχουν. Καλύτερα όμως λόγω της εφαρμογής να έβαζες ένα πραγματικό PLC, υπάρχουν microplc (αφού δεν χρειάζεσαι πολλά ΙΟ) σε ανταγωνιστικές τιμές με logoειδη με μεγαλύτερες δυνατότητες επικοινωνιών, ταχύτητας και αξιοπιστίας.

Link to comment
Share on other sites

Μελετώντας τη λειτουργία ενός Η/Ζ κατέλειξα και σε μια εναλλακτική λύση. Απ όσο είδα η εντολή μεταγωγής στους τετραπολικούς διακόπτες του πεδίου, δίδεται μονάχα όταν το Η/Ζ εκκινήσει και επιτυχει σωστή τάση και συχνότητα. Κατά συνέπεια μπορώ ίσως να αξιοποιήσω μια βοηθητική επαφή (NC ή NO) από το πεδίο μεταγωγής έχοντας ως δεδομένο ότι αυτό θα οπλίσει ΜΟΝΟ όταν το Η/Ζ εκκινήσει και τεθεί σωστά σε λειτουργία και έτσι να αποφύγω τον επιτηρητή τάσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.